Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Sınav tarihleri açıklandı eğitim haberi

eğitim haberleriSınav tarihleri açıklandı

sinav.jpg İlköğretim ve lise öğrencileri için büyük önem taşıyan merkezî sınavların tarihleri belli oldu.
Yabancı Dil Sınavı'nın ise 21 Haziran'da yapılması bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı da geçen yıl 6 ve 7. sınıfların Seviye Belirleme Sınavlarını (SBS) haziran sonunda yaparken, bu yıl erkene aldı.

Bakan Hüseyin Çelik'in onaylamasının ardından yürürlüğe giren sınav takvimine göre, 8, 7 ve 6. sınıfların SBS'leri sırasıyla 6, 7 ve 13 Haziran'da yapılacak. Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nın (OKS) kaldırılması ile bu yıl ilk kez yapılan SBS'ler, önümüzdeki yıl tam anlamıyla uygulanmış olacak.

Bu yıl SBS'ye giren 7. sınıflar, gelecek yıl girecekleri ikinci SBS ile fen, Anadolu ve sosyal bilimler gibi liselere yerleştirilecek. 2010'da ise öğrenciler 6, 7 ve 8. sınıflarda girdikleri SBS'ler, diploma notları ve davranış puanları ile liselere girebilecek. 6, 7 ve 8. sınıflar için ayrıca Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (DPY) yapılmayacak. Bunun yerine söz konusu sınıflarda yapılan SBS'ler parasız yatılılık ve bursluluk için de değerlendirilecek. Bununla birlikte ilköğretim 5. sınıflar ile lise 9, 10 ve 11. sınıfların Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı 3 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirilecek. SBS ve DPY sınavlarına başvuru tarihleri ise daha sonra açıklanacak.

Özel okulların da SBS ile öğrenci alması taraftarı olan bakanlığın sınav takviminde 'özel okullar sınavı' yer almadı. Bakan Çelik, sadece yabancı özel okullar için sınav yapılmasına izin verirken, diğer özel okullar için ayrı bir sınava sıcak bakmıyor. Girişimlerini sürdüren özel okullar ise mayıs ayı sonunda gerçekleştirilecek yabancı özel okullar sınavına dahil olmak istiyor.

Öte yandan 8 Eylül 2008'de başlayan 2008-2009 eğitim-öğretim yılının birinci dönemi 23 Ocak 2009'da sona erecek. Öğrenciler ve öğretmenler 26 Ocak-6 Şubat 2009 arasında yarı yıl tatili yapacak. İkinci dönem ise 9 Şubat 2009'da başlayacak. 2008-2009 öğretim yılının son ders zili ise 12 Haziran 2009'da çalacak.

tag Sınav tarihleri açıklandı

21.11.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (17 yorum yazılmış)

box güzide :bu sınav tarihleri biz yıllık planları yapmadan önce yayınlansada biz de dersleri nisan gibi bitirsek çünkü zaten sbs bile olsa çocukları mayıs 15 ten sonra yazılı yapmak için bile bulamıyoruz sanki üniversitedelerde final tatiline çıkmış gibiler sınav saati gelip gidiyorlar göndermezsek bir yolunu bulup kaçıyorlar meb ne zaman öğretmenlerinin fikrini almayı planlıyor acaba

box kübra :7 sinde yapılacak sa güzel valla...SBS süper bişe oksden daha mantıklı bn 7.sınıf olarak seviyorum bu uygulamayı

box süleyman :ben 8. sınıf öğrencisiyim bu sene sbs sınavını erken yaptığınız için teşekkur ederiz bakanımız hüseyin çelıke teşekkur ederiz kolay gelsın arkadaşlar!!!

box mazlum :22'yapılması çok daha iyyidi

box Emrecan :Ben 6.ncı sınıf ögrencisiyim.Bu yıl ilk kez s.b.s.ye girecegim.Bütün arkadaşlara başarılar...

box osman :slm bne 6. sınıf öğrncisinim 9 yıl sınıfya kadlım 19 yaındayı sbs yeyeni gircem :d

box ibrahim :ben olmamasını istiriyorum.çünkü heycanlanıyorum

box ibrahim :ben istemiyorum

box İBRAHİM :BEN DE BU SENE İKİNCİ KEZ GİRECEM

box Feyzi Ondeş :İlköğretim İngilizce Proğnamındaki 2006_2007 eğitim- öğretim yılında yapılan yenileme çalışmalarında çok ağır İngilizce proğramı uygulamasına geçildi.Ben öğretmenlerin çoğnunun bu proğramı uygulama yeteneği olduğunu kabul edemiyorum.49 yıllık bir eğitmci olarak proğramların diyalog içinde olmasıçom güzel bir yöntem. Kendi dilini bilmeyen öğrenciye,yabancı bir dil öğretmek bana çok ters geliyor. Sonra kendi dilini bilmeyen öğrenciye yabancı dil öğretmeye ne gerek var. Biraz eğıitimci gibi düşünelim, siyasetçi gibi değil. Örneğin; Öğrencileri A, B, C diye gruplara ayıralım 4. sınıftan itibaren. A grubuna Türkçe ve Matematik'ten 70'in üzerinde puan alanları yerleştirelim. B grubuna %'nin üzerinde puan alanları yerleştirelim,geri kalana da kendi dilini bilhassa, düzgün okuma, yazma anlama, anlatabilmeyi, dilekçe yazabilmeyi temel katematik bilgilerini öğretelim.Bu temel bilgilere sahip olmayan öğrenci hayata ancak işçi olarak atılabilecek. İkinci grup, ülkenin kalfiye işçi ve teknik eleman ihtiyacına cevap verecek.A grubuna girenler de ülkenin üniversite öğrencisi ihtiyacını,ilköğretimde ve orta öğretimde aldığı not ortalamasına göre, ülkenin eleman ihtiyacı,ailenin ekenomik ve sosyal durumu , öğrencinin istek ve tercihigöz önüne alınarak belirlenirse eğitim ÇAĞDAŞLAŞIR.Hoşca kalın.

box BETÜL :BU YENİ SİSTEMİN DAHA ETKİLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM ONLARIN BU FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRMELERİ GEREKİR BENİM KARDEŞİM 8. SINIF ÖĞRENCİSİ ODA BU SINAVA GİRECEK ONA VE ARKADAŞLARINA BAŞARILAR DİLİYORUM AYRICA BU SİTEYİ HAZIRLAYANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM

box yeşim :ben sbs ye 2.kez gireceğim.1.cisi iyiydi.işallah 2.si de iii olur.girecek arkadaslarıma basarılar::::-)

box nejla :of yaa hayatımız sınaww...

box AsLı :8.sınıf öğrencisiyim geçen sene sınava girdiğimde korkmuyodum ama bu sene çok korkuyorum zor olur diye bişe başaramam diye :( off ya neyse o gün ola hayrola herkese başarılar...!

box ߣtü$ :ya şimdi biz okulların kapanmasından 1 gün sonra sınavamı gircezz...... bende 2, kez gircem inşallah buda güzel geçer allah herkese yardım etsin çalışmadan olmuyomuş ben bunu anladımm:))))))

box seda :ben 8. sınıf ögrencisiyim hayatımız sınaav ile geçiyor..

box öğrenci :ben 6.sınıf öğrencisiyim bu uygulama tam anlamıyla süpper:)

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İyi yaşamak için 13 altın kural İyi yaşamak için 13 altın kural

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

İnternet kesilince bunları yapabilirsiniz? İnternet kesilince bunları yapabilirsiniz?

Güncel Eğitim Haberleri