Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB il genelinde SBS denemelerini kaldırdı eğitim haberi

eğitim haberleriMEB il genelinde SBS denemelerini kaldırdı

3.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, ''amaca hizmet etmediği'' gerekçesiyle il genelinde gerçekleştirilen seviye tespit ve başarı değerlendirme sınavlarını kaldırdı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, konuya ilişkin yayımladığı genelgede, ölçme ve değerlendirme konusuna değinerek, buna yönelik uygulamaların ''performansı çok yönlü açığa çıkaran uygulamalar olması gerektiğini'' ifade etti.

Öğretim programlarında, ''öğrencilerin başarıları hakkında yargıya varılması amacıyla yapılan 'değer biçmeye' dayalı ölçme ve değerlendirme uygulamalarının, öğrencilerin kazanımlarına ulaşma seviyelerini doğru ölçecek nitelikte hazırlanmasının öneminin anlatıldığını'' vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

''Ancak öğretim programlarının yaklaşımıyla örtüşmeyen, öğrencinin bilgisinin ölçülmesine ağırlık vererek tek yönlü ölçüm yapan, ilgili sınıf düzeyinin kazanımlarıyla ilişkisiz madde kökleriyle oluşturulan, öğretim programlarıyla çelişen, geçerliliği düşük başarı değerlendirme sınavlarının önceki yıllardaki uygulamalarının öğrenci ve veliler üzerinde farklı sıkıntılara yol açtığı, il düzeyinde düzenlenen ve merkezi olmayan bu sınavların öğrenci ve velileri yanlış yönlendirdiği yönünde Bakanlığımıza bilgiler ulaşmaktadır.

12 Kasım 2007 tarihli genelgeyle Seviye Belirleme Sınavları'nın bir yarışma ve sıralama amacına yönelik olmayan ve öğretim programlarında hedeflenen kazanımları elde etme seviyesinin ölçülmesine yönelik sorularla yapılacağı ifade edilmiş ve yenilenen öğretim programlarının felsefesini yansıtacak soruların her yıl yürürlükte olan öğretim programlarındaki kazanımlardan yola çıkılarak yapılacağı belirtilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ve 26 Ekim 2007 tarihli Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi hükümleri doğrultusunda Bakanlığımızca öğretim yılı sonunda merkezi düzeyde Seviye Belirleme Sınavları'nın yapılması ve okul düzeyinde de her dönem en az her dersten bir kez ortak sınavın düzenlenmesi nedeniyle okullarda yapılan her türlü başarı değerlendirme ve seviye tespit sınavlarının yapılmasının, öğretim programlarının varmak istediği amaca hizmet etmeyeceği değerlendirilmektedir.''

Çelik, bu nedenle dönem içinde veya yıl sonunda il düzeyinde okullarda seviye tespit ve başarı değerlendirme sınavlarının yapılmaması talimatı verdi.

-YARDIMCI DERS KAYNAKLARI-

Çelik, genelgede, yardımcı ders kaynaklarının alınması konusunda velilere ve öğrencilere baskı yapılmamasını da istedi.

Öğretim programlarının ve materyallerin yenilendiğini, içeriklerin ''gelişen dünyanın gereklerine göre oluşturulduğunu'' kaydeden Çelik, bu doğrultuda yapılandırmacı anlayışı destekleyecek öğrenci ders ve çalışma kitapları hazırlandığını ifade etti. Bunun yanı sıra, ''alternatif yöntem ve tekniklerle desteklenen öğretmen kılavuz kitapları ile öğrenci ders ve çalışma kitaplarının'' tüm ilköğretim okullarına ücretsiz dağıtıldığını anımsatan Çelik, şunları kaydetti:

''Bu bağlamda Bakanlığımızın 2003-2004 öğretim yılından itibaren başlatılan ve velilerimizin okul masraflarını önemli ölçüde azaltan ücretsiz ders kitabı dağıtımı projesinin anlamını kaybettirecek, öğretim programları ile uyum içerisinde olmayan öğrenci ders kitaplarının dışında yardımcı ders aracı adı altında soru bankası, ünite dergisi, çalışma yaprakları gibi diğer yardımcı ders araçlarının aldırılması hususunda baskı ve yönlendirmenin yapılmaması, ayrıca konuyla ilgili eğitim aracının aldırılmasında Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği'nin 31. maddesine göre uygulama yapılması gerekmektedir. Kaldı ki öğretim programları ve ders kitaplarının uygulamadaki etkinliliğinin artırılması amacıyla İlköğretim Genel Müdürlüğü ile Talim ve Terbiye Kurul Başkanlığının web sayfalarında öğretim programları ile ilgili her türlü kaynak, benzeri materyal ve ilgili bilgilere yer verilmiştir.''

