Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Sözleşmeli öğretmene kadro müjdesi eğitim haberi

eğitim haberleriSözleşmeli öğretmene kadro müjdesi

celik2.jpg Çelik, 1. atama bölgesinde zorunlu hizmet yerlerinde 5 yıl, 2. atama bölgesinde 4 yıl, 3. atama bölgesinde ise 3 yıl görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin, hiçbir değerlendirmeye tabi tutulmadan kadroya alınacağını açıkladı.

"50 BİN KİŞİ İŞSİZ KALACAKTI"

Sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili birçok açıklama yapıldığını belirten Çelik, 50 bin sözleşmeli öğretmen bulunduğunu, kaydederek, "Sözleşmeli öğretmenlerle ilgili kendileri farklı hissetmelerine neden olacak beyanlar var. ‘Çeşitli insanlar niçin 4/B var?' ‘Niçin atama yapıyorsunuz?' diye. Bu sözleşmeli öğretmenlerin kendilerini farklı hissetmesine neden oluyor. 4/B öğretmenlik olmasaydı, bu 50 bin kişi işsiz olacaktı. Öğretmen olmamış olacaktı" dedi.

"SÖZELİ ÖĞRETMENLERİ KADROYA GEÇİRECEĞİZ"

Bakan Çelik, sözleşmeli öğretmenlere de kadroya geçecekleri müjdesini verdi. Belli bir plan dahilinde sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirileceğini bildiren Çelik, "Bizde atama bölgeleri var. 1. Atama Bölgesi'nde 3 yıl aralıksız çalışan ve olumsuz sicil almayan sözleşmeli öğretmenleri bu 3 yılın sonunda herhangi bir değerlendirmeye tabu tutmadan, herhangi bir sınav yapmadan kadroya alacağız. Bu 3. atama bölgesinin geneli Doğu ve Güneydoğu bölgelerini kapsıyor. 2. Atama Bölgesi'nde çalışan sözleşmeli öğretmenlerden 4 yıl aralıksız çalışan kadroya geçecek. 1. Atama Bölgesi'nde zorunlu hizmet bölgesinde olan ve 5 yıl burada çalışanlar kadroya geçecek" dedi.

"2009'DA 30 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK"

Bakan Çelik, Şubat ayında ise 8 bin kadrolu öğretmen ataması yapacaklarını açıkladı. Şu anda sözleşmeli öğretmen olarak 4/B'ye tabi olan öğretmenlerin de bu atamalarda kadroya girmek için aday olabileceklerini bildiren Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin bu şekilde beklemelerine de gerek olmayacağını söyledi. Çelik, "Biz sadece Şubat ayında atama yapmayacağız. Ağustos ayında da atama yapacağız. Bütün kamuya bu sene bütçe kanunu kapsamında serbest bırakılan kadro 25 bindir. Biz yine en az yüzde 40-45'ini alacağız. Asgari 10 bin kadro alacağız. 2009 yılı içinde atanan öğretmen sayısında 30 bin rakamını bulacağız, belki de geçeceğiz" dedi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENE KADROLU HAKLARI

Bakan Çelik, sözleşmeli öğretmenlere verdiği müjdelerini sürdürürken, sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenler gibi asker öğretmenlik yapabilmeleri için Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile görüşmeleri sürdürdüklerini açıkladı. Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin askerliklerini tecil ettirebilmesi için de görüşmeleri sürdürdüklerini bildirirken, "Sözleşmeli öğretmenlerin zorunlu hizmet bölgesinde geçen hizmet süresini kadroya geçtiğinde zorunlu hizmet bölgesinde görev süresi olarak sayacağız. Çalıştığı hizmet süreleri de kadroya geçtiklerinde fiili hizmete sayacağız. 4/B'ye tabi arkadaşların özre bağlı tayinleri kadrolular gibi yapılacak" müjdelerini verdi.

"100 BİN ÖĞRETMEN ATARSAK ÖĞRETMENLER EK DERS ÜCRETİ ALAMAZ"

Bakan Çelik, kendilerinden önceki atamalarda planlamanın hiç yapılmadığını ve bu nedenle bazı okullarda norm fazlası öğretmen varken bazı okullarda bütün derslere bir hocanın girdiğini anlattı. Şu anda yapılan atamaları ihtiyaca göre yaptıklarını belirten Çelik, "Bazı branşlarda fazlamız var. ‘Kaç öğretmene ihtiyaç var' derseniz 6 ay sonra farklı şimdi farkı sayı söylerim. Mesela 2008 yılında 16 bin öğretmen emekli oldu. Yani bunların yerine atama yapmanız lazım, yeni açılan okullar için atama yapmamız lazım. Öğretmene ne kadar ihtiyaç varsa ona göre atıyoruz" dedi.

Çelik, bugün itibariyle kadro verilmesi halinde 100 bin öğretmen ataması yapmaları halinde ise öğretmenlerin yüzde 80'inin ek ders ücreti alamayacağını vurgulayarak, "Öğretmenlerin gelirinin üçte biri ek ders ücretinden geliyor. Bunları da hesaplıyoruz" dedi.

