Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Dünya Bankası Direktörü: Yanlış anlaşıldım eğitim haberi

eğitim haberleriDünya Bankası Direktörü: Yanlış anlaşıldım

ogretmen1.jpg Öğretmen maaşlarının yüksek olduğu açıklamasıyla öğretmenlerden tepki alan Zachau, sözlerinin yanlış anlaşıldığını, Türkiye'deki öğretmen maaşlarının azaltılmasını desteklemesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Türkiye'deki öğretmen maaşlarının OECD standartlarına göre yüksek olduğu açıklamasıyla öğretmenlerden tepki alan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, sözlerinin yanlış anlaşıldığını, uygun ölçüde yüksek öğretmen maaşlarını desteklediğini belirtti.

Zachau, "Destekliyorum, çünkü iyi maaşlar iyi öğretmenleri çeker ve devamlılığı sağlar. Türkiye'de öğretmen maaşlarının azaltılmasını desteklemem mümkün değil" dedi.

7 memur sendikasından oluşan Hak Sendikaları Platformu'nun (HAK-SEN) Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau'ya gönderdiği mektubuna yanıt geldi.

Zachau HAK-SEN'e yolladığı yanıtta, konuşmasında, OECD tarafından yayımlanan ve Türkiye'deki öğretmen maaşlarının diğer ülkelerdeki ortalama gelirle kıyaslandığında, Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında yüksek sırada olduğunu söylediğini anımsatarak, söylediklerinin yanlış anlaşıldığını belirtti.

Hiçbir ülkenin işçilerini ve orta sınıfını fakir bırakarak büyüyemeyeceğine, büyümemesi gerektiğine inandığını ifade eden Zachau, mektubunda şunları dedi:

"Eğitim, orta ve uzun vadede Türkiye için en önemli önceliktir. Eğitimin geliştirilmesi, daha iyi beceriler, daha iyi ve daha çok iş, yüksek verimlilik ile yüksek gelir için çok gereklidir. Öğretmen maaşlarının da, uygun ölçüde yüksek olmasını destekliyorum. Destekliyorum, çünkü iyi maaş iyi öğretmenleri çeker ve devamlılığı sağlar. Bu da başarılı eğitim sonuçlarına katkıda bulunur. Türkiye'de öğretmen maaşlarının azaltılmasını desteklemem mümkün değil."

-"ÇALIŞANLAR ARASINDA ÖĞRETMENLERİN KONUMLARINA BAKILMALI"-

HAKSEN üyeleri ise gönderdikleri mektupta, öğretmenlerin yanlış bir biçimde OECD ülkeleriyle karışlaştırıldığına dikkat çekerek, yapılan açıklamanın da hem insani hem de yasal dayanaktan yoksul olduğunu ifade etmişti.

Çalışanlar arasında öğretmenlerin konumlarına bakarak doğru bir analizin yapılacağı vurgulanan mektupta, eğitim sisteminde yaşanan sıkıntılara da değinilmişti.

ANKA

tag Dünya Bankası Direktörü: Yanlış anlaşıldım

11.2.2008 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı yaşamalı Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı yaşamalı

Bunları yaparak sivrisineklerden kurtulabilirsiniz Bunları yaparak sivrisineklerden kurtulabilirsiniz

Bu gıdalar gözlerinizi koruyor Bu gıdalar gözlerinizi koruyor

Güncel Eğitim Haberleri