Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmenlik ayağa düşürülmeyi haketmiyor eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmenlik ayağa düşürülmeyi haketmiyor

celik2.jpg Bakan Çelik, öğretmenlerin hakkını korumada asıl sendikanın kendisi olduğunu söyledi. Çelik, sendikaların ücret sendikacılığı yapmaktan vazgeçmesi gerektiğini ifade ederek "Öğretmenlik mesleğini bu kadar maddesel yaparak ayağa düşürülmemesi gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, öğretmenlerin hakkını korumada "asıl" sendikanın kendisi olduğunu söyledi. Çelik, sendikaların ücret sendikacılığı yapmaktan vazgeçmesi gerektiğini ifade ederek "Öğretmenlik mesleğini bu kadar maddesel yaparak ayağa düşürülmemesi gerekiyor" dedi.

Eğitimciler Birliği Sendikası'nın (Eğitim Bir-Sen) 3. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Çelik, sendikacılığın ideolojik olarak yapılmaması gerektiğini söyledi. Türkiye'de sendikacığın ideolojik söylemler ile yapıldığını ve bu şekilde yapılan sendikal faaliyetlerin gerçeğin görülmesini engellediğini ifade eden Çelik, "Sendikalar öğretmenlerin hakkını korumada çok önemli faktördür. Fakat şunu da bilin, sizlerin hakkını korumada, Maliye Bakanı karşısında haklarınızı istemede asıl sendikanız benim" dedi.

Çelik, sendikaların "ücret sendikacılığı" yapmaması gerektiğinin de altını çizerken, "Öğretmenlik mesleği ücretler düzeyine indirgenemez. Öğretmenlik mesleğini ücretler düzeyine indirgeyerek, maddesel yaparak ayağa düşürülmemesi gerekiyor. Öğretmenlerin emeği karşılanamaz, ücretler düzeyine indirgenemez. Öğretmenlik mesleğini bu kadar aşağı düşürmek doğru değildir" diye konuştu.

"ÖĞRETMEN MAAŞLARI YÜKSEKTİR DEMEDİM"

Dünya Bankası Direktörü'nün Türkiye'de öğretmenlerin maaşının yüksek olduğu yönündeki açıklamasını hatırlatan Çelik, basına kendisinin de bu sözü desteklediği yolunda haberler çıktığına işaret etti. Çelik, OECD ülkelerinde Türkiye'nin en düşük GSMH'ye sahip olduğunu kaydetti. Çelik, "Türkiye'nin GSMH'sine oranlarsak öğretmenlere en fazla maaşı biz veriyoruz. Ama OECD ülkelerinin GSMH'si bize göre çok yüksek olduğu için durum böyle. Fakat bu söylediğim basına ‘Öğretmenlerin maaşının yüksek olduğunu kabul etmem' olarak yansıdı. Bizim asıl istediğimiz öğretmenlerin yarınlarını düşünmeden, maaş korkusu olmadan yaşaması. Maaşlarını düşürmek bir yana biz öğretmenlerimizin maaşlarını yükseltmek istiyoruz" diye konuştu.

"EĞİTİME AYRILAN PAY 200 MİLYAR YTL OLMALI"

Son 5 yılda konsolide bütçeden en büyük payı eğitimin aldığına dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı Çelik, buna karşın Türk ekonomisini gelişmiş ülkeler düzeyinde bulunmaması nedeniyle yeterli olmadığını söyledi. Çelik, 2007 yılında Hollanda'nın eğitime 20 milyar Euro ayırdığına işaret eden Çelik,

"Hollanda'nın 2,5 milyon öğrencisi var. Bizim ise ilköğretim ve ortaöğretimde okuyan öğrenci sayımız 15 milyon. Bu durumda bizim de eğitime ayırmamız gereken miktar 120 milyar Euro oluyor. Bu da yaklaşık olarak 200 milyar YTL düzeyinde. Fakat Türkiye'nin toplam bütçesi bile 204 milyar YTL" diye konuştu. Çelik, eğitim alanında yapılan yatırımları harcama olarak görmediklerini de ifade ederken, "Eğitime yapılan yatırım geleceğe yatırımdır" diye konuştu.

