Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Danıştay:Din dersi zorunluluğu hukuk dışı eğitim haberi

eğitim haberleriDanıştay:Din dersi zorunluluğu hukuk dışı

namaz.jpg Bir veli, ilköğretim okulu 4. sınıf öğrencisi olan çocuğunun, zorunlu din dersi eğitiminden muaf tutulması yönündeki 12 Temmuz 2005 tarihli başvurusunun, cevap verilmeyerek reddine ilişkin İstanbul Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü işleminin iptali istemiyle dava açmıştı. İstanbul 5. İdare Mahkemesi, çocuğunun zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulması gerektiği görüşüyle işlemi iptal etmişti.

İstanbul Valiliği, İdare Mahkemesi kararını temyiz ederek, bozulmasını istedi.

Temyiz istemini görüşen Danıştay 8. Dairesi, Valiliğin istemini reddederek, İstanbul 5. İdare Mahkemesi kararını oy birliğiyle onadı.

AYNI KONUDAKİ İKİNCİ DAVA

Danıştay 8. Dairesi, aynı yöndeki bir başka davayı da karara bağladı.

Çocuğu ilköğretim 7. sınıf öğrencisi olan bir veli, çocuğunun zorunlu din dersi eğitiminden muaf tutulması yönündeki başvurusunun reddine ilişkin İstanbul Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü işleminin iptali istemiyle dava açmış, İstanbul 6. İdare Mahkemesi, davayı reddetmişti. Velinin, İdare Mahkemesi kararını temyiz etmesi ve bozulmasını istemesi üzerine bu dosyayı da görüşen Danıştay 8. Dairesi, İstanbul 6. İdare Mahkemesi kararının bozulmasına, dosyanın yeniden karar verilmek üzere İdare Mahkemesi'ne gönderilmesine oy birliğiyle karar verdi.

Danıştay 8. Dairesinin, iki davaya ilişkin kararlarının ortak gerekçesinde, şöyle denildi:

''Anayasa'nın 24. maddesinde, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretiminin zorunlu olduğunun belirtilmesi, ilk ve ortaöğretim kurumlarında verilen öğretimin adının din kültürü ve ahlak bilgisi olmasına rağmen, içerik olarak din kültürü ve ahlak bilgisi öğretimi olarak kabul edilemeyeceği açık olduğundan ve din eğitiminin de ancak kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcisinin talebine bağlı olması karşısında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin bu içeriği ile zorunlu tutulmasında hukuka uyarlık bulunmamaktadır.''

AA

tag Danıştay:Din dersi zorunluluğu hukuk dışı

3.3.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (19 yorum yazılmış)

box yorum :yorumsuz

box vatandaş :keşke yolu olsada bu iki ailenin çocuklarının geleceğini görebilsek... o zaman gerçekten yoruma hiç gerek yok.

box ben özgürüm :ya bu adamın kendi isteği kimse kimseye karışmasın artık yeter ya hükümet kendi politikasını herkese onaylatıyor da adam isteğini neden yerine getiremiyor hani kişi haklarına saygı

box MUSTAFA SAMİ ÇETİN : Anayasadaki zorunluluk mevcut olduğu sürece, danıştayın böyle bir karar verebilmesi ve bunun uygulanması mümkün değildir. Mahkeme, bu dersin içeriği-muhtevası ile ilgili bir tespitte bulunuyorsa ki öyle olduğu anlaşılıyor... O zaman da hangi kademede hangi konulara-içeriğe bir itiraz olduğunu ve bunun anayasaya uygun olmadığını açık ve net olarak gerekçesinde yazmak mecburiyetindedir. Alevi-sünni kardeşliğine neredeyse yirmi yılını veren birisi olarak, bu konunun özellikle de dış hukuk çerçevesinde tartışılması beni rahatsız ediyor. Allah, hem sünnilere hem de alevilere basiret versin... Ayrıca milli eğitim bakanlığı bu hususta üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getirerek itiraz edilen konuları ya da eksikleri bir an evvel bu işin uzmanlarınca düzeltme yoluna gitmelidir.

