Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmenevi bandrolüne %330 zam eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmenevi bandrolüne %330 zam

gavci.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin paraları ile yapılan Öğretmenevlerinin bandrol kart ücretlerini 2009 yılı için yüzde 330 zamlandırarak 18 YTL'den 60 YTL'ye yükseltti. Dahası, bandrol alma zorunluluğu getiren yeni genelgeye göre bandrol almayan öğretmenler öğretmenevleri ve sosyal tesislerinin tüm hizmetlerinden indirimsiz, normal ücretlerle faydalanabilecek. Diğer bakanlık ve kurumların mensupları, kendi sosyal tesislerinin imkanlarından bandrolsüz ve öğretmenevlerine oranla çok düşük fiyatlarla faydalanırken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlerin büyük tepkisini alan söz konusu genelgesi bakan Hüseyin Çelik hakkında sert tartışma ve eleştirilere yol açacağa benziyor.

Genelgeyi "Faşizan bir uygulama" olarak ifadelendiren Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Başka hiçbir kamu kurumunda görülmeyen uygulamaya yine Milli Eğitim Bakanlığı imza atmıştır. Bu uygulama bir kez daha göstermiştir ki; Milli Eğitim Bakanlığı'nın bürokratları ya iş bilmezler ordusudur. Yada; sayın bakanı harcatmak için uğraşmaktadırlar. Ögretmenevlerinden ögretmenden baska herkes faydalanacak, bandrol ücretini ögretmen ödeyecek. Yok öyle yağma. Bu personeline sahip çıkmayan dahası öğretmenlerin başına her geçen gün yeni sıkıntılar açan bakan Çelik'in büyük bir ayıbıdır, dedi.

Öğretmenevlerindeki anlayışın mensuplarına hizmet etmek olması gerekirken tamamen para kazanma ve öğretmenleri kapkaçlama üzerine kurgulu bir anlayışın hüküm sürdüğünü kaydeden Avcı, Kültür merkezi görünümünde olması gereken yerler "kahvehane" haline gelmiş, oyun merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Öğretmenlerin ve ailelerinin dinlenme, konaklama ve etkinliklerini gerçekleştirmek için yapılan yerler maalesef valinin, kaymakamın ve diğer mülki amirlerin misafir konaklatma yerleri haline getirilmiş, öğretmenle diğer kamu görevlileri arasında hiçbir ücret farkı kalmamıştır, dedi.

Öğretmenler hafta sonu çay içmek için bile yer bulamazken bandrol ücreti olarak 60 YTL isteniyor. Öğretmenevi hizmetleri ücretlendirme fiyatlatlarının Orduevi veya Polisevi fiyatlarına getirilmesi durumunda 60 YTL'lik bandrol ücretlerini ödemeyi düşünebileceklerini kaydeden Avcı, Asker, polis, doktor gibi diğer kamu görevlileri öğretmenevlerinde öğretmenle aynı ücrete veya 2-3 YTL'lik farkla çok rahat kalırken, öğretmenler polisevi, orduevi, hakim ve hekimevlerinin kapısından dahi geçememektedir. Öğretmenden alınan bandol paralarıyla, kesilen ücretlerle yapılan öğretmenevlerine kalmak için gelen öğretmenlere yer yok deyip otelin yolunu tarif eden bir zihniyet türetilmiştir. Öğretmenler adeta kendi evlerinde yabancı ve üvey durumuna düşmüştür. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenevlerinin ismini değiştirip "Yolgeçen Hanı" yapmayı düşünmekte midir? Yoksa, bu yeni uygulama öğretmenevlerinin satılması ve özelleştirilmesinin acaba altyapısı mıdır?, diye sorarak açıklamasına son verdi.