Çelik, eğitimde yatırıma ayrılan payın 1.3 milyar YTL olmasına karşın, sivil toplum örgütleri, özel sektör ve kamu imkanlarını birleştirerek yatırım miktarını 3 milyar dolar düzeyine çıkaracaklarını anlattı.

"SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIN ARKA BAHÇEMİZ OLMASINI İSTEMİYORUZ"

Çelik, sendikaların ideolojik söylemler ile kendilerini eleştirmemesi gerektiğini ifade ederken, "Sivil toplum kuruluşlarının bizim arka bahçemiz olmasını istemiyoruz. Sadece doğruyu yapınca bizi alkışlamasını, yanlış yapınca da kendilerine yakışan bir üslupla yanlışları göstermesini istiyoruz" dedi.

Çelik, Türkiye'nin üç büyük eğitim sendikasının kendilerine öneride bulunması, yada yanlışları göstermesi konusunda da kapılarının her zaman açık olduğunu ifade etti.


ANKA
haber7

tag Öğretmenlik ayağa düşürülmeyi haketmiyor

3.2.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (18 yorum yazılmış)

box yolcu :kendileri bazı sendikaları arka bahçe olarak kullanıyorlar ya

box memur vatandaş :nedense hiç inanasım gelmedi...

box pyngtr :Sayın Hüseyin ÇELİK sendikaların kendilerini eleştirirken üsluplarına dikkat etmeleri gerektiğini söylemiş. Evet yapılan güzel işler onurlandırılmalı, hatalar ise güzel bir üslupla eleştirilmelidir. Fakat bu tavsiyelerde bulunan sayın bakanımız keşke öğretmenleri de onurlandırsa. Öğretmenlere hakaret etmeden (antenleri kapalı, uyuyorlar, kulaklarını çekerim...) önce kendilerini, okullara sundukları hizmetleri, eğitim sistemini eleştirdikten sonra öğretmenleri o güzel üslupla eleştirseler keşke.

box demokritos :sayın çelik 2002 de 40 bin olan sarı sendika 5 yıl sonra 250 bin olmuştur. toplumsal sendikalaşma oranı düşerken yağcıların yükselmesini ideoloji dışında bişeylerle açıklarsınız sanırım...

box asil özdemir :Sayın Çelik, bu ülkede sendikacılığı siz öldürdünüz. Halkımızın bir bölümü gibi sendikaları da sadakaya bağladınız. Onlar artık karşınızda söz söyleyecek durumda değiller. Aksi halde sadakaları kesilir. Sendika üyelerinin ekonomik gücünü yükseltmek için çalışır. Ama siz bunu istemiyorsunuz. Hatırlıyorum da geçmişte bazı düşünce sahipleri "sendikalar üyelerinin ekonomik gücünü arttırmak için uğraşsın, başka bir şeyleilgilenmesinler" derlerdi. Bugün de tam tersini söylüyorlar. Kanımca ikisi de yanlış. Sendika hem üyesi hem halkı hem de öğrencisinin geleceği için savaşır, yani her alanda olmalıdır. Bakan bey kapı kulları istiyor...

box demokritos :yukarıdaki açıklamalarda paradan hesaptan başka bişey okuyamadım...kendiside aynı sorunun bir parçası....( banane)

box yutsever :sendikalar hükümetlerin yağcısı olmamalı.öğretmenlerin haklı sesi olmalı.sayın bakan dğer (eğitim sen) sendikalaın toplantılarına katılıp destek olamaz mı ! yoksa köstek mi oluyor bunu herkes biliyor.

box sonadam :Sayın bakan Zamanında ziraat fakültesi kümes hayvancılığı bölümünü bitir"eni sizler öğretmen yaptınız.Şimdi öğretmenliği ayağa düşüren kim siz mi biz mi?

box özgür :mahvettiniz eğitimi ve öğretmenleri!hala konuşuyorsunuz...

