Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Ek ders ücretleri mahkemelik oldu eğitim haberi

eğitim haberleriEk ders ücretleri mahkemelik oldu

turkesen.jpg Türk Eğitim-Sen "Dini bayramlarda ve herhangi bir nedenle okulun tatil edildiği haftalarda maaş karşılığının okulun açık olduğu günlere göre hesaplanması" istemi ile dava açtı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Nisan 2007 itibariyle uygulamaya konan söz konusu işlemin yasaya aykırı olduğu gerekçesi ile açılan davada, 19 Aralık 2007 Çarşamba günü öğleden sonra başlayan Kurban Bayramı'nın bulunduğu haftada, yarım hafta mesai yapıldığı hatırlatıldı. Dava gerekçesinde, ek ders hesaplanmasında ise ek ders ücretlerinin tam hafta olarak kesildiği bildirilirken şöyle denildi:

"Tam haftalarda maaş karşılığı girilmesi gereken ders saati olan sınıf öğretmenlerine 18 saat dersi öncelikle bayram haftasının girilen toplam ders saati sayısından çıkararak ek ders saati ücreti saati bulmaktadır. Örneğin; günlük 6 saat derse giren bir sınıf öğretmeni Kurban Bayramı haftasında toplam 15 saat derse girmiştir. Davalı idarenin yaptığı hesaba göre, yarım haftanın maaş karşılığı ders hesabını sanki hafta tam gibi 18 saat kabul ederek 18-18 = 00 ücret ödemiştir. Halbuki yarım haftanın maaş karşılığı ders saati 18:2 = 9 saat olmalıdır Ve o yarım hafta 15 saat derse giren bir öğretmene 15-9=6 saat ek ders ücreti ödenmeliydi. Ancak davalı idare ek ders ücreti ödememiştir."

DEVLET VATANDAŞLARIN VERİMİ İÇİN GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMALI
Gerekçede, Anayasa gereği, devletin ailenin ve vatandaşların; toplumsal yaşantıları ve çalışma hayatında daha verimli ve etkin çalışmaları için gerekli olan önlemleri alması gerektiğine değinilirken, "Bu konuda Anayasamız dışında kanunlarda da birçok hüküm bulunmaktadır" denildi. Söz konusu hakların uygulayıcısı olan MEB'in yetkili kamu görevlilerinin de takdir yetkisinin söz konusu olduğu durumlarda kamu yararını göz önünde bulundurarak işlem yapması gerektiği bildirilen gerekçede, "Bütün idari işlemlerin nihai amacı kamu yararıdır. Kamu yararı amacı idari işlemler için genel ve değişmezdir" ifadesine yer verilerek, söz konusu mağduriyetin giderilmesi istendi.

ANKA

tag Ek ders ücretleri mahkemelik oldu

20.1.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (23 yorum yazılmış)

box kader :Bu çalışmalarından dolayı Türk Eğitim Sen'e teşekkür ediyorum.

box ulaş :günaydın mı? desem.tünaydın mı?eğitim sen aralık ayında çalıştığımız günlerde alamadığımız ek derslerle ilgili sevk eylemi yapmıştı.siz neredeydiniz o zaman?uzayda mı yaşıyordunuz?

box :artık insanlar yorum bile yazamaz oldu heeey kendinize gelin

box Tufan :Evet Eğitim-Sen olarak biraz da bu hak aramaları diğer sendikalardan (EĞİTİM-BİR-SEN HARİÇ) da bekliyoruz,arkadaşlara mücadelelerinde başarılar diliyorum... EĞİTİM-SEN BALIKESİR

box Yusuf :Türk Eğitim-Sen üyesi bir öğretmen olarak Türk Eğitim Sen'e teşekkür ediyorum.

box stratejist2 :bu ülkede artık hak bile arayamaz olduk.bu durumu aslında bütün öğretmenler mahkemeye vermeli ama nerde.biz birbirimizle uğraşmakta böyle şeylere vakit ayıramıyoruz.maaşımızdaki üç beş milyonluk kesintileri merak etmekten öte geçemiyoruz.