tag Öğretmenevi bandrolüne %330 zam

14.12.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (38 yorum yazılmış)

box RAMAZAN :HAKLILARRRRRR..sayın öğretmenler size yüzde6 zam gelmicekmi tam 60 ytl ediyo işte.onu bandrole verin kurtulun.nasılsa başka masrafınız yok.hazır hayatta uczladı70er 80er zam falanda yapılmıyo hazır rahatlamışken bir bandrol sahibi olursunuz fenamı......?

box ............. :Onun bunun evi mi olur? Hepsi kapatılsın.

box İNSAFFFF :BAŞKA BİR KURUMDA INANIN BÖYLE BİR UYGULAMA YOK. TAMAM BEN BU PARAYA YILDA BİR BELKİ KULLANDIĞIM ÖĞRETMEN EVLERİNİN KALKINMASI İÇİN VERECEM,SİZDE ÖĞRETMEN EVLERİNE ÖĞRETMENLERDEN BAŞKASINI SOKMAYIN.SOKAKTAKİ VATANDAŞ DAHİL KALIYOZ YA. BU NE BİÇİM ADALET. ORALAR ARTIK ÖĞRETMEN EVİ DEĞİL HALK EVİ. BİZE ÖZEL BİR DURUM YOK BENCE ADINI DA DEĞİŞTİRİN. BU GÜNE KADAR YER BULAMAMDIM ORALARDA ZATEN.BUNLARI BIRAKINDA ADAM GİBİ DENETLEYİN SİZ ORALARI. DOĞUDAKİ ÖĞRETMEN EVLERİNİN DURUMU İÇLER ACISI. KAYNAK AYRILDIGINA EMİNİM AMA ACABA MÜDÜRLER BU KAYNAGI NE KADAR ORALAR İÇİN KULLANIYOR.MİLLET OLARAK BÖYLEYİZ ZATEN SORUN ÇÖZECEKKEN SORUN YARATIRIZ.

box isyankar :Helal olsun. Her defasında gittiğimde öğretmenden başka herkesin kaldığı benim ise soğuk otel köşelerine itildiğim anların azi hatırasına bu öğretmen evi pardon yol geçen hanı üyeliğinden istifa ediyorummmmmmmmmmm

box ismet :eee işler sarpa gidiyor ne yapacan.Dünyanın hali bu

box Ulaş KURT :Bir çok meslek grubunun gözünün olduğu gibi ne yazık ki eğitim bakanlığının da gözünün öğretmenin aldığı/alamadığı maaşta olduğu açıkça ortaya konmuştur. Teşekkürler, Herhangi bir sendikaya üye olmayan öğretmen arkadaşlara...

box feridun :Gürkan Avcı kardeşimi tebrik ediyorum öğretmen evlerimizle alakalı tüm gerçeklerden bahsetmiş yazısında...

box FATİH :Yapılan bu uygulamayla şu sonuç ortaya çıkmıştır. Bu öğretmenevi diye adlandırılan yerler aslında öğretmenevi olmaktan çıkmıştır. Zaten birçok öğretmenevine öğretmenler uğrayamıyordu. Böylelikle bundan sonra buralara öğretmenevi demiyeceğiz. Zorunlu olsa da olmasa da ben bu aidat denilen 60 YTL'yi ödemeyeceğim. Bu yerlerde bu ve benzeri uygulamalar varken bandrol denilen bir şey varken öğretmenevi denilmesini YANLIŞ buluyorum.

box zülfali aras :Biz öğretmenlere müstehak diyeceğim, doğru olmayacak. Tüm öğretmenler uyanın artık.Unutmayınız ki sessiz ve tepkisiz kalmamızın doğal sonucudur bu...Tam anlamı ile rezalet,rezalet,rezalet..

box kanunsuz :ben üye deilim üye olanlarında üyelikten çıkmasını isterim ne halleri varsa görsünler.

box NEDİM :bence soygun yüzbinlerce öğretmen düşünüldüğünde bu parayla milyarlarca ytl dir oysa zaten öğretmen evlerindeki hizmetlerin hiç biri bedava değil hata piyasa fiyatın ayakındır... inşallah yanlıştan vaz geçereler yoksa öğretmenlerin tümüne yakını bu üyelikte vazgeçeçeklerdir.