box nerede özgürlük :Zorunlu din dersi uygulamasında özgürlüğü savunanlar aslında söylediklerinin ne kadar çelişkili olduğunun farkında değil galiba.bırakın çocuklarımız bu dünyada öğrenilmesi gereken şeyleri özgürce öğrensin ve daha sonra kendi bildikleri ile seçim özgürlüğüne sahip olsun.Siz çocuğunuzun bilgiye açılan yolda önünü kapatmakla kendi düşüncenizi ona empoze etmeye çalışıp onun tüm seçim hakkını elinden almış olmuyor musunuz?Sonrada çocuğunuzun bilim özgürlüğünü seçme özgürlüğünü elinden almış bir birey olarak biz özgürlükten yanayız diyorsunuz.Vallahi siz çok komiksiniz.

box öğretmen :din konusunda neden bu kadar katılar anlamıyorum.islam kültürüyle yetişmesin çocukları istiyorlar demekki.bu ne korku islam denince ne anlıyorsunuz.bir düşünün Allah size zarar verecek ne emretmiş olabilir.zaten zarar vermek istese yardıma ihtiyacı da yok.neden korkuyorsunuz.bu ne hırs.bırakın bu işleri.

box bahadır :Bu dersin adı kültür olduğu sürece kimse bu dersi kaldıramaz İçeriği değişebilir Ama bu memlekette yaşayan herkes bu ayrılmaz parçamız olan kültür hakkında bilgilenmek mecburiyetindedir

box mehmet :soyut işlemler dönemini aşmamış bir çocuğa din dersi verilmesi eğitim bilimleri açısından çok tehlikeli. bir çocuğun yaratıcı bir şekilde düşünmesini istiyorsanız , onu kurallar dünyasından çekip çıkarmalısınız. ikincisi bu ülkede farklı dinde olan insanlar var. onların çocuklarına islam dinini öğretmeye çalışmak çok büyük bir yalnış

box güleryüz :memet bey gayri müslimler bu dersi okumaya zaten zorunlu tutulmuyor. nüfus kağıdına islam harici bir din yazdır sen de okuma kardeşim. hırıstiyan ya da yahudinin böyle bir zorunluluğu yok. ame sizin gibi adı konmamış din sahiplerinin neden se allahı peygamberi öğrenmeniz zorunuza gidiyor.

box gülsüm :gerçekten bu insanlar karşı çıktıkları Din KÜLTÜRÜ ve AHLAK bilgisi dersi kitaplarını bir kere ellerine almışlar ve göz ucuylada olsa birkere incelemişler midir ÇOK merak ediyorum? umarım bu sorumun cevabı 'hayırdır' yoksa gerçekten aklım almıyor...bırakalım o zaman çocuklarımız hırsız ,gaspçı,kumarbaz,alkolik vb... olsunlar. Şunu iyi bilin bu dersten kimseye zarar gelmez bilakis bu dersten mahrum kalan çocukların ileriki yaşamlarının nasıl şekilleneceğini çok düşünmeyede gerek yok. kültürümüze ve ahlaki değerlerimize sahip çıkalım.neye karşı çıktığınızı oturun bir kere daha düşünün. BİZLER KÖTÜ ŞEYLER ÖĞRETMİYORUZ eğer şuçsa HOŞGÖRÜYÜ öğretmek evet ben suçluyum bundanda gurur duyuyorum...

box türkmenaleviy e :dinin sentezi olmaz cahilliğinizden kurtulmak için önce islamı öğrenin sentez ne oluyor orda yazıyor.bu dini, sentez mentez değiştirmek isteyenlerin hesabı yanında gürsel arkadaşın ödüllendirileceğini bile görürsün.birşeyi sentez yapmaya kalkışmadan birkere öğrenin.lazım olsaydı Allah sentezler gönderirdi merak etmeyin

box türkmenaleviy e :siz böyle yazınca sanki aleviler dini istemiyormuş gibi gösteriyorsunuz.dinimiz bir madem ne diye karşı çıkıyorsunuz dersine.aleviler ayrı bir dindeymiş gibi gösteriyorsunuz.böyle her oyuna atlarsanız çok kargaşa çıkar.biraz düşünün.

