Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmen adaylarının sonu ne olacak? eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmen adaylarının sonu ne olacak?

bekirt.jpg Üniversitelerin öğretmen yetiştiren eğitim fakülteleri sürekli olarak öğretmen adayı mezun ediyor. Bu mezunların büyük bir bölümü öğretmen olamıyor. Öylece atama bekliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın da bir öğretmen kapasitesi var. O da bütün mezunları öğretmen olarak alamıyor. Almaya kalksa bile, Maliye Bakanlığı kadro izni vermiyor. Bu işler o kadar kolay yürümüyor.

Durum böyle olunca da, öğretmenlik bekleyen gençlerin sayısı 100 binlere ulaşıyor. İşin içinde biraz abartı da olsa, "100 binlerce öğretmen adayının atama beklediğini" öğretmen sendikaları da ifade ediyor, atama bekleyen gençler de.

Asıl sorun, "okullarda şu kadar öğretmen açığı var, şu kadar aday atama bekliyor" meselesinde değil. Bence asıl sorun, gerçek ihtiyacın ne olduğunun belirlenmemesinde. Bunu belirleyecek olan devlet kurumları da Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK'tür.

Artık bu iki devlet kurumu el ele vermeliler. Milli Eğitim Bakanlığı, her sene ne kadar yeni öğretmene ihtiyacı olduğunu belirlemeli, YÖK de, buna göre eğitim fakültelerinde kontenjan düzenlemesi yapmalı. Bunun başka çözüm yolu yok.

Bu yapılmazsa, eğitim fakülteleri sürekli olarak öğretmen adayı mezun etmeyi sürdürür. Sürdürür de ne olur? Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ankara Kızılay'daki merkez binası da atama bekleyen gençlerin "ağlama duvarı" olmaya devam eder. Hem gençlere yazık hem de "tek istihdam bakanlığı" gibi gözüken Milli Eğitim Bakanlığı'na. Haydi YÖK ve MEB, iş size düşüyor.

Akşam

tag Öğretmen adaylarının sonu ne olacak?

26.2.2008 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Yatmadan önce yememeniz gereken gıdalar Yatmadan önce yememeniz gereken gıdalar

Müzik dinlemenin iyileştirici etkileri Müzik dinlemenin iyileştirici etkileri

Çocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı? Çocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı?

Güncel Eğitim Haberleri