box zeynep :bence doktorluk polislik askerlik en önemlisi millet vekilliği de maddesel yapılmamalı onlarında ücretlerini bizimki gibi yapıp idealist olmalarını sağlayın. yücelelim hep beraber.bu meslekler yüce değil mi.niye daha fazla veriyosunuz.az alınca yüceliyoruz ya.

box ben özgürüm :bu adam ne diyor kendisi bile bilmiyor yarın bu ben atama olacak da demedim der

box :ben çelik i dinleyince moralim bozuluyo ders yapamıyorum.arkadaşlar size de tavsiyem canınızı sıkmayın.dinlemeyelim. eğitimin kalitesini düşürmeyelim.zamanında öğretmenler iki gün çalışıyo dedi.türkiyede eğitim durdu o günler.canımız sıkılsın diye konuşuyo heralde sayın bakanım.yani ne diyo tam anlamıyorum da

box :bu bakanı ve unakıtanı değiştirecek sanıp oy verdim ya.ah kafam ah.

box emre erdem :Zeyneb kardeşimin sözlerinin altına aynen imzamı atıyorum. bence doktorluk polislik askerlik en önemlisi millet vekilliği de maddesel yapılmamalı onlarında ücretlerini bizimki gibi yapıp idealist olmalarını sağlayın. yücelelim hep beraber.bu meslekler yüce değil mi.niye daha fazla veriyosunuz.az alınca yüceliyoruz ya. zeynep 10.02.2008 22:22:30

box gotik :zeynep hanım harika bir yorum ve katkı yapmışsınız teşekkür ederim bakanımızın söylediklerine katılıyorum elbet, ancak gülmekten !

box yüce öğretmen :biz yücele yücele bir hoş olduk sayın çelik türkiye nin gsmh sine oranlarsak millet vekilleri nasıl .birazda başka meslekler yücelsin canım aaa.para istiyoruz biz yüceltmeyin sağolun.para verin.

box mehmet :evet sayın bakan bir zamanlar zorunlu hizmet bölgesinde çalışanlara hizmet 250-ile 500 tl milyon arasında ek tazminat vereceklerini açıklamıştı.O da unutuldu Yarın bu haber de unutulur.Keşke bakanımız bizim haklarımız için daha iyi çalışsa.Sendikalar öğrtemen maaşları iyi olsa idi bukadar konuşmazdı sanırım.Bir de haberlerde öğretmenlere 1 ytl zam yapılsa bile duyuruluyor. Hükümet yetkilileri bile bu tip zamları kamuoyuna açıklıyor.4-5 ay önce bi ev kiralamak istedim.Ev sahibi 'ya hoca size geçen 300 milyon zam yapıldı ev kirası da ne dedi' bunu da mı sendikalar söyledi halka.Gerçi keşke böyle bi zam olsaydıa yine de konuşsaydı.

box AHMET BAŞAK :Öğretmenler öncelikle; 1-İlk atandıklarında Sözleşmeli Öğretmen olarak göreve başlayacaklar. 2-Bir yıl süresince; a-Hazırlayıcı Eğitim Kursu ve Temel Eğitim Kurslarını başarıyla tamamlayacaklar. b-Birinci Etap Stajda başarılı olacaklar. 3-İkinci Yılda kadroya alınıp, İkinci Etap Staj Dönemi başlayacak ve bu 2.yıl sonunda asaleten kadroya atanacaklar. Not:Bir öğretmen hiçbir zaman kadroyla işe başlamayacak. Öncelikle Sözleşmeli Öğretmen olarak göreve başlayacak. Atamalar kesinlikle Sözleşmeli Öğretmen olarak atama yapılacak. İki yıl süre tanınacak. Bu süreden sonra kadroya alınacak. KPSS PUANI sadece sözleşmeli öğretmen alımında kullanılacak.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Akıllı ve sağlıklı beslenmede 10 önemli nokta Akıllı ve sağlıklı beslenmede 10 önemli nokta

Çocukları erken yaşta mesleklere yönlendirmeyin Çocukları erken yaşta mesleklere yönlendirmeyin

Hareketsiz kişiler daha az yaşıyor Hareketsiz kişiler daha az yaşıyor

Güncel Eğitim Haberleri