Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Özcan:Dershaneleri kapatamazsınız! eğitim haberi

eğitim haberleriÖzcan:Dershaneleri kapatamazsınız!

ozcan.jpg YÖK Başkanı Özcan kontenjanların artırılması için bir formül geliştirdiklerini belirtti. Özcan, dershanelerin kaldırılmasının mümkün olmadığını da söyledi
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerin kontenjanlarını yüzde 25 oranında artırmayı planladıklarını belirterek, "Sen herkese üniversitede yer bulursan hiç kimse dershaneye gitmez. Onun için siz uğraşmayın dershanenin kaldırılmasıyla. Kesinlikle kaldıramazsınız. Yerin yok, yarışma varsa, kurs da var" dedi.

Ön lisans ve lisans programlarının kontenjanlarında yapacakları artış için öğretim üyesi sayısını ve bu sayıdaki değişikliği baz alarak bir formül geliştirdiklerini kaydeden Özcan, şunları söyledi:

"Bundan sonra biz burada olmasak da, üniversiteler formülümüzü kullanarak kendileri ne kadar isteyeceklerini bulabilecekler. O kadar şeffaf bir şey bu. Hem öğrenci ve öğretim üyesi sayısını dengelemek, hem de artışları belirli bir seviyede tutabilmek, kafadan yapmamak için bunları... Formül diyor ki, mesela, ‘Öğretim üyesi beşten azsa, artışı yapma'.

‘O zaman artır'

Geçen sene beşmiş, bu sene bir öğretim üyesi almışlar, diyor ki, ‘O zaman kontenjanı 10 artır. Yani bir öğretim üyesine 10 çocuk artır'. Beşin üzerinde iki hoca gelmiş bölüme, diyor ki ‘20 artır'. Türkiye'de çok sınıf öğretmenliği var, biraz aşağı indirelim. Formül diyor ki, ‘Bu programa 120 tane alıyorsunuz, 100 tane yeter'. 3880 program var, hepsini yapacağız teker teker."

Geçen yıl 189 bin öğrenci isteyen üniversitelerin bu yıl kontenjanlarını 182 bine indirdiklerini belirten Özcan, "Dışarıda 1.2 milyon çocuk beklerken, üniversitelerimiz maalesef 7 bin kontenjan azaltması yapmış. Şimdi onu bayağı arttıracağız bu formüle göre" dedi.

Geçen yıl kontenjan artış oranının yüzde 3-4 olduğunu söyleyen Özcan, artırımların önce devlet, sonra vakıf üniversitelerinde yapılacağını söyledi. Özcan, en önemli işlerinin 1.2 milyon gence yer bulmak, ardından öğretim üyesi bulmak ve kaliteyi yükseltmek olduğunu kaydetti.

Sayısal artışın kalitede düşmeye neden olacağını bildiren Özcan, "Ama 3-4 yıl içinde 1.2 milyon çocuğu eritmemiz lazım. Zaten büyük bir kısmını mesleki ve teknik okullara aktarmaya çalışacağız. 1.6 milyon çocuk sınava giriyor. Yüzde 30'u üniversiteye gelseydi, 480 bin çocuk gidecekti. 400 bin tanesini alabiliyoruz. 80 binlik artış yapardık.

Bu sene 50'sini yapsak, bir daha ki sene de bir 50 yapsak, fazlasıyla yerleştirirdik ama yüzde 70'i öbür tarafa gitmiyor ki. Tam tersi, yüzde 70'i bu tarafa geliyor. Büyük sıkıntı oluyor. Olmasın, yerimiz var" diye konuştu.

Uğraşmayın!

Dershanelerin arz ve talep kesiştiğinde kalkacağını belirten Özcan, "Herkese üniversitede yer bulursan hiç kimse dershaneye gitmez. Amerika'da, Avrupa'da gidiyorlar mı? Gitmiyorlar. O okulu seçiyor, olmazsa başkasına gidiyor. Muhakkak bir yer var. Bizde yer yok ki. Onun için uğraşmayın dershanenin kaldırılmasıyla. Kesinlikle kaldıramazsınız. Yerin yok, rekabet varsa, yarışma varsa, kurs da var. Herkes rekabeti iyi olsun diye kurs alıyor. Gayet mantıksal bir şey" dedi.

AA

tag Özcan:Dershaneleri kapatamazsınız!