Bakan Çelik, eş durumuna bağlı yer değiştirme isteklerinde ise öğretmenlerin doğu yerine batı illerine gelmeyi tercih ettiğini kaydederek, "Van'da eşin var. ‘Senin eşin Ankara'ya geleceğine sen Van'a git' diyoruz. Nerde öğretmen ihtiyacı varsa oraya git. Ama bu pek istenmiyor. Benim Ankara'da öğretmene ihtiyacım yok ki, orada var" diye konuştu.

ANKA

tag Sözleşmeli öğretmene kadro müjdesi

26.12.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (23 yorum yazılmış)

box FATİH :Karamasar bakıyorum gibi gelebilir ama ben bu Milli Eğitim Bakanı'nın bir çok şeyi yüzüne gözüne bulaştırdığını düşünüyorum. Bu sözleşmeli öğretmen meselesi de böyle... Bir zamanlar da demişti ki ekders ücretleri 10 YTL olacak. Vallaha söyleyeli 3 yıl oldu ben hala ek dersi 5,72 Ytl'den alıyorum. Ben inanmıyorum demiyorum, ben kanmıyorum bu bakanın dediklerine... kusura bakmasın sözleşmeli öğretmen meslektaşlarım...

box fenci :iyi akşamlar herkeze ben batıda doğu yerine geçen bölgede sözleşmeli olarak görev yapıyorum şubat gelince 2 yıl biticek acaba bu kadroya geçileceklerin arasında bende yer alır mıyım? anlayamadım anlayan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim

box meltem :böle bir konuda döneklik yapılamaz. maaşlar konusunda her zaman böle aldatmacalı konuşmalar olmuştur. ama bu çok farklı arkadaşlar. haklarımız mevzu bahis.

box samsunlu :arkadaşlar 1.hizmet bölgesinde çalışıyorum.ama zorunlu bölgede çalışmıyorum.bizi kadroya almıcaklarmı.benim gibi olan arkadaşlar napcak?kadroya geçemicekmiyiz?

box derya :Bu haber eğer balon haber değilse sevindirici. kaç yıldır beklediğimz birşey. Ben ilk sözleşmeli olarak göreve başlayan öğretmenlerden biriyim. 2 yıl 3. bölgede çalıştım. 1 yıldan beride 1. bölgede çalışmaktayım. bu durumda kadromu ne zaman alıcam.bununla ilgili açıklamalar bekliyoruz.

box iSYANKAR :3-5 yıl sonra sözleşmeliler kadroya gecicekmiş.ulan 3-5 yıl sonra o bakanın, bu hükümetin orada iktidar da olacagı kesin mi.

box namık :haydi hayırlısı olsun.biraz da ücretli öğretmenler hakkında çalışmalar yapılsa.

box temkinli :bakan seçimden dolayı gaza gelmediyse bu haber ii bir haber.Ama bakan herzaman ki yapıp bir parmak balı sözleşmelilerin agzına çalarsa çok kötü bir durumla karşı karşıya gelirizki...ama ben derimki yinede gerçekleşene kadar inanmayınız.

box ali yıldız :şu andada ek ders ücreti alamıyoruz .müdür ve müdür yardımcısına derse girme zorunluluğu getirildigi için ek ders ücretini onlar alıyor biz branş öğretmenleri havamızı alıyoruz .AYRICA HİÇBİR YÖNETİCİ DERSE GİRMİYOR.KENDİ DERSLERİNE BİZLERİ SOKMAYA ÇALIŞIYORLAR.ŞU AN GÖREV YAPTIGIM KÖYDE YAKLAŞIK 70 ÖĞRENCİ VAR MÜDÜR YETKİLİ ÖĞRETMEN İŞLERİ YÖRÜTEBİLİRKEN ,OKULDA MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCISI KADROLU OLARAK GÖREV YAPIYOR.BİRÇOK YERDE İHTİYAÇ VARKEN BU NE İŞTİR ANLAYAMADIM.

box ismail osmaniye :YİNE DÜŞÜNÜLMEMİŞ BİR İCRAAT...NEDEN Mİ? BİRİNCİ HİZMET BÖLGELERİNDE ZORUNLU HİZMET OLANLAR HARİÇ TÜM SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER KADROYA GEÇECEK...ÇÜNKÜ HÜSEYİN BEY EFENDİMİZ 50 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER KADROYA GEÇECEK DİYE BİR SÖYLEMDE BULUNMUYOR, AKSİNE PLAN DAHİLİNDE DİYOR...YİNE ADALET VE KALKINMA PARTİSİNİN ADALETSİZLİĞİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ...BİZ ZANNEDERSEN Fİ TARİHİNDE GİRERİZ KADROYA...BECERİKSİZLİĞİ BECERMEK BİLE BANA GÖRE MARİFET...SAYGI VE SEVGİLERİMLE...

