Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmenlere çocuk yapmama şartı eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmenlere çocuk yapmama şartı

egitimsen.jpg Eğitim- Sen raporuna göre esnek ve güvencesiz istihdam sorunuyla karşılaşan öğretmen sayısı 300 bine ulaştı. En büyük sorun yaşayan kesim ücretli ve dershane öğretmenliği yapanlar. Kadrolu öğretmenler için izin gerekçesi özel sektörde işten çıkarma nedeni

Evlilik ve çocuk, dershanelerde işten çıkarma gerekçesi sayılmakta, çoğunlukla işe alım esnasında evlenmeme ve çocuk yapmama koşulu getirilmekte. Bunun yanında birtakım sorunları da yaşayarak umudunu kaybeden öğretmenler kimden ne bekliyor?

Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, esnek ve güvencesiz istihdam sorunuyla karşılaşan öğretmenlerin sayısının 300 bine ulaştığını ve bunların yarısını kadın öğretmenlerin oluşturduğunu kaydederek, güvencesiz istihdamın öğretmenliği değersizleştirdiğini, öğretmenleri umutsuzlaştırdığını ve cinsiyet eşitsizliğini derinleştirdiğini kaydetti.

Dinçer yaptığı açıklamada, bugün yüz bine yakın eğitim çalışanının sözleşmeli ve ücretli statülerle güvencesiz bir şekilde istihdam edildiğine dikkat çekerek, 50 bine yakın dershane öğretmeni ile atama bekleyen işsiz öğretmenlerin de bu sayıya eklenmesiyle esnek ve güvencesiz istihdam sorunuyla karşılaşan öğretmenlerin sayısının 300 bine ulaştığını belirtti.

İstihdamın esnekleştirilmesi ve güvencesizleştirilmesinin eğitim niteliğini düşürmesinin yanı sıra, öğretmenleri ve öğretmenlik mesleğini de olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kadrolu öğretmenler ile dershane öğretmenlerinin mesleki ve duygusal tükenmişlik düzeylerinin karşılaştırıldığı araştırma sonuçlarını açıkladı.

Araştırmada, ücretli öğretmenlerin aynı işi yapmalarına karşın kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlere göre düşük ücret aldıkları vurgulanarak, "İş güvencesinin bulunmaması, özellikle ücretli öğretmenlerin sağlık güvencesi kazanmak için 6.5, 7 ay gibi uzun bir süre beklemek sorunda olmaları, emeklilik haklarından yararlanma konusunda belirsizlik özlük haklarıyla ilgili temel sorunlardır" denildi.

Askerlik ve doğum sırasında izinli sayılmak, resmi izin hakkı kazanmak ve kullanmakta yaşanan sorunların, öğretmenevleri, paso, banka promosyonları gibi öğretmenlere sağlanan kolaylıklardan yararlanamamanın diğer önemli sorunlar arasında yer aldığı belirtildi. Sözleşmeli öğretmenlerin farklı kentler arasında yer değiştirme haklarının olmamasından yakınırken ücretli öğretmenlerin sürekli okul değiştirmek zorunda kalmaktan dolayı sorun yaşadığı kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Ücretli öğretmenlerin zaten uzun olan çalışma saatleri, nöbet, çeşitli ek görevler gibi angaryalarla daha da uzatılmaktadır. Okul müdürleri tarafından sık sık sınıfta denetlenmek, sınavlarda sorulacak soruların bile idareciler tarafından belirlenmesi, sürekli aday öğretmen muamelesi görmeleri özellikle ücretli öğretmenleri olumsuz etkilemektedir. Özellikle sağlık sorunları ya da beklenmedik nedenlerle eşe gidemediklerinde ücretlerinin kesilmesi, okul yöneticilerinin bu konudaki anlayışsız tavırları, dile getirilen başka bir olumsuz deneyimdir."

Araştırmada, güvencesiz ve esnek istihdam edilen öğretmenler ile kadrolu çalışan öğretmenler arasında, görevleri sırasında zaman zaman açık ya da örtük olarak sorun yaşadıkları kaydedilerek, "Bu sorunların başında kadrolu meslektaşları tarafından 'sınavda başarısızlığa uğramış' öğretmen muamelesi görmek gelmektedir" denildi. Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin okulda ya da meslektaşları arasında yapılan etkinliklerde yok sayılmaktan yakındıkları ve öğrencilerin önünde 'gerçek öğretmen olmadıkları' yönünde imalarla karşılaştıkları belirtildi.

-EN OLUMSUZ KOŞULDAKİ EĞİTİM ÇALIŞANI DERSHANE ÖĞRETMENLERİ

Araştırmada, iş güvencesi, ücret güvencesi ve istihdam koşulları açısından en olumsuz koşullardaki eğitim çalışanlarının dershane öğretmenleri olduğu vurgulanarak, dershane öğretmenlerinin çalışma koşullarından kaynaklı olarak mesleğe yabancılaşma, mesleki tatminsizlik ve öz saygının aşınması sorunlarını yaşadığı ifade edildi.

İşsizlik baskısı altındaki dershane öğretmenlerinin iş güvencesi ve sosyal haklar bakımından kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlere göre daha olumsuz koşullarda çalıştıkları kaydedilerek, "Sigortaları yapıkmış olan dershane öğretmenleri bütün sigortalılarla aynı sağlık güvencesine sahip olmalarına rağmen, hastalandıklarında istirahat haklarını kullanamamaktadırlar. Sedyeyle de olsa işe gelmeleri beklenmekte, aksi taktirde farklı bahanelerle işlerine son verilebilmekte ya da ücretleri keyfi kesilebilmektedir" denildi.

