Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Çelik:Maaşların düşürülmesi söz konusu değil eğitim haberi

eğitim haberleriÇelik:Maaşların düşürülmesi söz konusu değil

celik2.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau'nun, Türkiye'de öğretmen maaşlarının OECD üyesi ülkelere göre yüksek olduğu yönündeki açıklamasının doğru olduğunu ancak cari açığı kapatmak için öğretmenlerin ücretlerinin düşürülmeyeceğini söyledi.

Çelik, AA muhabirine, eğitim sendikalarının da tepkisine neden olan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Zachau'nun öğretmen maaşlarına ilişkin açıklamalarını değerlendirdi.

Zachau'nun söylediklerinin doğru olduğunu ifade eden Çelik, ''GSMH'ye oranla, öğretmenlere verilen maaş, OECD ülkelerinin hepsinin üzerindedir. OECD'de birinciyiz; öğretmenlere ayırdığımız kaynağın, GSMH'ye oranı itibariyle. Bu doğrudur'' dedi.

Çelik, Türkiye'nin, eğitimi birinci önceliği yaptığını dile getirerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin birinci önceliğinin eğitim olduğunu kaydetti.

''Bana kalsa, öğretmenlerimize bundan da daha fazla para vermek isterim'' diyen Çelik, cari açığı kapatmak için öğretmenlerin ücretlerinin düşürülmesi gibi bir şeyin söz konusu olamayacağını vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Çelik, ''Ben Milli Eğitim Bakanı olarak, olsa olsa arkadaşlarım adına daha fazlasını talep ederim. Onların hayat standartları ne kadar yüksek olursa, maddi endişelerden uzak olurlarsa, çocuklarımıza o kadar faydalı olabilirler'' dedi.

tag Çelik:Maaşların düşürülmesi söz konusu değil

18.1.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (29 yorum yazılmış)

box efendi_19 :nedense hiç inanasımız gelmiyor size neden acaba bi düşünün bakan bey...öğretmenlik gibi kutsal bir mesleği ne hale getirdiniz oysa eskiden ne kadar saygı duyulurdu bu mesleğe yazıklar olsun...eskide öğretmen olmak varmış...

box alp :Sayın Bakanımızdan böyle şeyler duymak hakikaten hoş...İnşallah durumlarımız daha da düzelir de kendimizi daha rahat ve güvende hissederiz,çocuklara daha da faydalı oluruz.

box emel :ya bakan sen kimle dalga geçiyrsun hem adamın dediğine doğru diyorsun hem de kendini aklamaya çalışıyrsun.Buyur sen geçin verdiğin parayla.Eğitime ayırdığın ödenek ortada.OKULLARA VERİLEN ÖNEM ORTADA.görülen köy klavuz istemez kılavuzluk yapma.VERDİĞİN MAAŞLA YAŞAYAN SEFİL ÖĞRETMENLER BİZİZZZZZZZZ.önnce össye girdik karpuz gibi seçildik ama fark ellenmedik.üniversiteye girdik rahat nefes alalım dedik olmadı okulu zar zor bitirdik.ama sayın bakan mezun olan benim gibi binlerce arkadaşı kendi verdiği diplomaya inanamayarak tekrar karpuz gibi seçti.Atananna kadar pisikoloji kalmadı bizde işte öğretmen olduk verdiğin önem bu bize yaşattığın olumsuzluklarla ortada.sayın bakan sizinle aynı meslepği paylaşmaktan UTANIYORUM.

box ASLANER :Buda bana hükümetin bir oyunu gibi geliyor.Zaten az maaş alan öğretmenleri susturmak için hazırlanmış bir komplo yazıklar olsun diyorum.

box Meçhul :Ben Milli Eğitim Bakanlığının Dünya bankasına, Öğretmene ödenen maaşları ne kadar beyan ettiğini merak ediyorum.Bunlar büyük ihtimalle Eğitim Giderlerini gerekçe gösterip Dünya Bankasından kredi istediler. Tabiki Dünya Bankasıda bu krediyi ne yapacaklarını sordu.Onlarda"Biz Öğretmene 4500 YTL maaş veriyoruz"dediler.Tabiki dünya bankasıda bu ödenen maaşları çok buldu.Yoksa Asgari geçim sınırının 1500 YTL olduğu bir memlekette,en kötü evin bile kirasının 500 YTL olduğu bu memlekette,Bir öğrencinin masrafının 200 YTL olduğu bu memlekette,Bir öğretmen bir günlük bir rapor aldığı zaman tüm hafta ekderslerinin kesildiği bu memlekette eminimki Dünya Bankası yetkilileri Bu kadar geri zekalı değil(!!!!!!)Türkiyede öğretmen maaşları çok diyecekler.