box kemal :yok artık daha neler.bir öğretmen olarak kullanmadığımız sözde öğretmen evleri için neden 60ytl veriyoruz ki.saçmalık bence.zaten bir albeniside kalmadı.kimi yerler kahvehaneye dönmüş durumda.kimi yerlerde milletvekillerinin TATİL MERKEZİ konumunda.bence daha fazla rezil olmadan bu tasarıya imza atanlar istifa etsinler.sendikalarda kapatılsın bir an önce.ne o öyle siyasi parti gibi sağcılar şu sendikada,solcular şu sendikada.artık gerçeği görün ve tek bir sendikayı hayata geçirin.yoksa böyle haklarımızla oynamaya devam edecekler.

box MAHİNUR :Neden biz öğretmenler bu kadar sindirilmiş durumdayız anlamıyorum. Hak aramayı, tepki göstermeyi bilmiyoruz. Üye olmamak çözüm mü ? Bu haksızlıklar başka bir meslek grubuna yapılsa ortalık ayağa kalkardı. Zaten bu haksızlığı da sadece öğretmenlere yapmaya cesaret edebilirler. Bakanımız da öğretmen güya. Yaşanan krizin faturasını bizden mi çıkaracaklar.

box Murat :Ben 3 yıldır ödemiyorum. Bir gün maç izlemeye gittim. Bana adam kapıda 3 ytl lik çay fişi satmaya kalktı. Ben de çay fişini de almadım içeri de girmedim. Ama ondan sonra daha aidat ödemedim. Ayrıca, 15 gün öncesinden randevu istediğim halda ülkenin pek çok öğretmen evinde yer yok diyorlar. Madem doluluk oranları bu kadar yüksek kazandıkları paraları ne yapıyorlar bunlar. Beceriksiz kişileri yönetime getiriyorlar. 7 kişilik yönetimin 4'ü atamayla 3'ü seçimle geliyor. Tabi çoğunluğun kararı geçerli oluyor. Bir de dışarıdan bazı otel, pansiyon gibi yerlerle anlaşmışlar, öğretmenleri oraya yönlendiriyorlar. Belki de oralardan da avanta alıyorlar. Peki bizler ne yapmalıyız. Çok basit üye aidatı ödeme bandrol da alma, kapısından da içeri girme. Bakalım diğer kişiler kurtaracak mı bunları...

box hayri :Öğretmen Arkadaşlarım. Lütfen birlik olalım ve şu öğretmenevi üyeliğinden vazgeçelim de öğretmenlerin nasıl kaliteli ve tutarlı insanlar olduğunu anlatalım. Zaten Öğretmenevlerinde kalamıyoruz. Yarın kendim de istsfa dilekçesini vereceğim.

box hüseyin :Evet, bunları kendilerine yöneticiyiz diyenlere ve ayrıca öğretmenevi yönetimini elinde bulunduranlara sormak gerek. arkadaşlar öğretmenevine yönetimine seçip gönderdiğiniz kişilerden haberiniz var mı? yaptıklarını dergilerinde böbürlene böbürlene anlatıyorlar. bir bakın!!! evinize sahip çıkın.yapabiliyorsanız.!!!!!!!!!!

box ilyas tuzcu :belki de öğretmenlerin seçimde kullanacaklar oyu garantiye almak istiyorlar.BEN DE ÜYELİKTEN İSTİFA EDİYORUM