-"ÜCRETLİ YA DA SÖZLEŞMELİ KADIN ÖĞRETMENLER CİNSEL AYRIMCILIĞA MARUZ KALIYOR"

Ücretli ya da sözleşmeli çalışan kadın öğretmenler ile kadın dershane öğretmenlerinin pek çok konuda açık ya da örtük ayrımcılığa maruz kaldığının belirtildiği araştırmada, şu tespitlere yer verildi:

"Özellikle ders dağılımı ve izinler konusunda ücretli ve sözleşmeli kadın öğretmenler kadrolu kadın öğretmenler ile karşı karşıya bırakılmaktadır. Erkek öğrenciler, özellikle ücretli kadın öğretmenlerin otoritesini tanımamaktadır. Evlilik ve çocuk, dershanelerde işten çıkarma gerekçesi sayılmakta, çoğunlukla ile alım esnasında evlenmeme ve çocuk yapmama koşulu getirilmektedir. Dershanelerde kadın öğretmenlere vitrin malzemesi şeklinde yaklaşılmaktadır. Araştırmalar, iş güvencesinden yoksunluğun kadın öğretmenlerin iş yerinde cinsel tacize uğramalarını ve buna karşı mücadele etmelerini olumsuz bir şekilde etkilediğini göstermiştir."

ANKA / haber7

tag Öğretmenlere çocuk yapmama şartı

22.1.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (12 yorum yazılmış)

box heidrick :kapitalizm duygusallık insani değer vb dinlemiyor.. birde sistem zaten % 80 akepe li öğretmen ve idareciden oluşuyor.şu eğitim sen olmasa dünyadan habersiz yaşayan, ekders hakkını bile savunamayan öğrtmn hali nice olurdu çok merak ediyorum.aman banane...

box özlem :ne yapalım öğretmenine sahip çıkan bir bakan yokki başımızda.tam tersi fırsatını bulduğu anda öğretmenini eleştiren ve aşağlıyan bir bakanımız var.çoban aliyi koysaydılar başımıza daha iyiydi hiç olmazsa hakarete maruz kalmazdı kalem tutmayı öğreten öğretmenler....

box sinan :%47 oy almış her iki kişiden birinin Akparti li olan bir ülkede başka nasıl bir yapı alabilir.

box HÜSEYİN :ÖĞRETMEN OLDUĞUMASEVİNEYİM Mİ ÜZÜLEYİM Mİ? ÇOOOOK ÇALIŞTIK GÖREVİN DEDİLER.AZ ÇALIŞTIK HAKSIZ KAZANIYORSUN DEDİLER.ÖĞRENCİLERİMİN ÇOĞU ÖĞRETMEN OLMAK İSTEMİYORLAR.ÇÜNKÜ HALİMİZİ GÖRÜNCE KORKUYORLAR.ÜSTÜMÜZDE AMİR VE MÜFETTİŞ KORKUSU VARKEN BİR DE ÇOCUK YAPMAMA KORKUSU BİZİ HEP YIKIYOR.BİZ NE İÇİN ÇALIŞIYORUZ....ÇOCUK OLMAZSA NE YAPAYIM BU MALI MÜLKÜ!

box enver :madem amacıımız avrapa birliğine uyum ise yani kadro yerine sözleşme ise bari sözleşmeli aldığınız öğretmenlere kadrolu bi öğretmen gibisahip çikin yani atandığım biyerde niye sörekliorda kalmak zorunda olayım iyileştirme niye olmasın de mi?

box Ahmet BAŞAK :"ÜCRETLİ YA DA SÖZLEŞMELİ KADIN ÖĞRETMENLER CİNSEL AYRIMCILIĞA MARUZ KALIYOR" BU KONUYA YÜZDE YÜZ KATILIYORUM. BU HEPİMİZİN AYIBI. ANLAYAN İÇİN. YAZIK...

box KAZDAĞLI :Küçük çocuğu olana kiralık ev bile vermiyorlar.Gürültü olurmuş,duvarlar kirlenirmiş.Ailenin ktsallığıda gitti.Hem eğitimci ol,hem de çocuğa karşıgel.Ne ala eğitim sistemi ve de eğitimciler.İyi kivarsın Eğitim-Sen.

box mehmet yılmaz :iş güvencesi bulunmayan arkadaşlarımızın özünde örgütlenme güvenceside yok. hak aramanın yolu örgütlü olmak.... ama arkadaşlarımızın örgütlenme çalışması işsiz kalmalarına neden olmaktadır. nöylece bireysel düşünmeye vedavranmaya zorlanmaktadırlar. çözüm yine kendilerinde MÜCADELE MÜCADELE......

box Nimet Köse :FEMİNİST “seveceğine söz verirsen insanı doğuracağım yaşamı”

box Nimet Köse :BU NASIL ÖZÜM bir tarafta dünya diğer tarafta ben nasıl yaşarım böyle dünya kendine dönerken bir tarafta sen bir tarafta el bir ben ortada kalır bu sevgisizlik genel bir taraf yaşam kanar bir tarafta yaşlıdır ölüm gözler anlamaz bu nasıl özüm

box :Nimet Köse,hayırdır şairliğni ve özlü sözlerini burda mı sergielemeye karar verdin

box ben özgürüm :ya nerede ne yapacağımızı bunlar mı belirleyecek artık evimize de karışıyorlar korkarım yarın bunlar çoçuğumuza da karışırlar

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hayat kurtaran 7 besin Hayat kurtaran 7 besin

Kulaklıklar, cep telefonlarının vücuda etkisini azaltıyor mu? Kulaklıklar, cep telefonlarının vücuda etkisini azaltıyor mu?

Beyninizi daha iyi kullanmanız için 20 öneri Beyninizi daha iyi kullanmanız için 20 öneri

Güncel Eğitim Haberleri