Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB okul türlerini azaltıyor eğitim haberi

eğitim haberleriMEB okul türlerini azaltıyor

3.jpg MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Emin Gürkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 18-19 Ağustos 2008'de Başkent Öğretmenevi'nde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in katılımıyla ''Ortaöğretimde Okul Çeşitliliğinin Azaltılması ve Program Çeşitliliğine Önem Verilmesi'' konulu çalıştay düzenleneceğini bildirdi.

Ortaöğretimde; genel lise, fen lisesi, Anadolu lisesi, sosyal bilimler lisesi, spor lisesi, kız meslek lisesi, erkek teknik lisesi, endüstri meslek lisesi, ticaret lisesi gibi birçok okul türü bulunduğunu ifade eden Gürkan, bu liselerden birçoğunun aynı amaca hizmet ettiğini anlattı.

''Bir okulda 6-7 isim levhası var'' diyen Gürkan, okul türlerinin azaltılmasının hedeflendiğini, böylece ''levha kirliğinin de ortadan kalkacağını'' söyledi. Okul türlerinin azaltılması kapsamında aynı amaca hizmet eden okulların birleştirilmesinin planlandığını söyleyen Gürkan, özellikle mesleki eğitimde okul türleri yerine modüler program esasına dayalı sertifika veren program türlerinin yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini anlattı.

Gürkan, konunun detaylarıyla tartışılması amacıyla üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve ilgili kurumlardan uzmanların katılımıyla 18-19 Ağustosta çalıştay düzenleneceğini bildirdi. Gürkan, çalıştaya YÖK ve ÖSYM'den de katılım olacağını söyledi.

-OKUL TÜRLERİ-

Türkiye'de ortaöğretimdeki okul türleri ve sayıları şöyle:

- LİSELER:

Lise (Resmi ve Gündüz öğretimi yapan liseler-1733); Lise, Özel lise (Yabancı Dil Ağırlıklı Program uygulayan liseler-849), Özel Lise (119), Anadolu Lisesi (437), Yabancı Dille Öğretim Yapan Özel Lise (252), Fen Lisesi (63), Özel Fen Lisesi (72), Özel Akşam Lisesi (25), Spor Lisesi (4), Polis Koleji (1).

- AÇIKÖĞRETİM LİSESİ:

Açıköğretim Lisesi/Mesleki Açıköğretim Lisesi (159).

- ÇOK PROGRAMLI LİSELER:

Çok Programlı Lise (724).

- GÜZEL SANATLAR LİSELERİ:

Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi (55), Güzel Sanatlar Lisesi (1).

- ÖĞRETMEN LİSELERİ:

Anadolu Öğretmen Lisesi (115).

- İMAM HATİP LİSELERİ:

İmam Hatip Lisesi (426), Anadolu İmam Hatip Lisesi (120), İmam Hatip Lisesi (Yabancı dil ağırlıklı-2).

- TİCARET MESLEK LİSELERİ:

Ticaret Meslek Lisesi (318), Anadolu Ticaret Meslek Lisesi (143).

- TEKNİK LİSELER:

Teknik Lise (Erkek Teknik-220), Anadolu Teknik Lisesi (Erkek Teknik-94), İnşaat Teknik Lisesi (2), Motor Teknik Lisesi (2), Anadolu Tekstil Teknik Lisesi (Kız Teknik-1), Tekstil Teknik Lisesi (Erkek Teknik-1).

- ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİ

Endüstri Meslek Lisesi (421), Anadolu Meslek Lisesi (186), Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi (1), Kimya Meslek Lisesi (1), Matbaa Meslek Lisesi (2), Motor Meslek Lisesi (2), Yapı Meslek Lisesi (2), Ortopedik Özürlüler Meslek Lisesi (2), Tekstil Meslek Lisesi (3), Anadolu Tekstil Meslek Lisesi (2).