box ömer Özel :Devlet yetkililerinin arpalığı olan yerlerden birisi öğretmen evleridir. Resmen arpalıktır.Bu arpalılığı zorunlu olarak her hükümet sürdürmektedir.Türkiyenin doğusunda , güneydoğusunda kuzeyinde batsında görev yaptım.Ne zaman öğretmen evine muhtaç olsam kapısını çalsam yer yok cevabı ile karşılaştım.24 yıllık öğretmenlik hayatımda 4 gün öğretmen evinde kalamadım.sadece 1990 ylında izmir öğretmen evinde camı kırık bir odada soğuk bir kış günü kaldım.Otel parasına eşit bir ücret ödedim.Diğer günde otele gittim öğretmen evinden daha ucuz ve daha kaliteli odada kaldım.Yıllarca benim sırtımdan para kestiler.Zehir zıkkım olsun kimin cebine otel gibi işletilenden öğretmen evinden kazanılan paradan zıkkımlananların kökü kurusun.Ve durum değişmemiştir.Öğretmen evleri otel gibi işletilmektedir.gelirden öğretmenin cebine bir kuruşluk bir fayda yoktur.Sayın bakanımızda diğer yetkililer gibi arpalıkta otlamak istemektedir. Hemde doyasıya bu zamlar onun göstergesidir.

box gökhan durmaz :öğretmen evi ücretini biz ödeyelim sonra herkes kalsın var mı öyle bir doktor bir polis hatta hatta normal bir vatandaş bile kelebiliyor orda çok düşük bir fiyat farkrı ödeyerek o zaman nasıl öğretmenevi oluyor? Zaten öğretmen evlerinde yer bile bulunmuyor bizden başka herkes orda...

box kemal33 :yıllardır aynı...Öğretmenlerden çok üst kademe yalakalarının yararlandığı, gittiğinizde 2. sınıf vatandaş uygulaması gördüğünüz, dışlandığınız öğretmen evlerini kapatın.....! Bir karadeniz turuna çıktık. 10 gün boyunca sadece Gümüşhane Öğretmen evinde yer bulabildik. O turdan sonra öğretmenevi üyeliğimden istifa ettim. Sizlerede tavsiye ederim.

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box filiz :OTELDE KAL DAHA İYİ

box meltem :önce haklar alınır sonra büyük bir ödülmüş gibi geri hediye edilir. (kadro haklarımız gibi.) 2 gün sonra hüseyin çelik çıkıp yarı yarıya fiyat indirimi yapar. bizde 30 lira kendimizi karda hisseder seviniriz. adamların amacı belli. buralara bütçe ayrılıyor. bu ne şimdi. bizi salak yerine almaları bizimle oyun oynamaları onların ne kadar küçük hesaplar peşinden koşan basit insanlar olduğunu göstermiyor mu? öğretmen evleri de bişeye benzese.

box çiçek :yıl boyunca 60 ytl. lik bir indirim bile olmayan kartımıza bu kadar zam inanılmaz..

box Emre :Almayın, bitsin.

box Ahmet :yapılan tüm yorumlara katılıyorum öğretmen evleri amacından sapmış bir vaziyette kime hizmet ettiği belli olmayan bir kurum olmuştur.Sendika başkanınında dediği gibi YOL GEÇEN HANI olmuştur.Benim bulunduğum yerde pazarcılar kalıyor.Antalya öğretmen evi ise eş değer bir otelden pahalı otelde herşey dahil 50 ytl verirsin Antalya öğretmen evinde sadece pis bi yatak parası 45 ytl verirsin.Anlayış milleti söğüşlemek zengin bürokratlara yalakalık yapmaktır.Gelen bürokrat zaten yatak parasını kendi vermiyor kurumuna fatura ediyor;öğretmen ise kuzu kuzu cebinden veriyor bu parayı.Çok yakında bu ülkede fransız ihtilali gibi bir sosyal ihtilal olabilir.

box boşver :öğretmen evlerine maç izlemeye giderdik içeri giremezdik niye mi çünkü diğer memur işçi kim varsa içride idi.öğretmene yer kalmazdı.önce diğer meslekler içeri alınmamalı.çünkü onlar kendi evlerine biz almıyorlar.

