Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Dünya Bankası Direktörü: Yanlış anlaşıldım eğitim haberi

eğitim haberleriDünya Bankası Direktörü: Yanlış anlaşıldım

ogretmen1.jpg Öğretmen maaşlarının yüksek olduğu açıklamasıyla öğretmenlerden tepki alan Zachau, sözlerinin yanlış anlaşıldığını, Türkiye'deki öğretmen maaşlarının azaltılmasını desteklemesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Türkiye'deki öğretmen maaşlarının OECD standartlarına göre yüksek olduğu açıklamasıyla öğretmenlerden tepki alan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, sözlerinin yanlış anlaşıldığını, uygun ölçüde yüksek öğretmen maaşlarını desteklediğini belirtti.

Zachau, "Destekliyorum, çünkü iyi maaşlar iyi öğretmenleri çeker ve devamlılığı sağlar. Türkiye'de öğretmen maaşlarının azaltılmasını desteklemem mümkün değil" dedi.

7 memur sendikasından oluşan Hak Sendikaları Platformu'nun (HAK-SEN) Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau'ya gönderdiği mektubuna yanıt geldi.

Zachau HAK-SEN'e yolladığı yanıtta, konuşmasında, OECD tarafından yayımlanan ve Türkiye'deki öğretmen maaşlarının diğer ülkelerdeki ortalama gelirle kıyaslandığında, Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında yüksek sırada olduğunu söylediğini anımsatarak, söylediklerinin yanlış anlaşıldığını belirtti.

Hiçbir ülkenin işçilerini ve orta sınıfını fakir bırakarak büyüyemeyeceğine, büyümemesi gerektiğine inandığını ifade eden Zachau, mektubunda şunları dedi:

"Eğitim, orta ve uzun vadede Türkiye için en önemli önceliktir. Eğitimin geliştirilmesi, daha iyi beceriler, daha iyi ve daha çok iş, yüksek verimlilik ile yüksek gelir için çok gereklidir. Öğretmen maaşlarının da, uygun ölçüde yüksek olmasını destekliyorum. Destekliyorum, çünkü iyi maaş iyi öğretmenleri çeker ve devamlılığı sağlar. Bu da başarılı eğitim sonuçlarına katkıda bulunur. Türkiye'de öğretmen maaşlarının azaltılmasını desteklemem mümkün değil."

-"ÇALIŞANLAR ARASINDA ÖĞRETMENLERİN KONUMLARINA BAKILMALI"-

HAKSEN üyeleri ise gönderdikleri mektupta, öğretmenlerin yanlış bir biçimde OECD ülkeleriyle karışlaştırıldığına dikkat çekerek, yapılan açıklamanın da hem insani hem de yasal dayanaktan yoksul olduğunu ifade etmişti.

Çalışanlar arasında öğretmenlerin konumlarına bakarak doğru bir analizin yapılacağı vurgulanan mektupta, eğitim sisteminde yaşanan sıkıntılara da değinilmişti.

ANKA

tag Dünya Bankası Direktörü: Yanlış anlaşıldım

11.2.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (11 yorum yazılmış)

box felsefeci :ÇEVİR KAZI YANMASIN !

box ben özgürüm :bırakın bu ayakları siz ne dediğinizi iyi biliyorsunuz biz de doğru anladık at yalanı ...... inanmayanı

box Ahmet :Bir de Sayın Bakan BUNU kabul etse...!

box :bu oecd ülkeleri kim ya papuayenigine falan mı?

box Mübtela YARAŞIR :KIVIRMAYI BİZİMKİLERDEN Mİ ÖĞRENDİN?

box AHMET BAŞAK :Öğretmenler öncelikle; 1-İlk atandıklarında Sözleşmeli Öğretmen olarak göreve başlayacaklar. 2-Bir yıl süresince; a-Hazırlayıcı Eğitim Kursu ve Temel Eğitim Kurslarını başarıyla tamamlayacaklar. b-Birinci Etap Stajda başarılı olacaklar. 3-İkinci Yılda kadroya alınıp, İkinci Etap Staj Dönemi başlayacak ve bu 2.yıl sonunda asaleten kadroya atanacaklar. Not:Bir öğretmen hiçbir zaman kadroyla işe başlamayacak. Öncelikle Sözleşmeli Öğretmen olarak göreve başlayacak. Atamalar kesinlikle Sözleşmeli Öğretmen olarak atama yapılacak. İki yıl süre tanınacak. Bu süreden sonra kadroya alınacak. KPSS PUANI sadece sözleşmeli öğretmen alımında kullanılacak.

box biri :milli eğitim bakanlığında çalışıyorum. milli eğitim bakanı olduğunu zanneden hüzeyin çelik efendinin özel kalem müdüryle bakanlıktaki herkesin gözü önünde ne haltlar karıştırdığını da iyi biliyorum. öğretmenin peşine düşüp çay kaşığıyla verdiğini kepçeyle alacağına önce kendi ahlaksızlığına çözüm bulmalı bunlar.. ahlaklı geçinen bu adamlar bu terbiyesizlikleriyle nasıl müslüman oluyorlar bilemiyorum. o artık Yüce Rabbimin takdiri..

box ssss :ya arkadaşlar onlar 10 milyar maaşı alıp yatıyorlar. ne yapsın öğretmenini... onlar çok çalışan değil hiç çalışmayan öğretmen arıyorlar. çünkü haklarını arayan, soran, soruşturan bireyler istemiyor tam tersine kukla onun bunun dediğini yapan maketleşmiş millet arıyorlar HERŞEY OY İÇİN ANLAMADINIZ MI? ne yapsın çalışan öğretmeni işine gelmiyor. herkes kendi derdinde

box sEREFHAN :İMF İLE BERABER KANIMIZI EMDİNİZ, BU ÜLKEYİ SİZLER VE SİZE AYAK UYDURANLAR BU HALE KOYDU.

box kim :sayın çelik özel kalem müdürüne daha fazla zaman ayırsa sevinirim inanın.bizim yakamızı bırakır belki o zaman.kendine öğretmenin ekmeğinden başka uğraşlar bulması iyi olur.

box :CİDDEN OLAY AYNEN '' ÇEVİR KAZI YANMASIN''!:)

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu

Beyine zarar veren alışkanlıklar Beyine zarar veren alışkanlıklar

Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor

Güncel Eğitim Haberleri