Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

ÖSS değişiyor, katsayı kalkıyor!.. eğitim haberi

eğitim haberleriÖSS değişiyor, katsayı kalkıyor!..

sinav2.jpg YÖK Başkanı Özcan, imam hatip ve meslek liselerine yükseköğretime girişte uygulanan farklı katsayıyı kaldıracak yeni sistemi açıkladı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ÖSS yerine yeni bir sistem getirileceğini söyledi. Özcan, imam hatip ve meslek lisesi öğrencilerine yükseköğretime girişte uygulanan farklı katsayıyı kaldıracak yeni sınav sistemini açıkladı.

Yeni sistemin İngiltere'de uygulandığı belirtildi. Buna göre, ÖSYM tarafından düzenlenecek merkezi sınavda 12 test yer alacak. Bunlardan 5'ini çözecek olan öğrenci, en başarılı olduğu 3 testin sonucuna göre üniversiteye girecek.

TBMM'de düzenlenen 23 Nisan resepsiyonunda açıklamalarda bulunan Özcan, ÖSS yerine getirilmek istenen İngiliz modelini şöyle açıkladı:

"Üniversiteler, fakültelerine göre öğrenci alacakları testleri açıklayacak. Üniversite de öğrencinin 3 konudaki test başarısına göre öğrenci alacak. Sosyal bilimlerde okuyan öğrenci sosyal alan konularından testleri çözecek. Örneğin, bir üniversitenin mühendislik bölümüne matematik, fen ve biyoloji test sonuçlarına göre öğrenci alınacak."

Özcan, bu sistemle imam hatip ve meslek lisesi öğrencilerine girişte uygulanan farklı katsayı sorununun da ortadan kalkacağını söyledi.

Paralıda ısrarlı

Devlet üniversitelerinin paralı hale getirilmesiyle ilgili daha önce yaptığı açıklamalar nedeniyle tepki alan YÖK Başkanı Özcan'ın bu projesinden vazgeçmediği de ortaya çıktı.

Özcan, "Herkesin harcını artıralım, ihtiyacı olana biz verelim. Mezun olduğunda değil, iş bulduğunda geri ödeme şartıyla... Yurtkur'la konuşuyoruz" dedi.

Affa karşı olduğunu söyleyen Özcan, "Vallahi beni hiç bağlamıyor. Biz YÖK olarak karşıyız" diye konuştu.

Hükümet bursu aracılığıyla Irak ve Ortadoğu ülkelerinden yükseköğretim görmek isteyen gençleri çekmek istediklerini belirten Özcan, Türkiye'nin Afganistan'da üniversite açma girişimleri olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı ve YÖK'ün ortaklaşa yürüttüğü projeye göre, Kabil'de kurulacak Türk-Afgan Üniversitesi'nde ilk etapta eğitim fakültesi kurulacak.

‘Önemli olan iş bulmaları'

Yeni sistem hakkında şu değerlenmeler yapıldı:

Türk Eğitim - Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: Türkiye için uygun bir sistem olacaktır. Sözel bölümden mezun olan öğrenci, liseden sonra ‘fen bilgisi branşında kabiliyetliyim' diye düşünüyorsa fen testini çözsün. Farklı katsayılar kaldırılmalı. Öğrenci, hangi lise türünden mezun olursa olsun üniversitede istediği bölüme gidebilmeli. Mevcut sistem çocukların önüne engeller koruyor.

Eğitim - İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli: Türkiye'ye ister Fransa, ister İngiltere modeli gelsin, iki milyon öğrenci üniversite sınavına girecekse, çocuklar bundan olumsuz etkilenir. Türkiye'de de gelişmiş ülkelerde olduğu gibi meslek lisesine giden öğrenci oranı yüzde 70, genel liseye giden öğrenci oranı yüzde 30 olmalı.

