Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Örnek öğretmenler, 'örnek' olmayı anlatacak eğitim haberi

eğitim haberleriÖrnek öğretmenler, 'örnek' olmayı anlatacak

hoca.jpg Eğitim Reformu Girişimince bu yıl beşincisi düzenlenecek ''Eğitimde İyi Örnekler Konferansı'', Türkiye genelinden 2 bin 500 öğretmenin katılımıyla 5-6 Nisanda Sabancı Üniversitesinde gerçekleştirilecek.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezinin koordine ettiği Eğitim Reformu Girişiminin Koordinatörü Neyyir Berktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konferansın, ''Türkiye'de yanlış olan, kötü gideni değil, iyi giden şeyleri'' vurguladığını anlattı.

Berktay, sözlerine şöyle devam etti:

''Mevcut ve zor koşullar içinde sınıflarında çok yaratıcı, değişik şeyler yapmaya çalışan öğretmenler var. Bunlar 'Gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım' anlayışı ile hareket etmiyor. Gerçekten öğrenciye daha fazla nasıl destek olabilirimin yollarını arıyorlar. Biz, onları tanımak, ön plana çıkarmak, cesaretlendirmek, teşekkür etmek ve başka öğretmenleri de böyle davranmaya çağırmak için ortaya çıktık.''

Her yıl başvuru çağrısı yayımladıklarını, öğretmenlerin, okullarla beraber çalışan sivil toplum kuruluşlarının, öğretim üyelerinin geliştirdikleri ve sınıfta uyguladıkları programlarla başvurduklarını anlatan Berktay, ''Bu programın, sadece bir araştırma veya akademik makale olmaması, sınıfta uygulanmış ve sonuçlarının alınmış olması koşulu aranıyor'' dedi.

Neyyir Berktay, her sene jüri tarafından bu uygulamaların bir bölümünün poster ya da sözlü sunum olarak seçildiğini ifade ederek, bu yıl 64'ü sözlü olmak üzere 71 posterin iki gün boyunca Sabancı Üniversitesindeki oturumlarda sunulacağını kaydetti. Böylece okul öncesi, ilköğretim ve orta öğretim öğretmenlerinin geliştirdikleri uygulamaları meslektaşları ile paylaşma imkanı bulduklarını belirten Berktay, konferansın çok keyifli ve canlı bir ortamda gerçekleştirildiğini söyledi.

-''BEKLENEN SAYIYA ULAŞILAMADI''-

Berktay, konferansta ayrıca yuvarlak masa toplantısı ve tartışma atölyesi düzenlendiğini anlatarak, buralarda da Türkiye'de eğitimin gündeminde önemli yer tutan konularda görüş alışverişinde bulunulduğunu dile getirdi.

Anadolu'dan katılımın giderek arttığını, ancak beklenen sayıya ulaşamadığını kaydeden Berktay, bu nedenle konferans sonrasında sunum yapan öğretmenlerden bazılarının kendi imkanlarıyla Anadolu'daki illere giderek geliştirdikleri bilgileri paylaştığını anlattı.

Berktay, konferansın, Türkiye'de eğitimin tüm paydaşlarını iyi örnekler etrafında bir araya getirmesi açısından önemli bir örnek olduğunu dile getirerek, konferansta, Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey bürokratları, Ankara ve yerel birimlerinden yetkililer, öğretmenler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, veliler, özel sektörden eğitime ilgi duyan kişiler ve öğrencilere iletişim ve iş birliği olanakları yaratılacağını bildirdi.

Neyyir Berktay, 2004 yılında 240 başvuru ile başlayan konferansa, bu yıl çeşitli okul, üniversite, kamu kuruluşu, sivil toplum kuruluşu ve özel kuruluşlardan 558 başvuru yapıldığını kaydederek, konferansa bu yıl 2 bin 500 öğretmenin katılmasını beklediklerini söyledi.

-İNÖNÜ VE KIRAY ANISINA ONUR OTURUMU-

Akademisyen ve yazar Herkül Millas'ın ''barış'' konulu konuşmasıyla 5 Nisanda başlayacak konferansın, geçtiğimiz yıl vefat eden Prof. Dr. Erdal İnönü ve Prof. Dr. Mübeccel Belik Kıray adına düzenlenen onur oturumlarıyla devam edeceğini belirten Berktay, konferansın özel başvuru alanı olarak belirlenen ''Eğitimde Cinsiyet Ayrımcılığı ile Mücadele'' çerçevesinde, alanında önde gelen isimlerle bir dizi sohbet gerçekleştirileceğini anlattı.

Neyyir Berktay, çocuk işçiliğinin çok ciddi bir sorun alanı olduğunu ifade ederek, ''Konferansta çocuk işçiliğine bir köşe ayırdık. Bu alanda çalışan kişi ve kurumlar resim ve belgesellerle kendi projelerini anlatarak konuyu oradaki herkes için biraz daha görünür kılmaya çalışacak'' dedi.

AA

tag Örnek öğretmenler 'örnek' olmayı anlatacak

2.4.2008 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Sağlığınızı ve formunuzu korumanız için 10 altın öneri Sağlığınızı ve formunuzu korumanız için 10 altın öneri

Hafızanızı güçlendirmek için ipuçları Hafızanızı güçlendirmek için ipuçları

Uykusunu Alamayan Çocuk, Matematikte Zorlanır Uykusunu Alamayan Çocuk, Matematikte Zorlanır

Güncel Eğitim Haberleri