Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB yönetcici atama yönetmeliği ödülleri uçurdu eğitim haberi

eğitim haberleriMEB yönetcici atama yönetmeliği ödülleri uçurdu

3.jpg Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yönetici Atama Yönetmeliği'nin 24 Nisan 2008 tarihinde yürürlüğe girmesi ile tüm illerde takdir ve teşekkür belgesi alanların sayısı inanılmaz rakamlara ulaştı. 2008 yılında ilk 5 ayda 16 ilde toplam 528 takdir, 3 bin 195 teşekkür belgesi dağıtıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yönetici Atama Yönetmeliği'nin yürürlülüğe girmesiyle beraber alınan teşekkür ve takdir belgelerinin önemi yüksek derecede arttı. Yönetmelikte ödüllerin puan değeri yüksek tutulurken, Türk-Eğitim-Sen'in yaptığı araştırma il ve ilçelerde yönetici adaşı öğretmenlere verilen teşekkür ve takdir belgelerindeki artışı ortaya koydu. Sadece 16 ilde 5 ayda "dağıtılan" teşekkür ve takdir belgelerinin sayısı
3 bin 723'ü buldu. 5 ayda bu 16 ilde toplam 528 takdir, 3 bin 195 teşekkür belgesi dağıtıldı.

-REKOR 545 ÖDÜL İLE MANİSA'DA-

2008 yılının ilk 5 ayında 16 ilde dağıtılan ödül sayısı, toplam 3 bin 723 oldu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın verdiği ödüllerde rekor, 545 ile Manisa'da oldu. Manisa'da 2008 yılında 37 takdir, 508 teşekkür verilirken Manisa'yı 470 ödül ile Mardin, 403 ödül ile Denizli izledi. Zonguldak, 375 ile en çok ödül dağıtılan 4'üncü il oldu. 2008 yılında ödül dağılımı şöyle oldu:
"Amasya'da 54 takdir, 246 teşekkür; Aydın'da 23 takdir, 225 teşekkür; Bilecik'te 10 takdir, 57 teşekkür; Bolu'da 14 takdir, 71 teşekkür; Çankırı'da 2 takdir, 50 teşekkür; Denizli'de 130 takdir, 273 teşekkür; Giresun'da 32 takdir, 89 teşekkür; Kırıkkale'de hiç takdir verilmezken, 325 teşekkür; Mardin'de 91 takdir, 379 teşekkür; Nevşehir'de 28 takdir, 71 teşekkür; Yalova'da 10 takdir, 126 teşekkür; Zonguldak'ta 31 takdir, 344 teşekkür; Kütahya'da 6 takdir, 216 teşekkür; Sakarya'da 29 takdir, 178 teşekkür; Hakkari'de ise 31 takdir, 37 teşekkür belgesi dağıtıldı."

-TÜRK EĞİTİM-SEN: "ÖDÜLLERİN KEYFİ VERİLMESİ GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTIR"-

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, ANKA'ya yaptığı açıklamada, çeşitli il ve ilçe merkezlerinden Türk Eğitim-Sen'e ulaşan bilgilere göre, hak etmeyen kişilere gerekçesi açıklanmayacak ödüller teklif edildiğini anlattı. Koncuk, "Bu bilgilerin doğrulanması halinde sorumlularla ilgili yasal işlem başlatmak üzere harekete geçeceğiz. İdarecilerin, amirlerin elbette ödül verme yetkisi bulunmaktadır. Ancak bu yetkiyi sınırsız, keyfi kullanmak, görevi kötüye kullanma suçunu işlemek anlamına gelir. Yönetici Atama Yönetmeliği'nde ödüllerin puan değerinin son derece yüksek olması da maalesef yandaş kayırmacılığının öne çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, bir kısım idareciler, ‘benim adamım olsun' anlayışıyla, hak etmeyen kişilere ödüller dağıtarak, yöneticilik yarışında yandaşlarına avantaj sağlamak istemektedir. Türk Eğitim-Sen olarak, siyasi yandaşların değil, hak edenin bir yerlere gelmesini arzu ediyoruz. Zira yandaş kayırmacılığının, kadrolaşmanın alabildiğine hızlandığı bir ortamda kurumlarımız beceriksiz, liyakatsiz kişilerin ellerine teslim edilecektir. Ehil olmayan, üzerine şaibe gölgesi düşen kişileri, layık olmadığı görevlere getirmek ise, eğitimde yapılacak en büyük hata olur" dedi.

