Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Anadolu Liseleri'nde atama iptali krizi eğitim haberi

eğitim haberleriAnadolu Liseleri'nde atama iptali krizi

3.jpg Türkiye genelinde atamaları iptal edilen 6 bin 297 Anadolu Lisesi öğretmeninden 561'inin İzmir'de görev yaptığı ortaya çıkarken, pekçok eğitimci, yaşanan kaosun eğitimi olumsuz etkilediğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yanlışlarını yanlışla düzeltmeye kalkarak her dönem mağdurlar yarattığını belirten öğretmenler, "2.5 ay sonra okullar kapanınca ortada kalacağız.

Öğretmenlerin de ailesi, sorumlulukları var. Ne olacağımızı, nerede çalışacağımızı bilememek, bu konuda bilgi edinememek bizi yıpratıyor, kara kara düşünüyoruz bu da işimize yansıyor" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2005 yılında yayımladığı genelgeyle genel liselerden Anadolu Lisesi'ne çevirdiği okulların öğretmen ihtiyacını karşılama yoluna gitti. Ancak öğretmenleri sınavla alınan Anadolu Liseleri'ne bu genelge doğrultusunda ‘sınavsız' öğretmen ataması yapılması dava konusu oldu.

Hem Eğitim- Sen, hem de Türk Eğitim- Sen genelgenin iptali için Danıştay'a başvurdu. İki davayı birleştiren Danıştay, Nisan 2006'da yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak Bakanlık 27 Mart 2008'e gelene kadar bu konuda bir işlem yapmadı. Davanın gerekçeli kararı Ocak 2008'de açıklanırken, Bakanlık 2 yıldır yapmadığı ‘atamaların iptali'ni kısa süre önce gerçekleştirdi. Türkiye genelinde Anadolu Lisesi olan 350 düz liseye yapılan 6 bin 297 öğretmen ataması iptal edildi.

İzmir'de ataması iptal edilen öğretmen sayısının 561 olduğu belirlendi. Bakanlık tarafından tek tek, kararname çıkarılmayan öğretmenlerin isimleri listeyle gönderilip, atamaları toplu halde il emrine yapılırken, eğitim öğretimin olumsuz etkilenmemesi için görevden ayrılmaları, öğretim yılı sonuna bırakıldı. Kendilerini bir anda kaosun içinde bulduklarını ve önlerini göremediklerini belirten öğretmenlerden biri şöyle konuştu:

"Bakanlık, 2 yıl önce verilen yürütmeyi durdurma kararına karşın iptal işlemini için niye bu kadar bekletti. Öğretim yılının bitmesine yaklaşık 3 ay kala binlerce öğretmeni diken üstüne oturttu. 2000- 2006 yılları arasında Anadolu Liseleri'ne öğretmen seçimi için sınav yapılmadı. Daha sonra yapılan iki sınava da ‘Siz zaten Anadolu Lisesi öğretmenisiniz' denilerek başvurularımızı kabul etmediler. Madem bu karar uygulanacaktı, neden zamanında yapılmadı, sınavlara girmemiz engellendi? Bizden boşalacak kadrolara sınava girmiş olanlar alınacak.

Biz ne olacağız? Bizi eski okullarımıza da vermiyorlar. Bakanlığın yanlışının faturasını öğretmenler ödeyecek. Bizlerin de aileleri, çoluk çocuğu var. Kimimiz atandığımız okula göre ilçe, ev değiştirdik, çocuklarımızı ona göre okullara kaydettirdik. Şimdi kafalarımız karışık ve ne olacağımızı bilemiyoruz. Bizim psikolojimizi, bu psikolojiyle nasıl eğitim öğretimi sürdürdüğümüzü soran yok.

Anadolu Lisesi öğretmeni olmanın maddi bir getirisi yok, yani maaşlar fark etmiyor. Anadolu Lisesi'nde seçilmiş öğrenciyle ders yapmak keyif veriyor. Ama onun da keyfini kaçırdılar."

