Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Yönetici değerlendirme formunun yürütmesi durduruldu eğitim haberi

eğitim haberleriYönetici değerlendirme formunun yürütmesi durduruldu

3.jpg Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama Yönetmeliği'nde yer alan ve ödül alanlara önemli avantaj sağlayan yönetici değerlendirme formu, Eğitim-İş'in başvurusu üzerine Danıştay tarafından iptal edildi. Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, AKP'nin okullarda kadrolaşma inadının "yargıya çarptığını" söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama Yönetmeliği'ndeki değerlendirme formunun iptal edilmesi ile ilgili yazılı açıklamada bulunan Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, yönetmelik ile okullarda bugüne kadar bir benzeri görülmemiş bir kadrolaşma hamlesi yapıldığını savundu. Yönetmeliğin binlerce okulu "yandaşlara" yönettirebilmenin anahtarı olduğunu ifade eden Adıbelli, "Eğitim-İş Sendikası olarak yönetmeliği yargıya taşımış ve birçok hükmünün yürütmesinin durdurulmasını sağlamıştık" hatırlatmasında bulundu.

-"MEB, ŞARK KURNAZLIĞI YAPTI"-

Adıbelli, geçen yıl yönetmeliğinin yürütmesi durdurulunca, MEB'in, 3-5 saatte hazırlanabilecek yönetmeliği aylarca hazırlamadığını kaydederek, "Şark kurnazlığına soyunarak yönetmelik yokluğu bahanesiyle binlerce okulu, keyfi olarak tespit ettiği kişilere 'vekaleten' yönettirmeye başladı. Bunun üzerine Bakanlığı ve Bakanlığın suç teşkil eden emirlerini uygulayan 81 il valisini yazılı olarak ve basın yoluyla uyardık ve bu tutumun hukuki hesabını mutlaka soracağımızı ifade ettik.

Uyarılarımıza kulak asmayan muhataplar aleyhinde kapsamlı bir hukuki ve cezai prosedür başlattık. Hukuki sürecin belirli bir aşamaya ulaşması ile Bakanlık bürokrasisi sorumluluktan kurtulabilmek adına, apar-topar yeni bir yönetmelik hazırlama sürecine girdi. Yakın tarihte basına yansıdığı üzere sendikamızın ısrarlı hukuki girişimleri üzerine yargı kararına aykırı tasarruf ortaya koyan 5 MEB bürokratının yargılanmasına karar verildi. Bakan Çelik ise, 'dokunulmazlık' zırhının arkasına gizlenerek 'şimdilik' sorumluluktan kurtuldu" açıklamasında bulundu.

-"MEB'İN YÖNETİM FELSEFESİ İFLAS ETTİ"-

En son hazırlanan yönetmeliğin 18 Nisan 2008 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirten Adıbelli, yeni yönetmeliğin eğitim kurumu yöneticilerinin sübjektif kriterlere göre tespitini dikkate almayan bir yapıda olduğunu ifade etti. Yönetmeliğe göre yöneticiliğin ödüllere, yüksek sicillere ve cezalara odaklandığını belirten Adıbelli, "Örneğin 30 yıllık öğretmenlik kariyerinin puan değeri, sıradan bir etkinlik karşılığında alınan teşekkür belgesinin değeri kadardır.

Ömrünü yüksek lisans ve doktoraya vakfetmenin puan değeri, takdir belgeleri ile elde edilecek puanların çok altındadır. Hukuki kepazelikten ibaret kriterlerin yürütmesinin durdurulması ve iptali amacıyla sendikamızın açtığı davada Danıştay, yönetici değerlendirme formunun yürütmesini durdurmuştur. Gelinen nokta, MEB'in yönetim felsefesinin 'iflas ettiğini' açıkça ortaya koymaktadır.

Bugün yaşananlar, MEB'i yöneten anlayışın siyasal fanatizmini her şeyin üzerine koyduğunu; okullarımızı, siyasi amaçlarına alet edebilmek adına kaos ortamına sürüklemekten çekinmediğini, ülkenin geleceğini ateşe attığını çarpıcı biçimde ortaya koymaktadır" dedi.

-"MEB'E ÇAĞRI"-

Milli Eğitim Bakanlığı ve ona bağlı birimlerin Bakan Çelik'in elinde "can çekiştiğini" savunan Adıbelli, Eğitim-İş olarak, tüm siyasi partilere, ve sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunarak, Eğitim sisteminde çıkarılan yangın bütün ülkeyi ve doğal olarak sizleri de sarmaya adaydır" dedi. MEB'in çıkardığı her yönetmeliğin yargıdan döndüğünü belirten Adıbelli, sözlerini şöyle sürdürdü:


"MEB'e, içinde bulunduğu utanç verici konumdan kurtulabilmesi için çağrı yapıyoruz. Eğitim-İş, sendika temsilcilerinin de dahil edileceği bir komisyonla sorunun çözüleceğine inanmaktadır. Sorunun çözümüne yönelik olarak elimizden gelen tüm katkıyı ve fedakarlığı sunmaya hazırız. En çok 3-5 günlük bir çalışma süreci sonrasında eğitim emekçilerimize yakışan, hakkaniyetli bir yönetmeliğin hazırlanabileceğine inanıyoruz. Yeter ki MEB iyi niyetli olarak okullarımızda yarattığı kaosa son vermek istesin.