Çelik, Bakanlık tarafından resmi ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarına dağıtımı yapılan öğrenci ders kitaplarının dışında yardımcı ders aracı adı altındaki diğer yardımcı ders araçlarının velilere aldırılması konusunda baskı yapılmamasını, öğretmen ve yöneticilerin ilgili mevzuat hükümlerine ve emirlere uyması konusunda valiliklerin her türlü önlemi almasını istedi.

AA

tag MEB il genelinde SBS denemelerini kaldırdı

4.11.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (54 yorum yazılmış)

box ahmet :Sayın Bakan kısaca genelgede demişki araştırmayan,soru çözmeyen verilenle yetinen pısırık,ne versen alır düşüncede insanlar yetiştirin. Diyor.Burdan bakana diyorumki kendi çocuğunuza imal ettiğiniz ders kitaplarından başka kaynak almayın,dershanelere göndermeyin,yardımcı kaynak(test kitabı,yaprak test, vb...) almayında bi görelim bakalım.Kaç kuruşluk eğitim seviyesine geliyor.

box murattabi :Ne iyi etmişler.Has olmuş.

box asım :bir eğitimci olarak bu kararı endişe ile kınıyorum...bir zamanlar 'öğrencilerin dershaneye gitmesine gerek kalmayacak ' diyen bakan bu karar ile ' bakın çocuğunuz dershaneye gitmezse olmaz...bakın okullarda bir deneme sınavı bile yapılamıyor'diyor...ee sayın bakan hangi grup size bukararı aldırdı acaba?

box elmas :Sayın bakan, öncelikle adam gibi ders kitabı bastırın. ondan sonra kaynak kitap aldırmayın diye baskı yapın

box :KENDİ ÇOCUKLARINI DA BÖYLE Mİ EĞİTİYORLAR

box esra :aaaaaaaa SBS kalktımı çok sevindim iii valla ama bakanım peki nasıl bilinecek

box nedama :Anadoluda bir kasabada görev yapıyorum.İngilizce öğretmeniyim, 4.sınıftan son sınıfa kadar derse giriyorum,ikinci kademeden sadece 8.sınıfın klavuz kitabı geldi bu yıl.6. sınıftan sadece birkaç öğrencinin ingilizce ders kitabı çıktı.Dinleme metinleri için cdler hiç yok zaten.Ek kaynak almayım, test uygulamayım,klavuz kitap da olmadan mevcut koşullarla dersi kafama göre işleyim,sonra da SBS sonuçlarından kendime pay çıkarmayayım.Burada bir çelişki var.Ben bakanımızın öğretmenlik tecrübelerinden yararlanmak isterim, öğütlerinden değil...

box hEP bEN :Yorum yok...

box gül :sayın bakan allah aşkına önce bi dönüpde bastırdığınız kitaplara bakın kitapları nekadar düzenli kullansakda sayfaları kopuyo ayrıca ders kitaplarında konu yeterince açık verilmemiş kusura bakmayın ama siz sbs sistemi ile hem dersanelerin hemde kitapçıların ekmeğine bal sürdünüz

box derya efe :doğru birşey ama ozamanda öğrecilere çok yazık olacak

box esma :sbs sınavı kaltımı ya arkadaşlar ben hiç bişe anlamadım yıl sonunda yapılan sbs kalktımı şimdi???????????