Öte yandan CHP İzmir milletvekili Bülent Baratalı, atamaları iptal edilen Anadolu Lisesi öğretmenlerinin mağduriyetini TBMM'ye taşıdı. Baratalı, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in yanıtlamasını istediği soru önergesinde bu öğretmenlerin akıbetinin de ne olacağını sordu.

Milliyet

tag Anadolu Liseleri'nde atama iptali krizi

16.4.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (34 yorum yazılmış)

box YILDIRIM :anadolu lisesinde çalışıyor olmanın bize hiçbir getirisi olmadığı gibi zararınıda gördük

box ODABAŞI :Yasalara uygun bir iş yapında, iptal etmesinler. Yönetici atamaları iptal. Anadolu Liselerine öğretmen atamaları iptal. Bir müdür sekiz defa yargıya gidiyor, kazanıyor. Yargı kararları uygulanmıyor. Adının başında “milli” yazan bir bakanlığa bu yapılanlar yakışmıyor. “Bindik bir alamete, gidiyok gıyamete.”

box bilge kağan tanrıdağı :ATAMALARIN İPTAL EDİLMESİ DOĞRUDUR. BİR AN ÖNCE SINAVI KAZANAN ÖĞRETMENLER ARASINDAN ATAMA YAPILMALIDIR. 6 BİN KİŞİ MAĞDUR OLACAK DİYE HUKUK UYGULANMAYACAK MI?

box halil :Tamam da bir şeyi atlamıyor muyuz arkadaşlar? Bu öğretmen arkadaşlarımızın biz düz liselerde çalışan öğretmenlerden fazlalıkları neydi ki önce onlar alındı. Bulundukları mevkiye hak etmeden gelenler geldikleri gibi giderler. Her şeyin bir prosedürü var. Sınavı bekleseydiniz de hakkınızla gelseydiniz yanlış mı olurdu?...

box özgür :çalışın beyler sınava az kaldıı,sızlanmayı bırakınnnn,itiraz etmeye hiç mi hiç hakkınız yokk.

box kenan :bu atamalar yapılırken milli eğitim komisyonlarında ne torpiller döndüğünü biliyoruz. Hakkı ile atananları tenzih ederek söylüyorum,torpilli arkadaşlarımız birazda ceremesini çeksinler bakalım...

box anadolulu :atamaların iptal edilmesi kesinlikle doğru.Çok büyük bir haksızlık engellenmiş oldu.En kısa zamanda sınavla kazananlar atnmalı

box fikret arıkel : Adı güzel soyadı güzel ama üslubu çirkin kardeşim,bilge kağan. sınav var dı da biz mi girmedik? 2000-2005 arası anadolu öğretmen lisesine girenler sınavla mı girdi? bu ülkede hukuk, demokrasimiz gibidir. benim içinse var,benim için değilse yok. Halil kardeşime gelince,bulundukları mevkiye hak ederek gelen kaç kişiyi tanıyorsun? Seni bir okula müdür yapsalar,fazlalığını arar mısın? Sevgilerimle

box Abdullah :Hadi hsyırlısı, 2003 yılında atanan arkadaşlarda bu konuyu düşünmeye başlamışlardır her halde.Aynı şekilde atama olmuştu.Sınav kriterinin olması iyi ama geçici çözümlerin nelere mal olduğu da ortada.

box Burhanettin :Kazanılmış hak diye bir hukuk kuralı yok mudur? Bu atamaları yapan öğretmenler değil Bakanlıktır ve belli bir ölçüt kullarak atamaları yapmış ve bu arkadaşlarımız da üç yıldır bu kurumlarda çalışmışlardır. Şimdi Bakanlık üç yıl Anadolu Lisesinde çalışan öğretmenine "sen Anadolu Lisesi"nde çalışmadın mı diyecek? Onların siciline bu üç yıl nasıl işlenecek? Bakanlığın yaptığı bir uygulamanın faturası öğretmenlere ödetilmeye çalışılıyor. Bunda büyük bir hukuksuzluk var. Bence bütün öğretmenler yargıya başvurup kazanılmış haklarını talep etmeliler.