11.5.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (17 yorum yazılmış)

box OKS :BNCE BAZI DERSHANELERİN HİÇ BİR FAYDASI OLMUYO BEN DERSANEYE GİTMİYORUM AMA DERSHANEYE GİDENLEE GÖRE DAHA BAŞARILI OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM SINIFBİRİNCİSİYİM OKUL 4 ÜM

box hülya :BENCE DERSHANELER KAPATILMALI.BEN BİR ANNE OLARAK ÇOCUĞUMUN ÇOCUKLUĞUNU YAŞAMASINI İSTİYORUM.BİR YARIŞIN İÇİNE SOKTUK EVLATLARIMIZI HER ŞEYİ Bİ TARAFA ATTIK .BIKTILAR ARTIK HEP DERS HEP TEST YETER ARTIK BUNA Bİ SON VERİN...

box :ben öğretmenim yazık çocuklara bedavadan geçiyorlar kalite 0 çocuklar sınıfta kalsa daha çalışırlar ve sadece iyiler üniversite okur. dersane de kalmaz o paraya insan emeğine yazık. sınıf geçme sistemi değişsin. Amerika'da nüfusun sadece %3ü üniversite mezunu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ama orası Üniversite

box Oğuz :BNCE BAZI DERSHANELERİN HİÇ BİR FAYDASI OLMUYO BEN DERSANEYE GİTMİYORUM AMA DERSHANEYE GİDENLEE GÖRE DAHA BAŞARILI OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM SINIFBİRİNCİSİYİM OKUL 4 ÜM OKS 12.05.2008 19:03:23 diyen arkadaş acaba nekadar özel ders aldığınada yazarsa dershanelerin faydası varmı yokmu anlaşılır. Hem özel ders alıp hem de o işi yapan kurumları kötülemek doru olmaz.

box ayşe :bence dershaneler çok iyi ben dersaneye gidiyorum ve dersanenin faydasıyla ve kendi isteğimle başarılıyım

box necatigül :DERSANELER KAPATILSA NE OLUR? DERSANECİLİK İLK DEFA 80'Lİ YILLARDA ORTAYA ÇIKTI. ÇIKIŞ AMACI İSE O ZAMANLAR EĞİTİM DEĞİL BİRAZ İDEOLOJİKTİ. NE DEMEK İSTEDİĞİMİ BAZILARI ANLAMIŞTIR. MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİ UYGULANAN SINAVLAR KARŞISINDA ÖĞRETMENLERİN TEMBELLİĞİ YÜZÜNDEN YETERSİZ KALDI. ÇÜNKÜ ZİRAAT MÜHENDİSİ ÖĞRETMENLERİMİZ MAAŞ ALMA PEŞİNDE KOŞARKEN TÜRK GENÇLİĞİ DE TEMBELLİĞE İTİLİYORDU. - BAZI FEDAKAR ÖĞRETMENLERİMİZİ TENZİH EDERİM- NİTEKİM DERSANECİLİK İHTİYAÇ HALİNE GELDİ. BURADA AMACIN ÖĞRENCİLERİN SINAVLARDA BAŞARILI OLMASI İSE MAKUL GÖRÜLEBİLİR. FİYATLARIN BU DENLİ YÜKSEK OLMASI İSE BENİ MAKUL DÜŞÜNMEKTEN UZAKLAŞTIRIYOR. O HALDE GÜNÜMÜZ EKONOMİK KRİZİNDE BAZI DERSANELERİN PARA KAYNAKLI EĞİTİM ANLAYIŞI BELKİ DE DERSANELERİN KAPATILMASINI GEREKLİ KILAR.BU EĞİTME EKONOMİK YAKLAŞIM İLK AÇILAN DERSANELERDE DE GÖRÜLÜNCE İNSANIN GÜZEL DUYGULARI DA KÖRELİYOR. O HALDE MADEM DERSANELER KAPATILSIN İSTİYORUZ, ALTERNATİF BAŞARI KLAVUZU NE YA DA KİM OLACAK?MEB ÖĞRETMENLERİNİN İYİ BİR REVİZYONA İHTİYACI VAR. ÖĞRETMEN ZİHNİYETİ EDĞİŞİRSE GENÇLİK DE DEĞİŞİR. SINAVSA SINAV, BAŞARIYSA BAŞARI GERİSİ GELİR....