ANKA

tag MEB yönetcici atama yönetmeliği ödülleri uçurdu

20.7.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (22 yorum yazılmış)

box yok :kardeşim nedir bu yav. kamuda hakkıyla ödül alan 10 da 1 bile değil. herkes ahbap-çavuş hesabı kim yakınsa ödül onun. bizim okulda adam vardı idare dahil herkesle kavgalı küs bi baktık sene4 sonunda ödül onun. bu ödül işi insanı motive etmeyi bırak işinden soğutuyor. objektif bir kriteri yok bi şeyi yok . amir lime isterse ona veriyor kimsenin itiraz hakkı yok adamın yaptığının aynısını belki daha fazlasını yapıyorsun ödül hooop başkasına. kamuda bu takdir teşekkür ödül işine son verilsin.

box MAHMUT :ÖDÜL VERME KALKMALIDIR !GENELDE HAKETMEYEN İNSANLARA VERİLİYOR ÖZELLİKLE YALAKALAR ALIYOR ÇALIŞKAN DÜRÜST İNSANLAR MESLEĞİNDEN SOĞUYOR KÜSTÜRÜLÜYOR AYRICA LÜTFEN İDARECİLERİ DÜZGÜN İNSANLARDAN SEÇELİM ÇÜNKÜ BALIK BAŞTAN KOKUYOR!

box SİVASLI :BİZİM İLÇEDE ÖDÜL İÇİN TEKLİF EDİLEN PERSONELİN SEHANGİ SENDİKAYA ÜYE OLDUĞU GAYRİ RESMİ OLARAK TELEFONLA ŞUBE MÜDÜRÜ TARAFINDAN SORULDU. BU KADAR DA AÇIK SENDİKACILIK TUTULMAZ BE KARDEŞİM. EĞİTİM BİR SEN ÜYELERİ ÇOK ÇALIŞKAN DA DİĞERLERİ VEYA SENDİKASI OLMAYANLAR İŞ YAPMIYORLARMI. HEM İŞ YAPMAK İÇİN BİRİLERİNİN ELİNİ Mİ ÖPMEK GEREKİYOR. İLSİS ÜZERİNDEN YAPILAN ONARIM VE YATIRIM BAŞVURUMUZ ACİL İHTİYAÇ OLDUĞU HALDE HALA İLDE İKİ YILDIR ONAY BEKLİYOR. OKULUMDA BİR ADET BİLE PROJEKSİYON CİHAZI YOK İKEN YAZIŞMALARA RAĞMEN BİR YILDIR HALA ALAMADIK OYSA KENDİ ADAMLARINA BİR TELEFONLA İSTEDİKLERİ HER ŞEY GÖNDERİLİYOR. ARTIK EĞİTİMDEN SİYASİLER ELİNİ ÇEKMELİ EĞİTİM TARAFSIZ OLMALI DİYORUM.

box pascal :sevgili yavrularımız bunlara kaldıysa vay hallerine...sözde torpil kalkacaktı besbeteri oldu ...yazıklar olsun.

box :katılıyorum. KALDIRILSIN

box Bir Garip Öğretmen :Hazım(sindirim) zorluğu olmayan yalakalar; yağcılığa ve dülleri almaya devam. Sizler bin adet taktir ve teşekkür alsanız yine adam olamazsınız. Adam olmak için, bilgi, kültür, yetenek ve beceri gereklidir. En önemlisi, “ahlak” gereklidir. Milli Eğitimi bu hale getirenler sizde vicdan ve utanma duygusu var mı? Bence yooook... Hak ve adalet dağıtmaya devammmmmmmm…

box baba yorgun :adalet gökyüzüne çıkmış.çalışana birşey yok çalışmayan işi götürüyor."zalimler için yaşasın cehennem."

box mustafa :valla haklısın aynı şeylerden bende sikayetçiyim ama zaten usulüne uyduralım diye yapılıyor torpilin şekli değişti

box A. Kadir :Ödülleri hak edene veriyorlar. itiraz çok. Daha dünkü çocuğa ödül verdin diyorlar. Yöneticiye veriyorsun. Kendi adamına verdin diyorlar. Hani köylü, çocuğu ve eşeği pazara gidiyorlarmış.... Anladınız siz onu.