box Emel :2001-2004 yılları arsında Anadolu liselerine sınavsız atananlar çok mu hak ediyorlardı da atamaları iptal edilmedi? O zamanki atamaları iki sendika da dava etmedi.Onlar siyaseten uygun görüldü. Şimdi sınavsız atamaları haksızlık olarak görenler neden o zaman hak olarak gördü!!!. Bu sorun; sadece ve sadece sendikaların siyasi görüşlerinden, bakış açılarından kaynaklanıyor!!!.

box Emel :Biraz önceki yazımda tarih yanlış yazılmıştır. Doğrusu bu atamalar 2000-2002 yılları içinde yapıldı.

box hacı çelik :iptale uğrayan arkadaşlar korkmayın oraya sizi sınavsız alanlar sizi mağdur etmezler..bakın sınav zamanı geliyor bi zahmet sizde sınava giriverinde kazanıverinde okullara gidiverin.....

box desiderada :2003- 2004 ve 2005 te Anadolu Lisesine öğretmen alımlarında başvuruda bulundum. 2003-2004 yıllarında benden kıdemli ve sicili benden iyi meslektaşlarım Anadolu liselerine geçtiler. 2005 yılınDa tekrar başvurdum. o YILIN bir tek fark vardı bakanlık yeni anadolu liseleri açtı.Açılan Anadolu Liseleri'ne de o okullarda görev yapanlar geçecek denildi ve daha sonra da bunu herkes başvurabilire çevirdi. 2005-73 genelgesiyle Anadolu Lisesi'ne seçildim. Kıdem ve sicil olarak da gittiğim okulda ilk sıradaydım. ŞİMDİ DEĞERLİ ARKADAŞLAR BİR TORPİL VARSA İSPAT ETMEK GEREKİR. BU İŞLERİ BİZ BİLİYORUZ DEMEKLE BİR ŞEY BİLMEZ İNSANLAR. DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIN AĞIR İTHAMLARI , SEVİYESİZ YORUMLARI BİZLERİ YARALAMAKTA. ASLINDA DERDİMİZ ANADOLU LİSESİNDE ÇALIŞMAK ÇALIŞMAMAK DEĞİL. ŞAŞIRDIK, SUÇ İŞLEMEDİK, YANLIŞ YAPMADIK. AMA MESLEKTAŞLARIMIZ TARAFINDAN BU ŞEKİLLLERDE İTHAM EDİLİYORUZ. YAKIŞMADI BUNLAR... UZATTIM BİLİYORUM... AMA ŞUNU DA SÖYLEMEDEN EDEMEM... TÜRK BAYRAĞININ DALGALANDIĞI HER YERDE GÖREV YAPARIZ. LÜTFEN DAHA VİCDANLI VE SEVİYELİ OLALIM. SAYGILAR.

box ALPER TUNGA :YAV KARDEŞİM AHA İŞLER DÜZELDİ DİYORDUK Kİ GENE BAKAN SINAVSIZ ÜSTELİK OKUL KAPANMAYA İKİ AY KALA ATAMA YAPTI.İKİ YILDIR SINAV VARDI.YAV SENİN DERDİN NEY SENİN İŞİN YOK MU.BİLGİSİ ÇOK OLAN SINAVA GİRSİN EN İYİ OKULA ATANSIN.YAV ARTIK MÜSLÜMANIM DİYEREK BU HAKSIZLIKLAR VE TORPİLLER YAPILMASIN.

box ALPER TUNGA :BEN AND. LİSESİNE SINAVLA BU YIL ATANDIM .ŞUNU BELİRTİYİM.SINAVSIZ GELENLER 2006 VE 2007 DE YAPILAN SINAVLARI KAÇIRDILAR.BU DA ONLARA HAKSIZLIK.HATA BAKANLIĞIN HATASI.