box Ebru Özdemir :Bence kimse Sayın Bakanın ne demek istediğini anlamıyor. Hiç kimse yapılan sbs lerin içeriğine dikkat etmedi mi? Ders ve çalışma kitaplarındaki etkinliklerden başka birşey sorulmamış. Kaynak kitap tabii ki gerekiyor. Ama ona da Sayın Bakan hayır demiyor zaten, baskı yapmayın diyor.Önyargılı olmadan konuları değerlendirelim diyorum ben. Hem Eski sistemden ne fayda gördük ki? Bu sistemin geçerliği de otuz sene sonra anlaşılır. Eğitim böyle birşey.

box aras :ders kitapları bir facia.ben fen teknoloji öğretmeniyim hele 8.sınıf kitabının seviyesi rezalet.çocuklar bir şey anlamasın diye basılmış.talim terbiyedekiler ne iş yapar.öğretmenlerden gelen eleştiriler neden değerlendirilmez.yazık..

box tutuklu :Sağolun Bakan Bey. Siz bu eğitime iyi bakıyorsunuz. Allah size zeval vermesin. Böyle medya önünde atıp tutmak güzel oluyor da bir de arkalarından ne söylediğinizi beyan etseniz de 75 milyon gerçeği öğrensin. SBS diye bir faciayı ortaya çıkardığınız, veliyle öğretmeni, öğrenciyle öğretmeni birbirine düşürdüğünüz için Allah sizden razı olsun. Sayenizde veli-öğretmen-idare ve müfettişlerle kavga etmediğimiz gün yok. Allah sizi bildiği gibi yapsın.

box TUBA :aaa SBS kalmasın.Çünkü bizim için önemli bir sistem.Lütfen kaldırmayın:(

box MATHS :Sevgili eğitimci arkadaşlarım hiç kendinizi yormayın karşımızda çalıştığı insanların çogunluğunun yani biz öğretmenlerin görüşlerine dikkat etmeyen çevresindeki eğitimden anlamayan bürokratların sözüyle hareket eden, öğretmenin arkasında durmanın yanlış olduğunu savunan şikayet edin gereğini yapalım diyen bir bakan var.Ben demiyorumki eski proğram çok iyi fakat bu proğram ondan da kötü şimdilik uygulanabilrliği çok düşük hele bu kaynaklarla ben demiyorumki seçim zamanı görüşürüz,ben sizi Allah'a ve vicdanınıza bırakıyorum.

box cenk deniz :Bir öğretmen olarak bu kararı şiddetle kınıyor ve başımızda kendini bilmez ve dershanelerin maşası durumundaki bir bakanı istemediğimi buradan dile getiriyorum. Yazıklar olsun size

box :bu sınavlar sayesinde hyatında ilk defa optik form dolduran öğrenciler oldu. alıştırma oldu bir bakıma. köylerde kursa kaç kişi gidebiliyorki sınav olup çoğunluktaki yerini görebilsin. bakan, neden kaldırıldığı için söylediği her sözü geri alması gerekir,çünkü sene sonunda ki sbs aynı amaca hizmet ediyor. ozaman sbs sınavınıda kaldır.yerse

box MEÇHUL :SAYIN BAKLANIMIZ SİZLERE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ BU YENİLİKLER VE EĞİTİME VERDİĞİNİZ ÖNEM İÇİN ÖZELLİKLE HAYDİ KIZLAR OKULA KAMPANYASI İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER ÜCRETSİZ KİTAP DAĞITIMI İÇİN DE ÇOK TŞKKR EDİYORUZ KİTAPLARIMIZI ÇOK BEĞENİYORUZ BU İNSANLARIN NANKÖRLÜĞÜ NEREYE KADAR GİDECEK BİLMİYORUM İNŞ HEP SİZ OLURSUNUZ

box ÖĞRENCİ :MEB BİZE CERDİĞİNİZ KİTAP SEVİYESİ CİN ALİ KİTAPLARI GİBİ KAYNAKLARI KALDIRMAYIN

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box kadir :çok doğru söylemiş

box aycan :zaten başımıza sbs yi diktiniz .kaynak kştap almayın diyorsunuz.ya biz nerden derse çalışacağız.kitoplar boş özetle özetle geç .cin alişyi okusam gerçekten daha kalındır yani bune böyle.yadalga geçiyosunuz bizimle bari sbs yi kaldırda bu kitapları bastır.yoksa bu gidişle çökecez.sbsnin de kalkmasını istiyoprum.neredeyse her gün strese giriyorum ders çalışırken bile ben tırsıyorum bide şuu kitaplara bak

