Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Yedek Subaylık Tarih Oluyor eğitim haberi

eğitim haberleriYedek Subaylık Tarih Oluyor

kep.jpg Yedek subay ihtiyacını, sözleşmeli subay alımı yaparak, kademeli olarak azaltan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), önümüzdeki 2-3 yılın sonunda üniversite mezunlarının tek tip askerlik yapmasını planlıyor. Buna göre, üniversite mezunları yalnızca 6 ay askerlik yapacak. Lise ile 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları ise 15 ay askerlik yapmaya devam edecek.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan 'ın, önceki gün yaptığı, "Genelkurmay Başkanlığı askerlikle ilgili herkes için aynı süreyi düşünüyor. Ama bunu yapmak için biraz zamana ihtiyaçları olduğunu söylediler. Bu konuda sizlere detay veremem. Ama bundan sonra lise mezunları 15 ay askerlik yapacak, üniversite mezunları 6 ay askerlik yapacak diye bir şey olmayacak. Herkes için aynı süre olması düşünülüyor" yönündeki açıklamasının yanlış algılamadan kaynaklandığı belirtildi.

2 - 3 yıl içinde sona erecek

Edinilen bilgilere göre, TSK, üniversite mezunlarının tek tip askerlik yapmasını planlıyor. Buna göre, üniversite mezunlarının yedek subay olarak askere alımı önümüzdeki 2-3 yıl içinde sona erecek. Takım komutanı ihtiyacını, yedek subaylar yerine, sözleşmeli subaylarla karşılamayı kararlaştıran TSK, kadro ihtiyacı kadar sözleşmeli subayın temin edilmesiyle birlikte yedek subaylık uygulamasına son verecek. Son dönemde sözleşmeli subay alımına ağırlık veren TSK, yedek subay alımını ağırlıklı olarak, doktor, hâkim, bilgisayar mühendisi gibi meslek gruplarından seçiyor.

Mayısta komando asteğmen kalmayacak

TSK'nın, Mayıs 2008'den itibaren komando tugaylarında yalnızca subay, astsubay ve uzman erbaşlardan oluşan profesyonel askerlerin görev yapmasını benimsemesi nedeniyle, bu tarihten sonra komando yedek subay da olmayacak. Kademeli olarak azaltılan yedeksubaylar iç güvenlik taburlarında takım komutanı olarak görev alacak. Sözleşmeli subay alımının kadro ihtiyaçlarını karşılayınca yedek subaylık tamamen kalkacak ve bütün üniversite mezunları 6 ay askerlik yapacak. TSK'nın bu kararı almasında, yedek subaylardan, eğitimin ardından yalnızca 9 ay yararlanılabilmesi etkili oldu.

Milliyet

tag Yedek Subaylık Tarih Oluyor

9.3.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (5 yorum yazılmış)

box :yaw arkadas bu ınsanlar ne zaman mılletıne hızmet edecek tama askerlık kutsal ama genc lerı boyle harcamayın

box ömer :BENCE LİSE MEZUNLARI İLE MESLEK YÜKSEK OKULU MEZUNLARI ARASINDA DA BİR FARK OLMALI.LİSE MEZUNLARINA 15 AY İSE MYO LARINA 12 AY OLARAK DÜZENLEME YAPILABİLİR.

box muhammet tekman :ya arkadaş 2 yıllıklara hem sınavsız hak tanınıyor hemde kısa dönem askerlik isteniyor.allah tan genelkurmayımız bunu daha mantıklı düşünerek,teklifi kabul etmedi.4 yıllık ünv. mezunu olarak hakkımızı savunan tek devlet büyüğümüz olduğu için kendisine minnettarım....

box yusuf :askerlik 24 aya çıkmalı ve tahsilli-tahsilsiz herkes aynı sürede askerlik yapmalı. bu ülkede zamanında 4-5 yıl süren askerlikler yapıldı ve şu an burada istediğimizi yapıp söyleyebiliyorsak, bunların sayesindedir. bilgisayar başında ahkam kesmeye benzemez bu işler.askerliğin azaltılmasını isteyenler,aslında hiç askerlik yapamak istemeyenler gibime geliyor..

box SERDAR :DÜNYADA SAVAŞARAK Bİ YERE GELMİŞ HİÇ Bİ ÜLKE YOK BİZE BEYİN GÜCÜ LAZIM EĞİTİMLİ OKUMUŞ YETİŞMİŞLERİMİZİ NİYE KAYIP EDELİM ÇALIŞMAYAN BİRÇOK İŞSİZİMİZ VAR BUNLARI BU KONU EĞİTEREK DENEYİMLİ ASKERLERİMİZ OLUR VE HALİYLE İSTİHDAM SAĞLAMIŞ OLURUZ.VATANIMIZI HEPİMİZ SEVİYORUZ BU SADECE SAVAŞARAK DEĞİL BİLİMSEL OLARAK GELİŞEREK DE OLUR BU AÇIDA KISIR DÜŞÜNCELERİ BIRAKIP BU KONU SIKIŞTIRMANIN Bİ ANLAMI YOK BU MİLLET GEREKDİĞİNDE KADINLARI ÇOCUKLARIYLA DAHİL SAVAŞ Bİ MİLLETTİR SAYGILARIM LA

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye! Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye!

Su faturanızın kabarık olmasına engel olun Su faturanızın kabarık olmasına engel olun

Ayakkabı alırken dikkat etmeniz gerekenler Ayakkabı alırken dikkat etmeniz gerekenler

Güncel Eğitim Haberleri