box halil :Fikret Bey'e Cevap Sevgili arkadaşım. Senin ne düşündüğünü bilmem ama ben tüm samimiyetimle ve kalbimle diyorum ki beni hak etmediğim bir mevkiye layık görüp de oraya atamak isteseler ve ben de oraya o şekilde gideyim, öğretmenliğimden insanlığımdan ve kutsal bildiğim her türlü değerimden şüphe ederim. Kazanılmış hak deyip torpili meşru bir şeymiş gibi göstermeyelim. Umarım sorunuza cevap olmuştur.

box Kürşat :Atamaların iptal edilmesine kızan arkadaşlarımız var. Tabi ki doğru bir karar. Belki zararına dokunanlar olmuş olabilir ama yerinde...Kararın çıkartılmasını sağlayan sendikama, Türk-Eğitim-Sen e teşekkürler...

box CENGİZ :GALİBA ÖNCE MİLLİ EĞİTİM BAKANLĞINDAKİ BÜROKRATLARI SIKI BİR EĞİTİMDEN,SIKI BİR SINAVDAN GEÇİRMEK GEREKİYOR! YA HATA ÜSTÜNE HATA! BU KADAR DA OLMAZKİ! BAKANLIK BÜROKRATLARI ADETA STAJYER ÖĞRENCİ GİBİ!

box Çetin Göğüş :Ben de 2005 yılında atanan öğretmenlerdenim.yalnız 2000 yılında yapılmış olan anadolu liseleri öğretmen seçimi sınavını kazandım. (89 aldım )hasbel kader 2005 te atandım.bu tür durumları düşünmeden yorum yapan arkadaşları kınıyor;benim durumumda olanlarla görüşmek istiyorum . Teşekkürler

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box aynur arkaç :son yapılan anadolu liselerine öğretmen seçme sınavına katılıp kazandımfakat 2008 deki atamalara başvurum kabul edilmedi sınava bile girmeyenler atandı bu çok haksızlık iptal kararı çok doğruduronlarda bizahmet sınava girsin hak etsin

box aynur :sınava girdim atanamadım torpilim yokki büyük haksızlık iptal kararı çok doğru hata meb in.sınava girenlerden almalıydılar

box özgür :sınav 28 haziranda çalışınnnnn

box teacher 35 :Ben de kararı yerinde buluyorum çünkü herkes hakettiği yerde olsun...tek yanlışlık bence önce böyle bir karar çıkarıp sonradan geri dönenlerde..o insanları da umutlandırmaya hakları yoktu..zaten sistemimiz yeterince yazboz tahtasına dönmüş durumda..alıştık artık ...bu arada bu yılki sınav tarihi hakkında bilgisi olan varmı?? bizim okula nedense haber son gün ulaşıyor ve 2 yıldır kaçırıyorum..teşekkürler..

box sapiens :Afedersiniz sevgili meslektaşlarım, nasıl bir sınav bu? içeriği ne? neyi ölçüyor? Zeka seviyesi biraz yüksek olan öğrencilere ders verecek öğretmen seçimi ile ilgili bir sınav mı yoksa?