box savaş :8000 kadrolu öğretmen alımı, yeni öğretmen alımı değildir. Önceden sözleşmeli çalışanlardan kadroya geçme sözkonusu olacaktır. Yani bir cebindekini diğer cebe geçirme gibi bir şey olacaktır. bu şekilde değil 8000, 50.000 bir atama yaparlar... bi öğretmei 2 kere atayarak, kamuounu yanlış bilgilendirerek.. sanıyor ki halk, hükümet sürekli öğremen atıyor. Hadi canım, hep balon... kaç tane sözleşmeli alacak şubatta, asıl alım, sıfırda-il-yeni bu olacaktır.

box Uğur :ben eskişehir de öğretmenim. nisanda askere gideceğim. bu kesinti olarak kabul mü edilecek? yani döndüğüm zaman tekrar sıfırdan mı başlayacağım yoksa daha önce görev yaptığım süre göz önünde bulundurulacak mı?

box emek :merak ediyorum sayın bakan ne zaman gerçekten müjdeli haberler verecek?çünkü ben 1. hizmet bölgesinde fakat zorunlu hizmet yerinde değilim üstelik beni buraya devlet atadı ben tercihlerimde hep doğu illerini yazmıştım şimdide verdiği müjdeli habere bakın.yanlışın bir an önce düzeltilmesi dileğiyle.umutlarımızı yıkmaktan vazgeçerler inşallah.

box SEVİM :SAYIN BAKAN 20 YILI GEÇKİN HALK EĞİTİMLERDE 4/c bendinde çalışan sayıları toplam(12900)olan usta öğreticileri elinin tersiyle iterken hiç vicdanı sızlamıyormu.hiç araştırmışmı bunlar nereden mezun,çalışırken fakülte bitirenlerde var içlerinde gördüğü yerde vebalılarmış gibi kaçmasına hiç kimse anlam veremiyor.Hiç o yıllarını zor şartlarla geçirmiş başarılı insanların penceresinden bakmışmı.Koskaoca 10/20seneleri görmezden gelip 2 ve 3 sene çalışmış 4/b lileri kadroya alıyor.Onun makamı varsa o insanlarında ALLAH'I var eminim o insanların ahıda onu tutar.40 000 kadro verirken 12900 kişiyi ortada bırakması afedilir bişey değil

box kemal :kardeşlerim öğretmen adaylarını bu hükümet perişan etmede kararlı gelin şöyle hareket edelim bu hükümet şubat atamasında sözleşmeli öğretmen ataması yapmassa yada aza bir şekilde yaparsa yerel seçimlerde akp nin belediye başkan adaylarına bir tane oyumuzu dahi vermeyelim çünkü akp hükümeti gücü elinde tuttukça öğretmen adayları aç kalmaya mahkumdur

box talihsiz sözleşmeli :ben bir talihsiz sözleşmeli kadro vermezler bize arkadaşlar güya sözleşmelilerin özür atamaları kadrolular gibi ama iliçi açılmamadı bana eşim kadrolu ildışı ona çoook güzel yerler açılıyo bana kıyıda köşede kalmış okullar hani aile kavramı bütün öğretmen eşler birbirinden ayrı artık birileri lütfen bişeyler yapsın yoksa türkiye bölünmüş ailelerle dolacak

box ayse :arkadaşlar bana bu kadroya alma işi seçim yatırımı gibi geliyor ama 4/b ye geçeceğimiz zaman da biz hiç inanmamıştık söylenti bunlar diyorduk düşündüğümüz gibi olmadı 4/b ye getik umarım buda öyle olur.açıkçası bende şüpheliyim ama umudum var.

box ferhat :sayın bakanımız açıklamasında 'üç yıl kesintisiz hizmet' diyor. peki şimdi 2 yılını doldurup askere gidenlere ne olaçak. bir de bu verdigği süre içerisinde iktidarın değişimi söz konusu olursa ne olaçak. anlaşılan şuki sözleşmeli öğretmenlik yapanları susturmak.

box ali :ne diyeyim ben buna şimdi yaa... gün gelecek bu döngü bir yerde tıkanacak...o zaman ne yaparlar bilmiyorum...kesintisi olmadan diyor askere gidip gelen ne olacak... kodro yok mu? çocuk sahibi olupta 1 sene üçretsiz izin alan ne olacak? sıfırdan geri mi? başlayacak yuhhh. adam gibi bir açıklama yapmadan düşünmeden çıkıp konuşuyor.. günlük düşünüp kmu oyunu yokladıklarını zannediyorlar bunun yıllar sonrasını düşünmüyorlar.. ne diyeyim bunlara ....

box gurbet :neden hiç ücretli çalışanlar için bir çalışma yapılmıyor 6 senedir ücretli çalışıyorum birazda bizleri görebilseniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İhtiyaçtan fazla vitamin çocuğa zararlı İhtiyaçtan fazla vitamin çocuğa zararlı

Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder? Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder?

Çocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı? Çocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı?

Güncel Eğitim Haberleri