Öğrenci, mezun olduğunda ne olacağını bilmeli. Sanayiciler, Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler, YÖK oturup hangi ile ne yatırımı yapılacağını planlamalı. Farklı katsayının kaldırılıp kaldırılmaması önemli değil. Önemli olan çocukların mezun olduklarında iş bulabilmeleri.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer: Avrupa ülkelerinde sistem daha önceden yapılandırıldığı için oturmuş durumda. Bizde ise her gelen siyasi iktidarın bürokratlarının eğitim sistemiyle oynaması nedeniyle sistem yaz-boz tahtasına dönüştü. Burada bütün amaç ve çaba imam hatip liselerinin önlerinde görünen katsayı engelini kaldırmaktır. İmam hatiplerin önünü açmak amacıyla yapılacaktır düzenleme. İmam hatipler, sosyal bilimler alanında sayıldığı için mezunların önlerinde gidebilecekleri pek çok yükseköğretim programı bulunuyor. YÖK Başkanı'nın oraya geliş nedenlerinden birisi de bu sistemi yeniden düzenlemek.

Milliyet

tag ÖSS değişiyor katsayı kalkıyor!..

25.4.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (22 yorum yazılmış)

box ahmet Çilingir :Çok mükemmel bir sistem umulur ki uygulamaya girer İmam Hatip Liselirinin yüzünden eğitim meslek liselirindeki eğitim bitti. Türkiyede artık idooloji değil, Eğitimde bilimsel düşünce hakim olsun. Korkularla hiçbir yere varılamaz. Eğitim anlayışımızı doğrulara göre planlayalım. İmam Hatipler bukadar tehlikeliyse kapatılsın.

box Serhat ARSLAN :4-5 yıldır katsayı adaletsizliği düzeltilecek diye söylentiler var ve bekliyoruz. Artık daha fazla beklenek istemiyoruz. Bir an önce inşallah bu sorun ortadan kalkar ve meslek liselerinin önü açılır.

box funda :bende adama katılıyorum. Çocuklarımızın yani bizim okumamız içn bu geREKLİ BU YÜZDEN ADAMIN DEDİKLERİNİ AYNEN YAPILMASINI İSTERİM

box yeliz :eğer unuversıtelerı paralı hale getırırsenız turkıye'eğıtım sevıyesını dusurursunuz bence.cunku Turk halkı buna pek sıcak kanlı bakmıor.bence yanlıs bır sey olur...

box mehmet şahin :alaaddin dinçer kim. neden meslek liselilerin üniversitede dilediği alanda yüksek öğrenim görmesini hazmedemiyor. bir gecede önlerine despot bir şekilde sed çekilen öğrencilerin hakkı neden savunulmuyor.hangimiz liseye girerken okuyacağımız lisenin bize tam olarak ne verebileceğini düşünebildik. liseli genç iki yıl sonra farklı düşünemez mi? bu adam siyaset yapacaksa parti kursun. milletine bu düşmanlık neden.

box fatma :eğer param olsa üniversite okumam

box MEHMET :BİZİM ÜLKEMİZDE HALA KENDİNİ ELİT VE AYDIN GÖREN BİR ZÜMRE KAFALARIN KUMDAN ÇIKARIP GERÇEKLERİ GÖRMEK İSTEMİYORLAR, GERÇEKLERİ GÖRÜP ONA GÖRE HAREKET EDENRLERİ DE GERİCİLİKLE VE YOBAZLIKLA İTHAM EDİYORLAR.YÖK BAŞKANI SAYIN PROF ÖZCAN İNŞALLAH BAŞLATMIŞ OLDUĞU ÇALIŞMAYI OLUMLU BİR ŞEKİLDE SONUÇLANDIRIR DA ,MESLEKİ EĞİTİMİN ÖNÜ AÇILIR.GEÇMİŞTE Kİ PİREYE KIZIP YORGANI ATEŞE ATAN YÖK ZİHNİYETİNİN YÜKSEK ÖĞRETİMİ NE HALE GETİRDİĞİ ORTADA.BİLİMSEL FAALİYETİYLE ÜLKE GÜNDEMİNDE OLMASI GEREKEN ÇOK SAYIDA REKTÖR VE DEKANLAR MALESEF ANCAK YASKLARLA UĞRAŞMAYI KENDİLERİNE VAZİFE SAYDILAR.AMA HEP ÜLKEMİZ KAYBETTİ BUNLAR YÜZÜNDEN.MESLEK LİSELERİNDE OKUYAN ÇOCUKLARDA BU ÜLKENİN EVLADI.