box engin66 :BAZI ARKADAŞLARIN YORUMUNU OKUDUĞUMUZ ZAMAN BUNLARI YAZAAN KİŞİLERİN ÖĞRETMEN OLDUĞUNDAN KUŞKULANMAYA BAŞLADIM YA KARDEŞİM 2001-2002-2003-2004-VE 2005 YILLARINDA SINAV YAPILMADI VE DOLAYISIYLA OLMAYAN BİR SINAVADA ÖĞRETMENİN GİRMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR O ZAMANIN KRİTERLERİNE GÖRE BAŞVURULAR YAPILDI VE BAKANLIK TARAFINDAN ATAMALRI YAPILDI. BURADA ÖĞRETMENLERİN HİÇ BİR SUÇU YOK BURADAKİ İLK SUÇ M.E.B LIĞININ DAHA SONRA İSE ÖĞRETMENLERİN HAKKLARINI SAVUNDUĞUNU İDDİA EDEN EĞĞİTİM SENDİKALRININ EĞER GÜCÜNÜZ YETİYORSA BU GENELYE İMZA ATANLARI YARGI YOLUYLA CEZALANDIRIN NEDEN ZATEN ZOR ŞARTLAR ALTINDA GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLERİ BU DURUMA DÜŞÜRÜYORLAR ÇÜNKÜ GÜÇLERİ VARLIK SEBEPLERİ OLAN ÖĞRETMENLERE YETİYOR AYRICA SINAV DİYORSUNUZ ÖRNEĞİN BEN MATEMATİK ÖĞRETMENİYİM SINAVDA TOPLAM 100 SORU ÇIKIYOR BUNLARDAN 15 TANESİ TÜRKÇE; 15 TANESİ T.C INK.TARH.25 TANESİ EĞİTİM BİLİMLERİ GERİYE KALAN 45 TANESİ İSE MATEMATİK SORULARIN BUNLARI 20 TANESİ TAMAMEN LİSE MÜFREDATI İLE ALAKASI YOK ÜNİVERSİTEDE OKUTULAN ANALİZ VE LİNEER CEBİR SORULARI ÖĞRETMEN MATEMETİK TESTİNİN HEPSİNİ DOĞRU CEVAPLASA YİNE SINAVI KAZANAMIYOR TÜRÇE VE TARİHİ İYİ BİLEN ÖĞRETMEN MATEMATİĞİ İYİ BİLİYOR DEMEK Mİ YANİ SINAVI KAZANAN ÖĞRETMEN ÇOK İYİ ÖĞRETMENDE TECRÜBEYE GÖRE ATANAN ÖĞRETMEN KÖTÜ ÖĞRETMEN Mİ DEMEK SEVİYESİZ YORUM YAPAN ÖĞRETMEN ARKADAŞLARI KINIYORUM . BİR ÖĞRETMENE YAKIŞIR YORUMLAR YAPILMASINI BEKLERİM

box nagehan :2005 yılında anadolu lisesine atanan öğretmenlerden biriyim daha önce anadolu lisesinde çalıştım ayrıca iyi bir üniversitenin yabancı dille eğitim yapan eğitim fakültesi mezunuyum. Hayatımda hiçbirzaman torpil ve kayırmacılığa prim vermedim.Bu bağlamda atamamın haksız ve torpille olmadığı konusunda içim rahat. 14. yılıma gelene kadar Türkiye'nin en batısından en doğusuna kadar değişik yerlerde görev yaptım. Arkadaşlar 'bir zahmet sınava girin' diyor ama buna fırsat da vermediler. üstelik hiçbir açıklama yapılmıyor. Bir ailemiz kurulu bir düzenimiz var. Şimdi gelecek günler belirsiz . Net bir bilgi almak için interneti karıştırıp duruyorum. Bize bilgi verseler. biz de ona göre harekete geçeriz. Ben 2003 ve 2004 yıllarında da atama yapıldığını biliyorum. Bu atamayı haketmeyenler sadece 2005 yılında atananlar mı yani. Eğer bir şaibe ve haksızlık olduğu düşünülüyorsa açıp o zamanın başvurularını incelesinler şartları uymayanları iptal etsinler. Herzaman olduğu gibi birşeyler "düzeltilirken" birileri feda edilecek...