box Eğitim Emekçisi :Bu habere ilişkin bir çok yorum yapılabilir ama en anlamlısı burada mevcut. http://www.egitimsen.org.tr/index.php?yazi=1771

box ADİLVAHAPOĞLU :Öğretmenevleri para kazanan ve kar eden kurumlardır.Bandrol ücretinin alınması yanlıştır.Yanlışın düzeltilmesi gerekirken ,birde üstüne zam yapılması hiçte hoş değil.

box eğitimci :size tamamen katılıyorum böyle bir bakan varken başımızda bize her şey müstehaktır. saygılar

box uğur.12 :Seçim kapıda herkes karşılığını vermek için yapabileceklerinin en fazlasını yapsın. Şikayet etmek ve sızlanmak bize yakışmaz.

box Ne Önemi Var :Kullanamadığım öğretmenevinin açık olmasının ne gereği var? Ankara başkent öğretmen evinde kalmaya niyetlenip te kalabilen öğretmen arkadaşlar varmı? Benim Bilgidiğim kadarıyla Öğretmenevi olan bu tesiste genelde eğitimle hiç alakası olmayan kişilerden öğretmenler yer bulupta kalamıyor.

box meshud :yeni reform mu desem müthiş bir bir haber

box selçuk :Bence yakında kapatılır. Zaten bir tek öğretmenler yararlanamıyor bütün eğitimci olmayan bürokratlardan yer kalmıyor. bence 60 TL onlara ödetilsin.Siz hiç bir sahil kentindeki öğretmen evinden yaz mevsiminde yararlanabildiniz mi? 20 yıldır yararlanamadım. Hatta Aidatlar yıllık 1000 tl olmalı. Zaten yararlanma konusunda bana sıra gelmediğine göre!!!!

box Mehmet Arık :Öğretmenevleinin biran önce kapatılması lazımdır.Öğretmenevi binaları özelleştirilmelidir.Yalova'da kahvehanelerde .ay 350-400 kuruş iken Öğretmenevinde 500 Kuruştur.Otel fiatı öğretmenlere 25 diğerlerine 30 TL dir.Halbuki birinci sınıf hizmet veren Otelcilik okulunun otel fiyatı kişibaşı 30 YTL'dir.Bazı öğeretmenlere idarecilik kadrosu açmanın dışında artık öğretmenevleinin bir işlevi kalmamıştır.Öğretmenlerin bu parayı vermeyerek MEB'i prıotesto etmesi gerekir.

box amaç belliiiiiii :öğretmen evlerini kapatmak için zemin hazırlamak. kapatıp birilerine peşkeş çekecekler bedavadan birileri mülk sahibi olacak. bu öğretmenevlerinde devletin acaba ne kadar katkısı varda bu işi böyle yapıyorlar. yazık yazık yazık. en acınası kurum biziz kendi imkanlarımızla rezil oluyoruz.

box berfin :orduevi,polisevi vb ile öğretmenevlerini kıyaslamayın.öğretmenevleri köykahvesinden farksız.bir bayan olarak tek başıma gidemiyorum.ipini koparan öğretmenevinde.üstelik giriş kartı da hiçbir zaman sorulmuyor.kimi kandırıyorsunuz 60ytl diye.ne hizmeti varki 60ytl lik. bandrolde almam,gitmemde.birşey kaybetmemiş olurum.

box hamam :yaa hiç bişey bilmiyonuz yorumlar yanlış valla

box sami çamlıklı :biz esnaf olarak tokatve yozgat oğretmen evlerinden pahalı olduğu için sikayetcıyız otelden daha pahalı bunlar otellerle anlasmalımı calısıyor yoksa otellerden prımmı alıyolar.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Fındık yağı ve bilmediğiniz özellikleri Fındık yağı ve bilmediğiniz özellikleri

PH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın PH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın

Bunları yaparak sivrisineklerden kurtulabilirsiniz Bunları yaparak sivrisineklerden kurtulabilirsiniz

Güncel Eğitim Haberleri