box latife :Din dersinin zorunlu olduğu bir ülkeden çıkan yukarıdaki pek çok yorum,hatta din dersini okutanların yorumu dindersinin bu ülke insanlığına hiçbirşey katmamış olduğunu göster miyor mu?.hırsız ,gaspçı,kumarbaz,alkolik.bunların ailelerine bakıldı mı çoğunun dinsel uygulamalarının var olduğunu görürsünüz.Bunlarda genlerin,sevgisizliğin,çaresizliğin,çok kardeşliğin, fakirliğin,okulsuzluğun etkisini görmüyor musunuz.Japonya örneğine bakın dinleri bile yok..........

box öğretmen :latife arkadaş dini eğitimi doğru vermiş tek bir ailede tek saydıklarınızdan birini göremezsiniz.siz tutuculukla dini eğitimi fazlasıyla karıştırmışsınız.

box şefaaddin :din dersi kaldırılmaz kimsenin yetkisi yoktur o kaldırılırsa ingilizcede kaldırılsın din dersinin kimseye zarrarı olmaz bunu ülkece bilelim

box TARİHÇİİ :din herşeyden önemlidir tarih boyunca dinlerini kaybeden toplumlar özbenliklerini kaybetmişlerdir.bizim ANA kitabımız 'KURAN-I KERİM' AVRUPADA bir çok büyük, üniversitede bilim alanlarında yararlanılmaktadır.'' DİN OLMAZSA VATAN DA OLMAZ'' !!!!!!

box latife :Aramızda zorunlu dindersi okumamış olan kişi yoktur herhalde.Hala birbirimize Cahilliğinizden kurtulmak için önce islamı öğrenin diyoruz çok daha katılık mı amaç.Katılıkla doğru yol bulunmaz eğrinin üzeri örtülür.Japonya bilgim internetten edinilmiştir.Şöyle: çok çeşitli dinler ve inançlar var. Şintoizm, Budacılığın çeşitli mezhepleri, Hristiyanlık ve Tao inaçları en yaygın olanları. Şinto çok tanrılı bir din. Bir istatistik yapılmış, hangi dinden oldukları sorulmuş, nüfusun iki misli insan tercih yapmış. Yani pek çok insan birden fazla dini tercih etmişler. Yeni dinler içinde en önemliler olarak Soka-Gakkai (Değer Yaratan Topluluk) ile Rişso Kosei-Kai (Doğru ve Dostça İlişkiler Kurma topluluğu) sayılıyor.Onlar bireylerin beyin kapasitesini sorgulamayıp kendilerini geliştirmeye çalışıyorlar.

box mehmet yiğit :LATİFE latife yapmış herhalde. yoksa beyin kapasitesini mi ortaya koymuş. kim demiş japonların dini yok diye. bırak çağımızı, din denilen olgu insanlık tarihiyle beraber varolmuş ve olmaya da devam edecek. latife umarım gerçekten latife yapmışsındır.

box NUR24 :din dersinde kültürden bahsettiğini yazıyorlar. evet.. fakat ben daha 6.sınıfta dayakla dua ezberletildiğini biliyorum. bizzat kendim yaşadım. zorla baskıyla kimseye dua ezberletilemez, namaz kıldırılmaz. bu şekilde ben bir alevi olarak daha küçük yaşta bazı şeylerden soğutuldum. dine kesinlikle karşı değilim. aynı Allah'a, aynı peygamberlere,aynı dine inanıyoruz.hepimiz müslümanız ama bırakın insanlar istediği gibi yaşasın, istediği gibi düşünsün. özgürlükten bahsediyoruz ya???

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Uzun ve sağlıklı yaşamanın 11 kuralı Uzun ve sağlıklı yaşamanın 11 kuralı

İyi yaşamak için 13 altın kural İyi yaşamak için 13 altın kural

Çocuklara nasıl sebze yedirirsiniz? Çocuklara nasıl sebze yedirirsiniz?

Güncel Eğitim Haberleri