Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Eğitimde 5 yıllık hedefler belli oldu eğitim haberi

eğitim haberleriEğitimde 5 yıllık hedefler belli oldu

3.jpg Türkiye'nin eğitim alanında önümüzdeki 5 yıla dönük hedefleri belli oldu.
2008-2012 dönemini kapsayan 5 yıllık Eylem Planına göre, okul öncesinde okullaşma oranı, 2012 yılı itibariyle yüzde 50'ye çıkarılacak.

Bu hedefe ulaşılması için her yıl yaklaşık 155 bin öğrenci, okul öncesi eğitime katılacak. Bu talebe yönelik 31 bin derslik ihtiyacı karşılanacak. Okul öncesi eğitimde toplumsal farkındalık artırılacak.

Eğitimin kalitesi iyileştirilecek. Bu amaca dönük olarak kamu harcamalarında en büyük pay eğitime ayrılacak. Derslik, altyapı, öğretmen ve donanım gibi erişim sorunları sıfıra indirilecek. Öğretmen yeterlilikleri artırılacak. İlköğretimde etkin bir yönlendirme sistemi kurulacak. Orta öğretimde ise programlar yenilenecek.

Okullaşma oranı ilköğretimde yüzde 100'e, orta öğretimde yüzde 90'a çıkarılacak. İlk ve orta öğretimde tekli eğitime geçmek kaydıyla sınıflarda en fazla 30 öğrencinin eğitim görmesi sağlanacak.

Bu hedeflere ulaşmak için ilköğretimde okul terkleri ve ilköğretime kayıt olmayan kızların sayısı azaltılacak. Orta öğretim süresinin 4 yıla çıkması nedeniyle öğrenci sayısında meydana gelecek yaklaşık 750 bin kişilik artış derslik başına öğrenci sayısının 32'den 43'e çıkmasına neden olacak. Derslik başına düşen öğrenci sayısının 30'a yaklaştırılması için gerekli altyapı ihtiyacı giderilecek.

Kaynak ve insan israfını önlemek amacıyla "program çeşitliliğini" esas alan köklü bir orta öğretim reformu gerçekleştirilecek.

Okul türleri azaltılarak aynı okul çatısı altında çeşitli programlar uygulanmasına imkan veren bir yapı kurulmasına çalışılacak.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin eğitimde yaygın olarak kullanması çalışmalarına devam edilecek.

Orta öğretim içinde meslek okullarına devam eden öğrencilerin payı yüzde 50'ye çıkarılacak. Mesleki eğitimle yüksek öğretim arasındaki geçişler kolaylaştırılacak.

2008'de, yerel kalkınmayı desteklemek üzere üniversitelerin bulundukları bölgenin sorunlarına eğilmesi ve bu bölgelerin ihtiyaçlarını dikkate alarak ihtisaslaşması sağlanacak.

Mevcut şartlarda öğrencilerin barınma, beslenme, ulaşım ve eğitim giderlerinin karşılanması için gerekli burs ve kredi miktarının asgari 300 YTL olduğu tahmininden hareketle; bütçe imkanları çerçevesinde aylık öğrenim kredisi ve burs miktarı artırılacak.

tag Eğitimde 5 yıllık hedefler belli oldu

26.11.2007 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Radyasyonun en çok olduğu sebzeler Radyasyonun en çok olduğu sebzeler

Gözyaşları, göz sağlığının sigortasıdır Gözyaşları, göz sağlığının sigortasıdır

Konut alırken nelere dikkat etmelisiniz? Konut alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Güncel Eğitim Haberleri