box teachMAN07 :11 yıl sınıf öğretmeni olarak görev yaptığım ilçede 2002 de yeni açılan Anadolu öğretmen lisesine 2003 te sınavsız alım vardı ve başvurdum. Ben 11 yıllık öğretmen iken benim başvurduğum branştan başvuran 8 yıllık başka bir öğretmen alındı. O adaletli milli eğitim komisyonunun kararı ile. Çünkü ben onların olmayan sendikaya üye idim. ertesi yıl o arkadaş sağlık raporu ile tayin olup gidince açılan kadroya yine başvurum ve o ilde o branştan bir tek benim başvurum olduğu için komisyon benim başvurumu işleme koydu (SS) daha sonra ben o branştan memlektime atandım. Bu durumda bu atamalarda haksızlık varsa zaten ben 2003 te ben bu haksızlığa bir defa uğradım. Eğer beni anadoludan alacaklarsa alsınlar zaten ben haksızlığa alışığım. 9 yıl en ücra köy ilköğretim okullarında yokluklar içinde çalıştım. Şimdi beni Anadoludan alsınlar gözüm yok. ben artık öğretmenliğe başladığımdan beri çalışmak istediğim ildeyim. Çalıştığım okulun türü ne olursa olsun benim için farketmez. Büyüklerimiz inşallah tüm meslektaşlarım için doğru bir uygulama yaparlar. Herkesin haksızlığa benim kadar tahammülü olmayabilir.

box serap :arkadaşlar bu durum 2008 de sınavla girenler için de geçerli mi?çünkü 2005 ten sonra atananlar için duymuştum. bundan dolayı zincirleme bir hata varmış da 2008 de sınavla atananları da kapsıyormuş anlamı çıkarttım. bilgisi olan yazabilir mi. şimdiden teşekkürler...

box alaattin :bu uygulamanın sonucundad da mağdur olanlar olacak fakat 2005 te benden tek fazlasının birilerini tanıması olan bir çok öğretmen bu okullara atandı ve banada sizin başvuru evraklarınızı memur işleme koymayı unutmuş gibi cevapla başvurumu dikkate almadılar.ayrıca yapılan bu atamalardan dolayı bu atamalrın arkasından yapılan sınavda aldığım 85 puanla BURSA da yazıp gidebilecek okul bulamadım!!benim haklarım ne oalcak.Yeni bir sınav yapılmalı ve başarılı olanlar istediği okullara atanmalı.daha önce haksız atanan herkes bunun mağduriyetini adaletsizce bu okullara atanmalarıyla kabul etmişlerdir.

box özgür :Arkadaşlar yorumları okuyunca, bunları yazanların öğretmen olamıyacağını düşünüyorum. Saygılar...

box ONUR :Merhabalar. -Kazanılmış haktan bahsedebilmek için kazanmış olmak gerekir.Kazanılmış dostlarla anadolu lisesi öğretmeni olan arkadaşlarımız bu konuda nasıl bu kadar talepkar olabiliyorlar anlamak mümkün değil.

box Hamza Toksöz :Ben bir yıl iptal edilen atama sisteminde çalıştım.Diğer okullarda çalışmakla bir fark görmedim ve isteğimle ayrıldım.Sınav kazanana saygılıyım,ama atama şeklini bu arkadaşlar belirlemedi ve fiili bir hak oluştu.Buna göre herkes birbirinin hakkına saygılı olsa ne kaybedilir?Sınavı kazanandan sınava girmeyenin geri olduğunu kimse iddia edemez.Uzman Öğretmen Hamza Toksöz

box yusuf :öğretmen atamasının kpss girmeden yapılması gerek diyen sendikalar anadolu liseleri için niye aynı şeyi düşünmüyor eğitim fakültesi bitirmemiz yeterli değilmi eğitim bilimleri derslerini fakültede başrılı birşekilde vermişiz alan derslerinide

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Sınavlarda başarı için beslenme önerileri Sınavlarda başarı için beslenme önerileri

Her yerde tasarruflu ampulü kullanmayın Her yerde tasarruflu ampulü kullanmayın

Sıvı içine düşen cep telefonu nasıl kurtarılır? Sıvı içine düşen cep telefonu nasıl kurtarılır?

Güncel Eğitim Haberleri