box stratejist2 :Artık mesleğimdende milli eğitimdende nefret ediyorum.Bence öğretmelerte hiç para vermesinler.Ev kirasını mutfak masraflarını karşılasınlar başkada para istemiyoruz. İstanbul'da çalışıyorum 600ytl ev kirası veriyorum ayda 200ytl ısınmak için kömür ve elektiriğe veriyorum.Kredi kartından yiyip içiyorum.5/2 si öğretmenim 998ytl maaşım var.Televizyon 9/1 öğretmeni 1200ytl alıyor gösteriyor.Bunuda anlamıyorum .Az iş yapan öğretmenler olarak evde işten başımı kaldırıp çocuğumlada ilgilenemiyorum.Boğaz tokluğuna bile çalışamıyoruz çünkü sürekli birşeylerden kıstığımız halde maaşı yettiremiyoruz. Kessinler tabiçok para alıyoruz...

box stratejist2 :ASLINDA VAHİM OLAN MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZIN DA MAAŞIMIZIN YÜKSEK OLDUĞUNU KABUL ETMESİ VE ÖĞRETMENİ KORUYOR GİBİ DAVRANMASI YAZIK ÖĞRETMENE

box asil özdemir :Milletvekili maaşları OECD ortalamasına göre alçak mı? Yediğimiz, içtiğimiz ve de kullandığımız her şey OECD ortalamasına göre yüksek değil mi ki sayın bakan sadece bizim maaşların -evet üstündedir- diyor.

box serkan :Tabiki öğretmenlere iyi olanaklar sunulmalıdır. Okullar iyileştirilmelidir. Eğitime yeterli maddi ve manevi destek verilmelidir. Öğretmene, öğrenciye, okula yatırım geleceğe yatırım demektir. Yarınların sigortası, güneşi, ışığıdır eğitim..

box PAPAZ :OECD ÜLKELERİNDE İMAM MAAŞI NE KADARMIŞ ZACHAU SORALIM. ACABA TÜRKİYEDEKİ İMAM MAAŞLARI DAHA MI FAZLA?. AYRICA BEN BU HABERE KATILMIYORUM OECD ÜLKELERİNDEKİ ÖĞRETMEN MAAŞI DAHA FAZLADIR.NEYE GÖRE NASIL HESAPLAMIŞLAR.

box ijo :sayın Çelik'e söyleyecek söz bulamıyorum.pessssssssss

box ben özgürüm :bu maaş iyi ama sayın çelik al bu maaşla sen geçin bize de senin maaşın daha düşükse bile ben razıyım herşeyiniz bedava maaşımızda mı gözünüz var

box heidrick :doğru bu maaş öğretmene fazla...

box heidrick :bu para %80 i akepe ye oy veren dünyadan haberi olmayan öğretmene fazla olduğunu hesaplamışlardır.arkalarındaki cahil,pısırık, korkak özgürleşmemiş, köleci zihniyetin sessiz çoğunlukta olduğunu bildikleri için onların gücüne güveniyorlardır...hakkettiğiniz gibi yönetilirsiniz..

box :BİZİM BAKANIN HİÇ DAHA FAZLASINI İSTEDİĞİNİ GÖRMEDİK...GÖRECEĞİMİZİ DE SANMIYORUM.

box gariban :doğru arkadaşlar.fazla diyecekler.bunlar:bu toplumun aydınlanmasından yana değiller.çünkü,eğitimli aydın,sorgulayan toplum yetişirse,bu zihniyet bu makamları işgal edemeyecektir.öğretmenin moralini bozup,işini savsaklasınlar istiyorlar.allaha havale edelim.500 ytl kira ödüyorum.

box şaşkın :Şaşkınım evet. Şaşırdım... Bu kadar tepki toplayan bu (!!!) yi kimler seçti arkadaşlar? Herkes kızgın ama kimse üstüne alınmıyor.

box :Değerli Bakanım, sen önüne gelmiş hazır bir durumu bile öğretmeni incitmeden kullanamıyorsun ayrıca bu meslek üzerinden bu kadar da şov yapılmaz ya ayıp bee. İnsan konuşmak için konuşsa ve bilerek de olsa bu kadar zor duruma düşmez herhalde.

box vatan :BU ÜLKEDE TERÖRE DESTEK ÇIKAN HATTA TERÖRİST OLAN BAZI MİLLET VEKİLLERİNE ÖĞRETMENİN SEKİZ KATI MAAŞ VERENLER, VATANI İÇİN ALIN TERİ DÖKEN ÖĞRETMENLERİN MAAŞINI ÇOK MU GÖRÜYORLAR..!

box kori :Arkadaşlar şu sosyal güven lik yasasını bir geçirsinler ozaman hep beraber oyunu göreceğiz, tabi birlik olup dur demezsek.... imf ve dünya bankası eğitim ve öğretime daha para ayırtıp önümüzdeki yıl daha fazla faiz ödememizi istiyor( malum amerikan piyasaları krizde ya)

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Büyüyüp büyümediğinizi nasıl anlarsınız? Büyüyüp büyümediğinizi nasıl anlarsınız?

Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 100 aktivite Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 100 aktivite

Ağız Kokusu Nasıl Engellenir? Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?

Güncel Eğitim Haberleri