Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Anne ve babalara kırtasiye uyarısı eğitim haberi

eğitim haberleriAnne ve babalara kırtasiye uyarısı

kirtasiye.jpg Metro okullar açılmadan velileri uyararak kırtasiye alırken dikkatli olmasını istedi. Metro Genel Müdürü Hakan Ergin, ilköğretim çağındaki çocukların kullanacağı kırtasiye ve tekstil ürünlerinin yüzde 17'sinin sağlığa uygun olmadığını iddia etti.

Ergin, Kullanılan ürünlerde en büyük sorun kimyasal maddeler bulunması olduğunu ifade etti. Okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocukların kullandığı ürünler hakkında, risk analizi yaptıklarını kaydeden Ergin, özellikle kalem, matara, silgi, boya, beslenme kabı, çorap, iç çamaşırı ve oyun hamuru gibi çocukların çok fazla kullandığı ürünleri inceleyip 290 ayrı üründe test yaptıklarını söyledi.

Ürünlerin içinde fitalatlar, azo, kanserojen, allerjen boya maddeleri, ağır metaller, formaldehit ve ph gibi zararlı içeriklerin var olup olmadığı araştırması yapıldı.

Metro'nun pazar payı hakkında da bilgi veren Hakan Ergin, "Türkiye'de kırtasiye pazar değerinin 1.1 milyar olduğunu düşünüyoruz. Bunun yüzde 35'i okulla ilgili satışlardan, yüzde 65'i ise ofislerle ilgili satışlardan elde ediliyor. Metro'nun kırtasiyede Pazar payı yüzde 2 iken, zincirler arası piyasadaki Pazar payı yüzde 6" diye konuştu.

VELİLERİMİZ YETERİ KADAR BİLİNÇLİ DEĞİL

Tüketicilerin daha çok gıda ürünlerinde sağlık standartlarına dikkat ettiğini, gıda dışı ürünlere çok önem vermediklerini belirten Hakan Ergin, özellikle birçok velilin kırtasiye alırken sağlıklı olup olmadığına dikkat etmeleri gerektiğin söyledi.

Gıda ürünlerinde kaliteli testler yapılırken, gıda dışı ürünlere yeteri kadar test yapılmadığına ve bir ilke imza attıklarına da değinen Ergin, "Kimseyi karalamaya niyetimiz yok. Başka firmalar da bu tarz testler yapsın, memnun oluruz. Standartların artmasını, gelecek nesillerin sağlıklı olmasını istiyoruz" dedi.

TESTLER İÇİN 100 BİN YTL'LİK BÜTÇE

Ergin, satışa sunulacak kırtasiye ve tekstil ürünlerinde uygulanan, çocukların fiziksel ve biyolojik gelişiminin sağlıklı olması amaçlanan testler için 100 bin YTL' nin üstünde bütçe ayrıldığını söyledi.

Zararlı kimyasal içerik bulunan ürünlerin oranının düşündüklerinin üstünde çıktığını ifade eden Ergin, bu zararlı ürünlerin sanılanın aksine Çin veya sadece Uzakdoğu'dan gelmediğine, Avrupa'dan da geldiğinin de altını çizdi. Ergin, son olarak Metro Cash&Carry, olarak satışa sunduğu kırtasiye malzemelerinde çocuk gelişimini sekteye uğratabilecek kimyasal kalıntı riskini sıfıra indirdiklerini de sözlerine ekledi.

İHA

tag Anne ve babalara kırtasiye uyarısı

21.8.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box :Ne kadar komisyon aldı acaba

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Süt ürünleri nasıl saklanmalı? Süt ürünleri nasıl saklanmalı?

Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz

Ağız kokusunu önlemenin yolları Ağız kokusunu önlemenin yolları

Güncel Eğitim Haberleri