Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

ÖSS testlerinin kapsamı değiştirildi eğitim haberi

eğitim haberleriÖSS testlerinin kapsamı değiştirildi

sinav2.jpg Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı, ortaöğretimde eğitim süresinin 4 yıla çıkarılması ve haftalık ders çizelgesindeki değişikliklere paralel olarak 2009-ÖSS'deki testlerin kapsamlarını yeniden belirledi.

ÖSYM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkçe testindeki ''Türkçe'yi kullanma gücü ile ilgili sorular''ın ve Matematik testindeki ''Matematiksel ilişkilerden yararlanma gücüyle ilgili sorular''ın yüzde yüz olan payında değişiklik yapılmadı.

Sosyal-1 testinin ''Sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular'' bölümünde de değişikliğe gidilmedi. Bu kapsamdaki sorularda Tarih yüzde 43, Coğrafya yüzde 34, Felsefe yüzde 23 oranında kaldı.

Fen-1 testindeki ''Fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular''ın Fizik sorularının payı yüzde 43'den yüzde 33.3'e indirildi, Kimya sorularının payı yüzde 30'dan yüzde 33.3'e, biyoloji sorularının payı ise yüzde 27'den yüzde 33.3'e çıkarıldı.

Edebiyat-Sosyal testindeki Psikoloji soruları Sosyal-2 testine dahil edildi. Edebiyat-Sosyal testinin Türk Edebiyatı-Dil ve Anlatım sorularının oranı yüzde 57'den yüzde 67'ye, Coğrafya sorularının oranı yüzde 27'den yüzde 33'e yükseltildi. Bu testteki Coğrafya soruları Türkçe-Matematik alanında okutulan Coğrafya dersinin konularıyla sınırlı olacak.

Sosyal-2 testinin Tarih (Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dahil) oranı yüzde 43'den yüzde 44'e çıkarıldı, Coğrafya sorularının oranı yüzde 23'den yüzde 17'ye, Sosyoloji soruları yüzde 17'den 13'e, Mantık soruları yüzde 17'den yüzde 13'e indirildi. Edebiyat-Sosyal testindeki Psikoloji soruları Sosyal-2 testine alındı. Edebiyat-Sosyal bölümünde yüzde 16 olan Psikoloji sorularının oranı Sosyal-2 testi içinde yüzde 13 olarak belirlendi.

Matematik-2 testine Analitik Geometri soruları eklendi. Bu soruların test içindeki oranı yüzde 10 oldu. Bu test içindeki Matematik sorularının oranı yüzde 70'den yüzde 60'a indi, Geometri sorularının yüzde 30'luk oranı aynı kaldı.

Fen-2 testindeki Fizik sorularının oranı yüzde 43'den yüzde 33.3'e indirildi. Kimya soruları yüzde 30'dan yüzde 33.3'e, Biyoloji sorularının oranı ise yüzde 27'den yüzde 33.3'e yükseltildi.

AA

tag ÖSS testlerinin kapsamı değiştirildi

10.11.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (12 yorum yazılmış)

box leyseyup :Bir Biyoloji öğretmeni olarak bu değişikliği takdirle karşılıyorum. Nihayet bizim dersimizi de değer kabul ettiler.

box GAZİER :BU DURUMA ÇOK MEMNUN OLDUM BİYOLOJİ DERSİ BİRAZ OLSUN ÖNEMSENİR

box Descartes :Felsefe Grubu için dayanılmaz,akıl almaz hataların tekrarlandığı bir değişiklik daha izledik.. Hangi akıl mantık alır bunu..Öğrenci PDR Okumaya gidecek;Psikoloji bölümünü kazanacak, ama Lisede Psikoloji görmeyecek;ÖSS'de Psikoloji sorusu çözmeyecek... ÇoK TUHAF ve anlaşılmaz bir durum...

box Ramazan :beNce daha iyi olmuş...

box Gadamer :BU DEĞİŞİKLİKLERİ YAPANLAR KEŞKE ÖNCESİNDE AZICIK İNCELESELER SİSTEMİ.KORKARIM SINAVA AZ BİR ZAMAN KALA DA ALANLARI DEĞİŞTİRİLER. FELSEFE GRUBUNA DÜŞMANLIKLARINI DA HALA ANLAYAMADIM

box Gadamer :hAA UNUTMADAN PSİKOLOJİ SOSYOLOJİ BÖLÜMLERİNE GİDENLERDE SINAVDA BU SORULARI ÇÖZMÜYOR ve LİSEDE BU DERSLERİ GÖREMİYOR.

box suat yuksel :değişikliği yapan kişiler kazanım sayılarını dikkate almadan yapmışlar. fizik dersi kazanım sayısıyla biyoloji kimya kazanım sayısı aynıdeğil. fiziğin kazanımını azaltmaları gerekir. bu işlemin 4 yıl sonra yapmaları gekiyordu. başka bir deyişle şimdiki 9. sınıflar sınava gireceklerinde yapılmalıydı...

box zeynep yener kapucu :biyoloji okuyup da 7 yıldır atanmayı bekleyen bir öğretmen adayı olarak,biyolojiye küçükte olsa bir güzellik yapılması gözlerimi yaşarttı doğrusu!!!

box ergün :bu ülkede hep birileri bi şekilde mağdur oluyor her sene her sene sınav sistemi değişir mi.

box zynp :40 kez yorum yazıyorum onaylamıyorsunuz.küsecem ama...

box yaşar :Fizik dersinin zor olması sebebiyle zaten ögrenmede zorluk çeken öğrenciler bu uygulamayla aceba bu konuyu öğrenmesem olurmu düşüncesine kapılabilirler.Bence Fizik dersi bu uygulama ile sıkıntıya girebilir.

box tayfun :ARKADAŞLAR BNCE HİÇ HEVESLENMEYELİM EMİN OLUN Kİ BUDA DEĞİŞECEK.... ARTIK SINAVA 1-2 AY KALA YENİ YENİ ŞEYLER EKLEYİP KALDIRIRLAR....

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Cep telefonunuzun kaçak olup olmadığını nasıl anlarsınız? Cep telefonunuzun kaçak olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Verimli araba kullanmanız için öneriler Verimli araba kullanmanız için öneriler

İnternette güvenli alışveriş için kurallar İnternette güvenli alışveriş için kurallar

Güncel Eğitim Haberleri