Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmenlerin %6'sı memnun eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmenlerin %6'sı memnun

ogretmen.jpg Türk Eğitim-Sen anketinde öğretmenlerin sadece yüzde 6.2'sinin geçimini rahat sağladığı ortaya çıktı. Ankete göre öğretmenlerin yüzde 71'inin kredi kartı ya da bankaya borcu var.

Öğretmenler, Atatürk'e başöğretmen unvanı verilişinin 80'inci, öğretmenler gününün de 27'ncisini kutladıkları bugün de gelecek korkusu yaşıyor, ekonomik kriz altında da inliyor.

Türk Eğitim-Sen'in, 2 bin 178 ilk, orta ve okul öncesi öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirdiği anket öğretmenlerin içinde bulunduğu durumu gözler önüne seriyor. Öğretmenlerin geleceğe umutla bakamadığını ortaya koyan anketten çıkan sonuçlar şöyle:

Öğretmenlerin yüzde 48.8'i kazandığı ücretle zor geçiniyor. Yüzde 45'i gelirinin sadece temel ihtiyaçları karşılamaya yettiğini belirtiyor.

Geçimini rahat sağladığını belirtenlerin oranı sadece yüzde 6.2.

Katılımcıların yüzde 76.2'si banka kredisi kullanıyor.

Yüzde 71'inin kredi kartı ya da banka borcu bulunuyor.

Buna göre öğretmenlerin yüzde 49.1'inin bin-3 bin YTL, yüzde 30.5'inin 3 bin-10 bin YTL, yüzde 12'sinin 10 bin-30 bin, yüzde 4'ünün 30 bin-50 bin, yüzde 2.8'inin 50 bin-100 bin YTL, yüzde 1.1'inin de 100 bin-150 bin YTL borcu bulunuyor.

Yüzde 33.3'ü 'en büyük sorun ücret yetersizliği' diyor. Yüzde 18.1'i toplu sözleşme ve grev hakkının olmamasını, yüzde 17.2'si adam kayırma, siyasi baskılara maruz kalmayı, yüzde 13'ü öğretmenlik mesleğinin toplumda itibar görmemesini en büyük sorun olarak görüyor.

Yüzde 23'ü öğretmenlik mesleğini zorunluluktan seçtiğini belirtiyor. Öğretmenlerin sadece yüzde 34'ü "Yine öğretmenlik mesleğini seçerdim" cevabını veriyor.

Yüzde 33.7'si hayata dair en büyük korkusunun gelecek ve işini kaybetme korkusu olduğunu söylüyor.

tag Öğretmenlerin %6'sı memnun

24.11.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (8 yorum yazılmış)

box merve :ögretmenler günü kutulu olsun

box ali yıldız :ÖĞRETMENLER ARASINDAKİ ADALETSİZLİK GİDERİLSİN. EŞİT ÜCRET EŞİT İŞ.BU YÜZDE 6 KESİM İDARECİLERDİR.TEKNOLOJİ SAYESİNDE PEKTE İŞLERİ KALMADI ARTIK

box rabia :lütfen öğretmenler hepiniz işinizden memnun olun o zaman olmasaydınız öğretmen

box emre :öğretmen olduk diye hakkımız olanı talep etmeyecek miyiz? çalışma koşullarımız ve yaşam standartlarımız ortada bir öğretmen sınıfın kapısından içeri girerken banka , borç vb. sorunlarından kendini nasıl arndıracak hakkı olanı aramayan öğretmen öğrencisine nasıl hak aramayı öğretir sizin gibi sesimizi çıkarmayıp her biçilene razı mı olalım yani ?

box kemal :rabia arkadaşımıza...Bu nasıl bi zihniyettir ya.inşallah öğretmen değilsindir.eğer öğretmenseniz vah bu milletin haline,vah öğrencilerin haline.koyundan başka bişey yetiştiremezsiniz siz.çünkü kendi hakkınızı aramayı bilmiyorsunuz o da yetmez gibi hakkını arayacak zeki insanlara akıl vermeye kalkıyorsunuz.kimse bu sözünüze kulak asmaz ya neyse

box hakkı :ya rabia bu nasıl bi bakış açısı sen şimdi 5.9 ytl ders ücretide çok uygunu diyorsundur.Sana 10 ytl verimde 1 saat benim dertlerimi dinle.....

box murat emre :rabia hanım siz bu işi hakkıyla yapsaydınız ( öğretmenlikten bahsediyorum)hakkınız olan parayı almadığınızı düşünür müydünüz?

box meltem :rabia hanım mutlu et beni. ben beceremedim. bu sözleri söylediğine göre iyi bir reçeten vardır demektir. şimdi gelelim sadete: istanbulda 4. yılında çalışan sözleşmeli öğretmenim. evimin kirası 550 ytl.(sobalı 1 odalı) her ay 300 ytl öğrenim ve katkı kredisi borcu ödüyorum. kredi kartım yok hiç kullanmadım. kış ayındayız hiç yakıt sorunum yok. çünkü abartısız 4 kat giyiyorum gerek kalmıyo. sanırım artık buna bünyem alıştı hasta da olmuyorum.diğer elektrik, su, ev tel, adsl, öğretmen hattı, yiyecek, bunları saymıyorum tansiyonum düşüyor düşündükçe... istanbulda görev yapmayanların anlaması çok zor. çok acıtasyon oldu ama durum bu. yine de mutlumusun dersen? evet çok mutluyum 61 kişilik 1. sınıfları okutuyorum 50 tanesi okumaya geçti. bir şeyler öğretmek çok güzel. ama arkadaşım madalyonun bu yüzünüde görelim.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çilek Yemeniz İçin 10 Neden Çilek Yemeniz İçin 10 Neden

Uzun ve sağlıklı yaşamanın 11 kuralı Uzun ve sağlıklı yaşamanın 11 kuralı

Facebook kullanırken mahkum olmayın! Facebook kullanırken mahkum olmayın!

Güncel Eğitim Haberleri