box ahmet :çok geç bile kalındı. ezilen sınıf, öğretmenler.

box gariban :Sayin Türk Eğitim Sen yetkililerine bu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

box kori :arkadaşlar yukarıdaki istem doğruysa bu bence eksik istemli bir dava olmuş çünkü rapor veya izin belirtilmemiş iki gün izin alan bir öğretmeninde aşağı yukarı haftanın tüm ek dersi kesilmektedir.yinede teşekkürler

box ofkan :ulaş arkadaşın dediği gibi sevk eylemi yaptık nerdeydiniz. derslere girmeyip tepki koyduk. niye sizde bizimle beraber olmadınız

box irfan :Hangi sendika olursa olsun fark etmez, hakkımızı arayan tüm sendikalara teşekkür ediyorum. Hak arama konusunda sendikasal ayrım yapanları kınıyorum.

box heidrick :inanamadım sarı sendika devleti mahkemeye vermiş.. ayaklarının alışması açısından iyidir tabi de şuayip bey hep aynı şeyleri konuşuyor...devir değişti artık izini belli etmeyen akepe bir adım ileri iki adım geri sayın çelik var..yeni jargon lütfen şuayyip bey....

box HÜSEYİN :ANLAYAMADIĞIM ŞU: ÖĞRETMENLİK ARTIK İDEALİST DEĞİL KARIN DOYURMA MESLEĞİMİ!ÖĞRETMEN NE YAPARSA YAPSIN SUÇ.NE OLUR NE OLUR.ARTIK DİĞER MESLEKTAŞLARIMIZ GİBİ ALNIMIZ AÇIK VE DİK YÜRÜYELİM.HAYATIMIZ BORÇ İÇİNDE GEÇERKEN BİR DE EK DERSİMİZİ DE KESMESİNLER.

box kınacı :hiç bir sendikaya üye değilim.ama bu çalışmadan dolayı Türk Eğitim sene teşekkür ediyorum.yoksa mevcut maaşlardan da olacağız.

box canan :Sendikaların sendikacılık yaptığınımı zannediyorsunuz. hepsi leş karkaları gibi sendikalara çöreklenmiş nemalanmaktan başka bir şey yaptıkları yok.Sayın Türk eğitimsenliler yetkili sendika değilmiydiler.iki puanlık artışı sanki onlar imzalamamışlarda, bugün bayramlarda kaybolan ek dersi mahkemeye vermişler. Göz boyama arkadaş göz boyama....

box mehmet :Mahkemeye verme kararını olumlu buluyorum.Bu ek ders kararnamesinin mantığını yanlış buluyorum.Bu kararnameye göre haftalık 30 saat girdiğimiz dersler ücrete tabii olaması gerekmiyor mu?

box buket :açiği kapatan ücretliler bu tatillerde hiç para alamıyor sayın sendika yetkilileri buna da bir el atsanız.....

box vahapsaglam :teşekürler sendikacılık böyle olur şu yönetici atamalarını da mahkemeye taşısak diyorum

box Nimet Köse :SUÇ VE DAVA bizim davamız uzar mahkemelerde açlığımız suçlu olduğumuzda saniyeler sürmez ölürüz suçlu iseler zamanlar yetmez ölmezler uzar suçluluk

box zeynep : canan arkadaşıma katılıyorum ve hatta daha da ötesi ben sendikaların hükümetle anlaşıp göz boyamak için arada bir ufak tefek ataklar yaptığını düşünüyorum.Şu an eğitim sen hariç.onlarda hükümete muhalefet.en çok haksızlığa uğrayan memurlarız.bütün bunlara ne denir bilmiyorum.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

18 milyon öğrenci karnelerini aldı 18 milyon öğrenci karnelerini aldı

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu

Sınavlar öncesi doğru beslenme tavsiyeleri Sınavlar öncesi doğru beslenme tavsiyeleri

Sınavlarda başarı için beslenme önerileri Sınavlarda başarı için beslenme önerileri

Güncel Eğitim Haberleri