tag Yönetici değerlendirme formunun yürütmesi durduruldu

12.8.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (12 yorum yazılmış)

box ismet :Bakanlık, iptali yüksek olasılık olan bir yönetmelik daha hazırlar. Bir dönemi daha öylece geçirirler. Eğitim-öğretim kimin umrunda, yeter ki partililer kısa süreli de olsa bir yerlerde yönetici olup, kendilerini tatmin etsinler. Vah zavallı ülkem vah!

box acar :Bravo herkese.... Ancak bu kadar kötü hazırlanabilir bir yönetmelik...Gönderin de öğretmenler hazırlasın bari....

box Ahmet AGAH :sayın hüseyin çelik helal olsun biz öğretmenleri yıllardır uyutun . Allah'ta seni uyutsun. bu ülkede bir tek gözü açık sensin değil mi? yok mu başabakan. kesin Tayyip beyin haberi yoktur bu işten inan ki haberi olsa bir saniye bile seni tutmaz o koltukta. artık şu gündemi değiştirin . nedir bu . inan ki çıkardığınız bu yönetmeliklerin hepsi sen ve senin seçmiş olduğun kadronun yeteneksizliğini gösteriyor. yazıklar olsun. size verdiğim oyu da helal etmiyorum.

box KAZDAĞLI :Hepimiz aynı ülkenin insanıyız.Yeter artık.Hak ve adalet gözeten bir Yönetici Değerlendirme Formu (Ek:2)yapında bu işi bitirin. Her yaptığınız yargıdan dönüyor. Bir öğretmen 10 yıl vekaleten okul müdürlüğü yapar mı? Devlet bize güveniyor, buna eminim.Ancak bu güzel ülkeyi yöneten(Ankara'dakiler) bize güvenmiyor.Kaybedenler; bu ülkenin insanları...HERKES...

box serdar :evet öğretmen arkadaşlar çok doğru bir karar bende başvuru yapacaktım son anda vazgeçtim bir arkadaş aradı boşa başvuru yapma iptal olacak. ben 18 yıılık öğretmenim 2 yıllık bir öğretmenin iki tane teşekkürü var beni puanı geçti hassa hataydan serdar

box dağhan aras :Bu ülkede sadece yalaka yapanlar yanında gerçekten çalışanlar da ödül alıyor.onların hakkını sendikalar tırpanlıyor.Sendikalar bunların yanında biraz da eğitimde nasıl reformlar yapılması gerektiği hakkında kafa yorsun.Diz boyu siyasete bulanan sendikalar gelen hükümete göre icraat yapmaktadır.Hepsi aynı ..US ve BİLİMDEN uzak.

box euclıd :bu tür kurnazlıkların öğrencilerimize ne katkısı var anlamıyorum.güvenden bahsedenler önce bunu yanıtlasın.

box murat :Sayın Milli Eğitim Bakanım doğrusu merak ettim.Göreve geldiğinizden beri gerek okul gerekse milli eğitim yöneticileri için bir yönetmelik çıkaramadınız.Çok mu zor bu yönetmeliği çıkarmak bakın inatla kafanızdan geçen yönetmeliği çıkarmak uğruna bir sürü yanlış uygulamalar oluyo.Bir sürü tazminatlar,geçici ve sürekli görev yollukları kadrolu atamalar yapılmadığı için haksız yere ek ders ücretleri ödeniyor.Ve bu paralar bu milletin cebinden çıkıyor.Cenabı Mevlam bunun hesabını sorar.Bu gereksiz inatlarından vazgeç inan adil ol o zaman bu camia seni sevecektir.Boşver hemşehriciliği.

box osman Özdemir :Bu kadar ortamı germek ne Eğitim-İş'e ne de Bakanlık'a,ne de eğitim camiasına yarar sağlar.Bütün sendikaların temsilcelerini bakanlık çağırır,görüşlerini alır,ortak prensipler belirlenir,bir yönetmelik hazırlanır.Günah değil mi,vekil yöneticiler rahat değil,MEM'ler rahat değil,bakanlık da rahat değil.

box ayhan dengeli :çankırımeb.gov.tr adresine girin yönetici atama nasıl olurmuş görün. iptal falan adamlara vız geliyor.iptal olmuş ek-2 ye atama yapacaklar.

box :Tamam bütün öğretmenlerin ortak fikri bu yönetmeliğin kötü oldugu üzerine.Peki elinizi vijdanınıza koyun bundan önce okullarda dost arkadaş sendikalı ahbap çavuş ilişkisi ile yöneticiler atanmadı mı?Neredeydi kafanız o zaman benim canım kıdemli hocalarım.Yalan diyebilirmisiniz.Nicelerini gördük ah ah

box mehmet altıntop :Oblekfif hiç bir kritere dayanmayan bu yönetmeliğin bazı maddelerinin yütütülmesinin durdurulması yerinde bir karar olmuştur.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Şekerin insan sağlığına bilinen zararları Şekerin insan sağlığına bilinen zararları

Cep telefonunuzun kaçak olup olmadığını nasıl anlarsınız? Cep telefonunuzun kaçak olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Hareketli yaşamak için pratik öneriler Hareketli yaşamak için pratik öneriler

Güncel Eğitim Haberleri