box yok :milli egitim bakanı o zmn bizim hakkımızı yemesn btn sbsleri iptal etsn 6ların 7lerin hakkmızın yenmesini istemiyoruz.inş bzm çektimiz zorlukları onalrda anlar

box akın kök :bence sbs yi kal dırın çünkü herse ne çocuklarımız sidres cekmelerini istemiyoruz bitirin sbs se yi çocuklarımız serbes yaşa sınlar

box 6. sınıf öğrencisi :vaalla çok süüüppperrr ötesiii bayıldımm zati ilk gircektim ondanda yırttım :)

box fatma :Bence SBS kalkmasın ama bizi dinleyen olMAZZZZ

box 6.sınıf öğrencisi :sbs kalkmasın büyükler başkanlar torpillerle kendi çocuklarını başa koyacaklar lütfennn

box ibrahim :arkadaşlar ben 8. sınıf ögrencisiyim valla ne iyi etmişlerde kaldırmışlar çook güzel olmuş

box GÖKHAN SEZER :sbs kalksın çünkü 335 almıstım ama anlamadım yıl sonundaki sbs mi.

box erhan :Sbs kalkarsa ne olur diye düşünmediniz oy verenler

box cemre can atesin :sbs beni çok sıtrese sokuyor hayatımda en çok iştedigim şeylerden biride sbsnin kalkması bir cocuk sbs yi kazanamazsa o yazki davranı mutsuzlu utancı o kadar emekkarsılıgı kazanamazsa ne olur dünün ve kendinizi okişininyerine koyun ne kadar zor olur oyaz deme

box burcu :bence kötü olmuş sbsnin kalkması mesela ben bu yıl ilk giricem 6.sınıfım sbsnin olmasından mutluyum çünkü o sınav bizi her yıl bilgi açısından zinde tutuyor neyseki ben 8.sınıfa kadar giricem bu duruma üzülmüyorum zaten soruları çooooook kolay allah herkese zihin açıklığı versin:)

box KUBİ :ÇOK BİLİYORLARSA BİR SBS'DE BÜYÜKLER YAPSIN BİRAZ BİZ ONLARA BAĞIRALIM

box 7. sınıf öğrencisi :lütfen kalkmasın boş yere mi çalıştık

box BİRCAN ERGEN :poje ve performans ödevlerinde harcadığımız A4 kağıtları/renkli foto kopiler... çevreyi,ağaçları koruyalım diyoruz bu nasıl koruma anlamıyorum.çoçuklar mı yapıyor aileler mi..ne anladılar...

box mert :bence kesin olarak kaldırılmalı

box darknıght :sbsden 400 küsür veya fazla alanlar tabikide sbs kalkmasın isterler sbs nin kalkması düşük alanların işine yaradı onlarda kalksın derler yalansa söleyin 400 küsür alanların emeğiboşa gider die okadar çalışıtılar die sbs kalkmasın isterler:)

box nur :Her yıl birtane sınavın yapılması Türkiye'mizin seviyesini düşürür vede öğrencilerde strese neden olur

box orhan :S B S ye Busene yapılacak ve sonmu olacak

box orhan :velileri ve cocukları bunalıma soktunuz özelikle veliler dersane yükü altında ezdirdiniz şimdide gerek yok diyorsunuz düzgün bir egitim verinde topluma düzgün bireyler yetişsin

box ebru :anlıcağımız dilden konuşun kalktımı kalkmadımı

box serhat :walla çokk çokkk sevindim

box Bedirhan Karakurt :Bence çok iyi yapmışlar çoocuklar o kadar çalışıyo we kötü alınca delirenler cinnet geçirenler evden kaçanlar bile varmış ben çok iyi yapılmış ddiye düşünüyorum

box selay :Nasıl yanı bu hafta sonunda olan sınava girmicez mi?