- KIZ MESLEK LİSELERİ

Meslek Lisesi (Kız Teknik-335), Anadolu Meslek Lisesi (Kız Teknik-174), Özel Meslek Lisesi (Kız Teknik-2), Özel Anadolu Meslek Lisesi (Kız Teknik- 1), Anadolu Hazır Giyim ve Deri Hazır Giyim Meslek Lisesi (1), Tekstil Meslek Lisesi (3), Anadolu Tekstil Meslek Lisesi (3), Kuaförlük Meslek Lisesi (1), Anadolu Seramik Meslek Lisesi (1), Terzilik Meslek Lisesi (1), Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi (Kız Teknik-1), Süs Bitkileri Meslek Lisesi (1), Anadolu Süs Bitkileri Meslek Lisesi (1), Anadolu Moda Tasarımı Meslek Lisesi (1).

- SAĞLIK MESLEK LİSELERİ

Sağlık Meslek Lisesi (254), Anadolu Sağlık Meslek Lisesi (2), Laboratuvar Sağlık Meslek Lisesi (2), Ortopedik Cihaz ve Protez Teknisyen Okulu (1).

- OTELCİLİK TURİZM MESLEK LİSELERİ

Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi (2), Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi (79), Özel Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi (5).

- DİĞER MESLEK LİSELERİ

Adalet Meslek Lisesi (3), Anadolu İletişim Meslek Lisesi (16), Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi (8), Anadolu Tapu Kadastro Meslek Lisesi (1), Tarım Meslek Lisesi (Ziraat Meslek Lisesi-10), Konservatuvar (7), Anadolu Meteoroloji Meslek Lisesi (1), İşitme Engelliler Meslek Lisesi (11).

AA

tag MEB okul türlerini azaltıyor

12.8.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (8 yorum yazılmış)

box Ayse :Bence duz liselerle anadolu liseleri birlestirilsin en azindan duz lisedeki cok basarili ogrencileri anadolu liselerine dagitsinlar

box aylaa :olur ne akıllıca iş. sınavı kazan sonra iki yıl sonra düz liseler anadolu lisesi oldu desinler...ben karşıyım buna herkes duysun.

box aslı :Bence düz liselerinde anadolu lisesi olması çok güzel bi düşünce.Çünkü dersleri çok ii olması rağmen hatta oks sınavında yüksek bie puan yaptığı halde kontejanlar dolduğundan anadlu liselerini gidemeyip düz liselere giden bi çok kişi var.onların haklarını yememek lazım.Eğer düz liseler anadolu lisesi olursa daha fazla kişi daha ii ortamlarda ders görecek ve daha fazla üniversite eğitimi yaşayabilecek...

box demonic :OKs'de yuksek alıp kontenjan yüzünden yerleşemyip düz liseye qitmek qıbı bı durum nasıl olabılır ya . sacmalık.! var olan liselerin hepsinin belli bir statüsü var. ancak düz liseleri anadolu yaparak anadolu liselerinin bi anlamı kalmıyor. düz liselerin anadolu lisesi olmasının, anadolu lisesinin düz liseye cevrilmesinden hiçbir farklı yonu yok!

box gülper :düz lisede okuyan başarılı öğrencilere anadolu lisesine gitme şansı verilmeli bence milli eğitim bakanlığı duy sesimi

box mehmet :nasılsın

box berna :ben 2008 oksde çok çalıştığım halde kendi oturduğum yeri tutturamadım elazığ kovancılar geldi ama gidemedim ben okulumda suan 1.ciliğe oynayan bir öğrenciyim bu benim açımdannnn mükemmel bir sonuç herkese tesekkürler ayrıca aylaaa cımm sadece kendini düşünmeee sende kazanmayabilirdinnnn insanları aşağılamasenin yetkin değill belki ben üniverstede kazadığımda senin bu tavrın yüzünden sen kazanamayacaksınn bende eskiden senin gibiydimm bak hayır benden sana tavsiyee iyiliğin iççin ayrıca bu yıl çoookkkk basitti haksız kazanlar oldu belkide iyi oldu

box :her lise anadolu olunca insanlar arasındaki rekabetin önemi olmıcak çünkü sonuçta herkes bi anadoluaa yerleşecek fakat ayrıcalıklı olsa çalışanlar hiç olmazsa hakkettikleri yerde olurlar....

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çayın sağlığımıza faydaları ve zararları Çayın sağlığımıza faydaları ve zararları

Keçiboynuzu ve pekmezinin yararları Keçiboynuzu ve pekmezinin yararları

Beyninizi daha iyi kullanmanız için 20 öneri Beyninizi daha iyi kullanmanız için 20 öneri

Güncel Eğitim Haberleri