box esra_rap :dershane boş iş öqrencide bitiyoo ama kapatılmasın tabi sonuçta cok faydalanan öqrenci war bnde dahil :)

box euclıd :necati gül kardeş çok güzel özetlemişsin ellerine sağlık

box Orhan :Bence Dersaneler para tuzağı,gereksiz zaman kaybı,çocuklara yazık oluyor okuldan sonra dersane hiç olmuyor.Gençlere zaman kalmıyor.Robot gençliği yetişiyor.

box cumhur :o zaman dershaneler'i yaygınlaştıralım okullar'ı kapatalım ,boyle daha güzel ha? dershaneler çıkalı okullarda eğitim kalmadı,3-5 öğretim üyesi birleşiyor bir dershane kuruyor rant haline geldi dersle alakası yok,eskiden cumartesi kursu dahi yok iken ,artı bu gün dershane,çalışkan devletin verdiği eğitim yeterli bence ,öğretmenler görevini yapsın gurur u bir kenara bırakacak tevazu elbisesini giyecek adam gibi eğitim verecektir.sonra ülke insanın çocukları çok akıllı dershaneye gerek kalmaz.selamlar

box nicholls :Dersanelerin kapatılması için sınavların kalkması lazım.Ancak dershanelerin atanamayan binlerce öğretmene de iş alanı oluşturduğuda bir gerçek.Anne babalar ilkokulda çocuklarının ödevlerini yaparak onları sorumsuzlaştırmak yerine düzenli ders çalışma alışkanlığını çocuklarına kazandırırlarsa dershenelere gerek kalmaz.

box miray yandaşları arkadaşları :dershanelerin kapatılmasını bende isterim ama bir yöndende istemem.o da serbest gidilmesini şaçların örülme sorurunun olmaması cep telefonu serbestliği ve bu gibi şimdi okulda olsak kızlara şaçlarınızı örün cep telefonu ile gelmeyin yasaktır.zmanında gelin.ama dershande öle deil.istresen son dres gel bişiy demiyorlar bence dershaneler kapatılmasuın sadce dha az olsun

box miray yandaşları arkadaşları :dershanelerin kapatılmasını bende isterim ama bir yöndende istemem onlarda şaç örülme sorununun olmaması kıyafet serbestliği cep telefonu götürme bir kere dershane saatini bazı arkadaşlarımıza ve bana yanlış swöylemişler biz o saatte gitiik ama son dermiş ancak son derse girdik ama birşey demediler okulda geç kalsak çok kızarlar bide bir kız dershaneye şaçını yaptırıp gelmişti birşey demediler ama okulda olsa kızılca kıyamet kopar dershaneler bu yönden iiii kapatılmasın ama daha az olsun mesela hafta sonu olmasın daha iyi olur

box demonic :kalkması bana qorede ımkansız. smdı ortaokulda SBS cıktı 6 dan ıtıbaren yapılan sınavlar yuzunden aıleler 6 da degıl daha kucukken cocuklarını dershanelere gondercekler . yanı gıttıkce vazgecılmezımız oluyor dershaneler.

box :DERSHANELER KAPATILSIN.

box sbs :oks ve sbs bölümünde bence en iyi serhat dershaneleri bence bu geri kalanm öss de iyi dershaneye 10 fazkla verceksin iyisine yazdırcaksın..

box Sedat :Arkadaşlar dershanelerin kapatılmasının elbette imkanı yok. Dışarıda yüzbinden fazla öğretmenimiz malesef işsiz bir halde bekliyor. Dershanelerin kapanması demek bir yüzbin öğretmenimizin daha işsiz olarak ortaya çıkması demektir. Ama dershanesiz olmaz mı hemde çok güzel olur. Benim de öğrencilerimden dershaneye gitmeyenler derhaneye gidenlere göre daha başarılı. Malesef çok fazla dershane sadece cebini doldurma işiyle uğraşıyor. Önemli olan buna önlem alınması

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Radyasyonun en çok olduğu sebzeler Radyasyonun en çok olduğu sebzeler

Müzik dinlemenin iyileştirici etkileri Müzik dinlemenin iyileştirici etkileri

Çocuklara nasıl sebze yedirirsiniz? Çocuklara nasıl sebze yedirirsiniz?

Güncel Eğitim Haberleri