box rehberci :arkadaşlar öncelikle hepinize ii günler biliosunuzki bu tarihte sınava girdik bir gazte haberinde sbsde 1 milyon öğrenci ter döktü manşeti dikkatimi çekti ben sbs den 340 puan aldım ve sbs nin kalkmasını onaylıorm çünkü bu çocukları pisikolojik olarak etkiliyor ve bunun yanında kalmayıp çocuklar çocukluğunu yaşamıorm dersaneden eve internet televizyon anlıyıcağınız sosyal hayat kısıtlanıyor eskiden istediğin liseye yazılmak vardı ama şimfdi puanla sayın hüseyin çelik sbsyi kaldırmakla çok iyi bir tercihte bulundu oyüzden onu tebrik ediyoruz ve teşekkürler diorz neyse bende bu tarihte anneanem aradı konuştuk sbs kalktı dedi ben düşük alsaydım sbsden kalkmasını isterdim herkes isterdi çünkü başka kişiler sbsden kaç aldın die sorunca düşük söylemek istemezdiniz ama yüksek alan öğrenciler ise kalkmasını istemez sbsnin çünkü emeklerim boşa gitti die üzülür bu bakımdan sbs kalkıcak stres telaş olmadan istediği kişi istediği liseye yazılıcak çünkü bu sbs de düşük alanlar tembel olmas benim tanıdıklarım sınavlardan yüksek alıorlar takdir teşekkür fakat sbsde atıorm 200 alıolar bu orantılı deil lafı uzatmadan bu doğru bir karar sbs kalkmamış olsaydı tüm çocukların pisikolojisi bozulucak ve daha çok stres yapıcaktı bunların hiç birine gerek yok artkadaşlar o yüzden hüseyin çeliki tekrar teşekkür ediorm ve sizlerinde etmesini istiyorum çünkü konu bizim geliceğimiz... hürmetler ve iyi yakşamlar

box büşra :ben 8. sınıfa geçtim şimdi ben bir daha sınava giricem mi acaba bende 3 sınavın ortalaması alınacak kafam cok karıştı aslında böyle sınav sistemi degiştirerek ögrencileri kafasını karıştırıyorlar

box FERİHA AKÇAY :MADEMKİ BİZİM COCUKLARIMIZI KOBAY ETTİNİZ BİZEDE KALDIRSAYDINIZ BİZDE YANLIZ 8.SINIFTA GİRSEYDİK .BİZE YAZIK DEGİLMİ YİNE DERSANEYE PARA VERECEGİZ NALLAH KATINDA ADELETİNİZ BUNU 6.7.8. SINF DERSANE NAKADAR VER,YORUZ

box kemal :meb lütfen benim konuşmalarımı dikkate alın bizim öğrencilerimiz deneme tahtası değildir neden böyle birşey yapıldığını anlamış değilim bn 12 yıldır öğretmenim bizim çocuklarımız iyi yetişmeleri için ellerimizden geleni yapıyoruz lütfen sbs yi kaldırdınız oks çokmu iyidir yani bence o da kalkmalıdır neden derseniz ?? ))(( çünkü :: bir öğrencinin geleceği 2 saate bağlı olmamalıdır bundan başkada mantıksız bir şey yoktur en iyisi diploma puanıyla beraber liselere yerleşmelidir...

box BKR :BÖYLE GİDER İŞTE

box esma :hiç istemiyorum kalkmasını nasıl alıcaz okadar puanı.

box enis :hiç iyi olmadı

box halide :lütfen kaldırılmasın zenginler torpilli derslerle hakkıyla kazananın önüne geçecek ne olur bakanım SBS kalkmasın

box :okullarda egitim sıfır

box :sayın bakanım devlet okullarını arada bir denetleyin nelerlekarşılasacaksınız derslerin cogu boşgeçiyor ögretmen bulunmuyor kitaplardahiç kaynakyok insanları hep özel dersanelere göneltiyonuz fakir olan neyapaçak ölsünmü

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Uykusunu Alamayan Çocuk, Matematikte Zorlanır Uykusunu Alamayan Çocuk, Matematikte Zorlanır

Hafızanızı güçlendirmek için ipuçları Hafızanızı güçlendirmek için ipuçları

Öğrenciler, okul başarısı için bunlara dikkat! Öğrenciler, okul başarısı için bunlara dikkat!

Güncel Eğitim Haberleri