Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

''Büyüklere saygı'' karneden çıkıyor eğitim haberi

eğitim haberleri''Büyüklere saygı'' karneden çıkıyor

karne.jpg İlköğretim öğrencilerinin davranışlarını değerlendiren ölçütler değiştirildi. İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde bulunan öğrencilerin ‘Büyüklerine karşı saygısı, küçüklerine karşı sevgisi' 'trafik kurallarına uyma alışkanlığı' ve 'bağımsız olarak iş yapabilme becerileri'nin değerlendirilmesi konuları kaldırıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi gazetede yayımlanan 'İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'e göre artık öğrencilerin ‘Büyüklerine karşı saygısı, küçüklerine karşı sevgisi' konusu öğretmenler tarafından değerlendirilmeyecek. Değerlendirmeye alınan konular arasından ayrıca trafik kurallarına uyma alışkanlığı ve bağımsız olarak iş yapabilme becerileri konuları da kaldırıldı.

Bugün resmi gazetede yayımlanan İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ilköğretim öğrencilerinin davranışlarını belirleyen ölçütler değiştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 43. maddesinde yer alan "Öğrenci davranışları, sınıf öğretmeni veya şube rehber öğretmeni tarafından "Pekiyi", "İyi", "Orta" üzerinden değerlendirilir ve karnelerinde gösterilir. Bunlar sınıf geçmede dikkate alınmazö maddesi, "İlköğretim okullarının 1 ve 2 nci dönemlerinde her öğrencinin davranışları, belirlenen ölçütler dikkate alınarak 1, 2, 3, 4 ve 5 inci sınıflarda aynı sınıfta ders okutan diğer öğretmenlerin de görüşleri alınarak sınıf öğretmeni tarafından, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda ise şubede ders okutan ders öğretmenlerince değerlendirilir" olarak değiştirildi.

Öğrencilerin değerlendirmeye tutulduğu konular arasında yer alan, büyüklerine karşı saygısı, küçüklerine karşı sevgisi, trafik kurallarına uyma alışkanlığı, bağımsız olarak iş yapabilmesi ve serbest zamanları değerlendirme alışkanlığı konuları değerlendirme dışı bırakıldı. Değerlendirmeye alınan konular arasına ise okul kültürüne uyum, ortak değerlere uyma ve kendini tanıma konuları eklendi.

Davranış ölçütlerine göre öğretmenler tarafından verilen notlar ise artık ‘e-devlet' sistemine de uyularak e-okul sistemine aktarılacak. Davranış notu ve puanı hesaplamaları da sistemde yapılacak.

ANKA

tag ''Büyüklere saygı'' karneden çıkıyor

28.12.2007 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (6 yorum yazılmış)

box omayra :helal olsun. eğitime bu kadar müdahale ediliyor.meb neden öğtretmen atıyor anlayamadım öğretmene ne gerek zaten herşey onların elinde.bizi niye zahmete sokuyorlar kendileri notları versinler.çocuklardan önce meb kendi davranışlarına not versinler.sınıfta kaldıııııııııııı.

box esma :yorumlarınız çok acımasız ve kasıtlı geliyor bana.yapılan güzel çalışmalar da yerden yere vuruluyor.Gelin yapılan yanlışları eleştirelim.Doğruları da alkışlamasını bilelim.

box yiğit :esma isimli yorumcu meb nın yaptığı iyi işleri yazsa da biz de öğrensek.Kazanılmış haklarımızın elimizden bir bir alınmasından tutun da eğitim öğretimin nasıl yok edildiğine kadar benim aklıma birçok şey geliyor.Ama bu da iyi oldu diyeceğim hiç bir şey aklıma gelmiyor.Ben mi unutkan oldum acaba...

box volkan :aarkadaşlar çok dikkatli olalım bende tüm arkadaşların dedeiklerine katılıyorum

box ismail :meb. neyi doğru yapmış şimdiye kadar... Müdür yard. için sınav çıkarttı kazananların yüzüne bakılmadı.Yine adamlarını yönetici yaptılar.Birde okullara hiç bir iş yapmayan adı formatör öğretmen olan tek işleri diğer öğretmenlerin canını sıkmak ve motivasyonunu yok etmek olan adamlarını gönderdiler dünyanın ek ders ücretini veriyorlar...İdarecilere yalakalıktan başka ne yapıyolarsa...Diğer öğretmenlere ne kadar zararları var farkında değiller...yazıklar olsun!Sonra gerçekten çalışan öğretmenlerin ek ders ücretine (üç kuruşa )laf ediyorlar.

box NUR :Bir öğrenci 30-40 tane kitap okuduysa bunlara ait bilgileri yazmak ne eziyet...Hem bu kadar bilgi e-okul karnesinin neresinde gösterilecek? Merak ediyorum.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Verimli bir yaz tatili  için öneriler Verimli bir yaz tatili için öneriler

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu

Güncel Eğitim Haberleri