Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İade yerine kim ne kadar alacak? eğitim haberi

eğitim haberleriİade yerine kim ne kadar alacak?

lira.jpg Fiş toplayarak vergi iadesinin yerini alan asgari geçim indirimi, yıl başında yürürlükte.. Yeni sistemde, ücretlinin maaşı değil medeni durumu ve çocuk sayısı baz alınıyor. İşte gelirler

Vergi iadesinin yerini alan asgari geçim indirimi sistemi yıl başında ücretlere yansımaya başlıyor. Asgari geçim indirimi adı verilen sisteme göre ayda brüt bin YTL alan ve eşi çalışmayan iki çocuklu bir ücretlinin eline maaşının dışında aylık net 64,5 YTL geçecek.

Asgari geçim indirimi sisteminde, ücretlinin maaşı değil medeni durumu ve çocuk sayısı baz alınıyor. Başka bir deyişle alınan maaş ne olursa olsun yararlanılacak asgari ücret indirimi aynı olacak. Eşi çalışmayan iki çocuğu olan bir ücretli, ayda 15 bin YTL maaş da alsa asgari ücret de alsa aynı indirim tutarını net maaşına ekleyecek.

Yeni sistemde, bekar bir asgari ücretli maaşının dışında yıllık 516 YTL 37,5 kuruş alacak. Eski sisteme göre, tüm fişleri topladığı varsayıldığında, bu kişi 411,12 YTL alacaktı. Bu durumda yaklaşık 105 YTL avantajlı konumda oluyor.
Not: Tabloda eşi çalışmayan çocuklu aileler baz alınmıştır. Eşi çalışanlar yüzde 10 daha az alacak.

Asgari ücretli evli olursa bekara göre daha kazançlı çıkıyor. Evli ve eşi çalışmayan çoçuksuz asgari ücretlinin yıllık gelirine 619 YTL 65 kuruş eklenecek.

Bu sistemde çocuklu aileler gözetiliyor. Asgari ücretli evli, eşi çalışmıyor ve iki çocuk sahibi ise, aynı koşullarda ama çocuksuz olana göre yıllık 155 YTL daha fazla alıyor.

EŞİ ÇALIŞAN YÜZDE 10 AZ ALACAK

Eşi çalışanlar diğerlerine göre yüzde 10 daha az alacaklar. Örneğin, eşi çalışan 1 çocuklu çalışan 627 YTL alacak. Uygulamada çocuk sınırlaması yok. Çocuk sayısı arttıkça indirim oranı da artacak.

HABER 7- NTV

tag İade yerine kim ne kadar alacak?

28.11.2007 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box Serkan ÇALYAKA :Devletim işini bilir. saygılarımla

box E-S-M-E-R :herkeze eşit olsa daha mantıklı olurdu çünkü vergi iadede çocuk sayısını sormuyolardı

box ilyas :Allah Aşkına, 22 yıllık memurum, hiç bir maaş artışında ne kadar alacağımı haberlerden net olarak anlayamadım. Sorun bende değil.Örneğin,yukarıda, eşi çalışan ve 1 çocuğu olan şu kadar demiş.Peki iki, üç çocuğu olan: yada eşlerden çocuğu üzerine olmayan eş AGİ alacak mı? Bu belli değil.Eşi olup da hiç çocuğu olmayanlardan her iki eş de alacak mı? Maaşlarda da 1/4'ü memur şu kadar alacak diyor. Bu kişi eşi çalışan mı, çalışmayan mı? belli değil. Ne olur bir sefer de bunu net yazsanız. Teşekkürler...

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı

Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Yatmadan önce yememeniz gereken gıdalar Yatmadan önce yememeniz gereken gıdalar

Yabancı dil öğrenmek beyni geliştiriyor Yabancı dil öğrenmek beyni geliştiriyor

Fındık yağı ve bilmediğiniz özellikleri Fındık yağı ve bilmediğiniz özellikleri

Güncel Eğitim Haberleri