box aslı :BENCDE EGER PARALI OLURSA TÜRKİYEDEKİ İNSANLARIN OLUKA SEVİYESİ DÜŞER VE BUNA ÖĞRENCİLER OLARAK SICAK BAKMIYORUZ

box emre :valla super bişi yha cok ii oldu onumuz daha acıldı dıe dusunuom

box ilyas :bir an önce hayata geçirilmelidir.Mesleki eğitimin kalitesi yükselecektir.

box beyazkaranfil :katsayı kesinlikle kalkmalı.bu kadar saçma bir yasak hiçbir gelişmiş ülkede yok. imam hatip lisesi mezunu diye süper zekalı insanlar müslüman bir ülkede okuyamıyor da yurt dışına gitmek zorunda kalıyor. kaybeden de türkiye oluyor. lütfen artık kaldırın bu saçma yasağıııı!!!

box sedat :gercekten ülkemizin böyle bir öss degişilkligine basından beri cok ihtiyacı vardı.yapılack ve getirilecek olan yeni siitemin ülkemiz ve insanlarımız acısından olumlu olacagına inanıorum emegi gecen herkese cok tskr simdiden

box cevdet :imam hatip düşünülerek düzenlenecek bir sistem,brv tebrik ediyorum devam edin yeni düzenlemelere!!!

box mehmet soydan :bence harika olur inşallah seneden itibaren bu uygulamayla ünivers.teye gireriz

box oguz duman :yha bu program ne zaman yürürlüğe geçer yani yıl olarak ben lise 1'e geçtim 2008de etklerse ii olurmu??

box mutsuzogrencı :ya size yalvarıyorum bu yönetmelik artık uygulansın bu kadar adaletsizlik olmasın nolurrrrrrrrrrr

box dudu :zaten üniversteyi bu şartlarda zor okuyoruz bide paralı olursa hiç okuyamayız zaten parası olan değil olmayan okuyor.bence sağlıklı bi çözüm değil.

box elif :Öncelikle katsayı yerine önerilen sistemin mükemmel olduğunu belirtmeliyim. Bu demek oluyor ki mesleğe yönelik okuyan öğrenci (tabi diğerlerine göre daha fazla çalışması gerek şu şartlarda) harcadığı emek ve gösterdiği çabanın verimini alarak istediği üniversiteyi okuyabilecek. Üniversitelerin paralı olmasına gelince zaten bedava değil ki. Her dönem için belli harçlar ödeniyor ve normal bütçeye sahip aileler için ödenmesi anca mümkün. Çünkü sadece üniversite harcı ile bitmiyor bunun yurdu var,evi var, kitap parası var, yol parası var, okurken aç kalmayacak heralde öğrenci yemek parası varası var da var... Eğer zaten böyle birşey yapmaya kalkarlarsa çoğu öğrencinin durumu bunu karşılamayacak ve herkese yardım etmek zorunda kalacaklar ve altından kalkamayacaklar diye düşünüyorum. Yani maksat bikaç zenginin parasından faydalanmaksa onlardan direk istesinler daha iyi en azından dürüstçe olmuş olur.. Böyle birşeyi yapmayacaklarını umuyorum. İnsanımızın ekonomik bütçesi ortada. Sistemde böyle cesurca adaletin yerine getirlmesini sağlayan sn. yök başkanımız Y.Z.Özcan'ın bu konuda bizleri yokuşa sürmeyeceğini düşünüyorum...

box ilkay eder :İmam Hatip Liselerini kaldıracak bi iktidar ne zaman gelcek bu ülkeye

box emriye :acaba bu sistem ne zamn uygulamaya koyulacak ben bu yıl öss ye girecem inşallah bu yıl koyulur uygulamaya

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Akıllı para harcamanın püf noktaları Akıllı para harcamanın püf noktaları

Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri

Uzun süre ayakta durmak zararlıdır Uzun süre ayakta durmak zararlıdır

Güncel Eğitim Haberleri