box kerem :şanlıurfa halfetide ,dönen torpil hiçbir yerde yok.milli eğitim müdürü saolsun kendi zihniyetindeki bozuk insanların belli bir mevkiye getirmek için çok çaba harcıyor.ama yapmış olduğu planların tümü başına yıkılacak .önce yapmış olduğu yolsuzlukları örtsün.sağa sola teşekkür dağıtarak belki kendi vicdanını rahatlatmaya çalışıyor.lakin ölümde var ahirette allaha nasıl hesap verecek düşünüp tasınması lazım

box mustafa :arkadaşlar halfeti yi bende biliyorum 2 - 3 yıl önce urfa çok iyiydi il milli eğitim müdürü değişince işler laçakalaştı

box mustafa :yalakalık artmış,başını almış yürümüş.hepsinin müsebbibi sendikalar.ben hemen istifa edecem.

box serdar :ne oluyor bu halfetide gören duyan müfettiş yokmu yatmayın müfettiş beyler sizindemi çıkarınız var teşekkür üstüne teşekkür alıyorlar hak edenler görülmüyor bildiğim bir öğretmen arkadaş var gecesini gündüzüne katıp okuma yazma seferberliği başlatmış her yıl okulunda okuma yazma kursu açıp akşamlarını feda ediyor gören yok ama bir teşekkürü bile yok neden yalakalık yapmıyor herhalde arayımda sende yalakalık yap diyecem çün o çoktan yöneticilği hak etmiş

box hakan :en güzeli sınav ve ardından mülakat. bu şekilde olursa daha mükemmel olur. şimdi bazı arkadaşlar bana kızacaklar mülakat varsa torpil gırla gider diye. hayır burada önemli olan lider yapısı olanların idareci olması. olurya adam 100 puanı çeker ama müdür olmaya ehliyeti yoktur onun için öğretmenlik daha hayırlıdır. haaa bunu siyasi parti mensupları yapmasın kim yapsın??? müfettişlerden oluşan ve cumhurbaşkanının şeçeceği ve her ilde olacak 10 kişilik bilirkişiler olabilir.

box öğretmen :bence once mardın gıbı kucuk herkesın tanışık oldugu yerlerde bır araşştırma yapsınlar da haklı haksızı ayırsınlarda sonra konussunlar mardın merkez yenısehırde öğretmen evının asagısındakı okulda son 3 yılda verılen odullerı bır arstırsınlar kıme neden nasıl neye gore vermışler hıç kımseye selam vermeyen ayakta asla ders anlatmayan herkesle ıletısımı sıfır olan bır ıngılızce öğretmenı verdı sımdı mardın de baska okulda gorev yapıyo o kısıye nasıl odul vermışler bır araştırmalarını rıca edıyorm.baksınlarda kımmış bu arkadaş.

box ne ne :neden her il ve ilçede eğitim birsen üyeleri yüksek kademelere geliyor anlamadım nedır bu acıklamasını yapacak var mı acaba?

box :haksızlık var

box Süleyman :Ya kardeşim aynı okulda 2 öğretmen Aylıkla Ödüllendirme alırmı? Aylıkla ödüllendirme kuralları neler?Sicilim 95 ama tek ödülüm yok.yönetime kim yakınsa ödüller onların.Zaten atamaları iptal edilenlere verilenler hariç.Yeterin ya eğitimi kendi haline bırakın

box alp eren :A.KADİR KARDEŞ...nerde ödüller adaletli veriliyor.sen hangi ülkede yaşıyorsun?galiba sen haksız yere çok ödül aldın???

box ahmet :bizim antepli bir hocamız var. İşi gücü yemek tarifleri ve patlıcan kebabın lezzeti üzerine... vel hasılı kaymakam beyimizle bir yemek muhabbeti ve sonrasında yemek davetleri. birde baktık ki bizim antepliye "TAKDİRNAME" belgesi gelmiş.Bu batlıcan nelere muktedirmiş de bizim haberimiz yokmuş. Arkadaşlara katılıyorum. Artık eğitimde ciddiyeti birilerinin algılaması lazım.Özendirmeyi hedefleyen ödüllerin mide bulandırıcı olduğunu görmek insanı üzüyor...

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

YKS soruları ve cevap anahtarı 2019 açıklandı! YKS soruları ve cevap anahtarı 2019 açıklandı!

YKS (TYT) soru cevapları ne zaman açıklanacak? YKS (TYT) soru cevapları ne zaman açıklanacak?

YKS'ye girecek olan adaylar dikkat! YKS'ye girecek olan adaylar dikkat!

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı? Çocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı?

Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor

Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 100 aktivite Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 100 aktivite

Güncel Eğitim Haberleri