Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

SBS ve DPY-B'ye başvurular başlıyor eğitim haberi

eğitim haberleriSBS ve DPY-B'ye başvurular başlıyor

ookul.jpg İlköğretim 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin gireceği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'na (DPY-B) başvurular 11 Şubat Pazartesi günü başlıyor.

SBS'ye ve DPY-B'ye ilköğretim kurumlarının 6. ve 7. sınıfında öğrenim gören öğrenciler girebilecek. Her iki sınava da başvurular 11 Şubat Pazartesi günü başlayacak.

Sınavlara başvuracak öğrencilerin velileri öğrencinin T.C kimlik numarasıyla 10 YTL sınav ücretini 11-22 Şubat 2008 tarihleri arasında "T.C. Ziraat Bankası A.Ş, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O veya Türkiye Halk Bankası A.Ş." şubelerinden birine "Kurumsal Tahsilat Programı" aracılığıyla yatıracak. İki sınav için ayrı ayrı ücret yatırılmayacak. Öğrenci, sınav ücreti yatırdığı dekontu saklayacak.

SBS sınav ücretini yatıran öğrencinin başvurusu otomatik yapılmış olacak. Ancak sınav ücretini başvuru tarihinde belirtilen bankalardan birine yatırmayan öğrencilerin başvurusu yapılamayacak.

2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu kapsamına giren öğrencilerden ise sınav ücreti alınmayacak. Bu öğrencilerin başvuru işlemleri okul müdürlüğü tarafından e-okul sistemi üzerinden yapılacak. DPY-B'ye başvurular ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) "http://www.meb.gov.tr" veya "http://oges.meb.gov.tr" adreslerinden yapılacak. Bu öğrencilerin başvuru bilgileri ve DPY-B ile ilgili belgeleri kontrol edildikten sonra okul müdürlüğü tarafından elektronik onaylama yapılacak.


KKTC vatandaşı olan öğrenciler ile Türkiye'de öğrenim gören T.C. vatandaşı olmayan öğrenciler, e-okul sisteminde kayıtlı olan geçici numaralarıyla bankaya sınav ücretini yatırabilecek. Yurt dışından sınava başvuracak öğrencilerin 10 YTL sınav ücretini "T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Beşevler Şubesi 5495221-5001 nolu hesabına" yatırması gerekiyor. Yurt dışında MEB'e bağlı olmayan okullarda eğitim gören (e-okul sisteminde yer almayan) 6. veya 7. sınıf öğrencileri ise "http://www.meb.gov.tr" ile "http://oges.meb.gov.tr" adreslerinde yayımlanan "2008 SBS-Yurt Dışı Başvuru Talep Formunu" dolduracak. Form, çıktısı alınıp, imzalanarak ve ilgili makama onaylatılarak başvuru süresi içinde "MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ve Açık Öğretim Kurumları Daire Başkanlığı- 06500 Teknikokullar/Ankara" adresine gönderilecek. Faksla veya e -posta hizmeti yoluyla gelen formlar kabul edilmeyecek. SBS sınav giriş belgesi 10 Haziran 2008 tarihinden sonra "http://www.meb.gov.tr" veya "http://oges.meb.gov.tr" adreslerinden okul müdürlükleri tarafından renkli alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir. SBS ve DPY-B, ilköğretim 6. sınıflar için 21 Haziran 2008, 7. sınıflar için 22 Haziran 2008 tarihlerinde birlikte yapılacak.

tag SBS ve DPY-B'ye başvurular başlıyor

7.2.2008 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu

İhtiyaçtan fazla vitamin çocuğa zararlı İhtiyaçtan fazla vitamin çocuğa zararlı

Besin zehirlenmesi konusunda bilmeniz gerekenler Besin zehirlenmesi konusunda bilmeniz gerekenler

Güncel Eğitim Haberleri