Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bakan Çelik'in 24 Kasım mesajı eğitim haberi

eğitim haberleriBakan Çelik'in 24 Kasım mesajı

celik2.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, öğretmenlerin gelir düzeyinin arzulanan seviyede olmadığını, özlük haklarının daha da iyileştirilmesi gerektiğini bildiğini belirterek, "Öğretmen olarak yapmak istediklerinizle elinizdeki imkanların örtüşmediğini, öğrencilere örnek olabilmek, sağlıklı bir eğitim verebilmek için iç huzurunuzun, refah seviyenizin daha iyi olması gerektiğinin de bilincindeyim" dedi.

Çelik, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayınladı. Hüseyin Çelik, "Sevgili Meslektaşım" sözleriyle başlayan mesajında, öğretmenlerin öğretmenlik mesleğini büyük bir özveri ve gururla yapmakta olduğunun farkında olduğunu belirtti. Bakan Çelik, yetiştirdikleri neslin 2040 lı-2050 li yılları şekillendirmeye aday olacak nesil olduğunu unutmadığını ve öğretmenlerin kısıtlı imkanlar çerçevesinde hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan görevlerini ifa ettiklerini bildiğini kaydetti.

Yaşanılan çağın bir değişim çağı olduğunu ifade eden Çelik, "Toplum, teknoloji, bilgi, ihtiyaçlar, sorunlar sürekli değişiyor ve biz öğretmenler zor koşullar altında hem değişimleri takip ediyor, hem de bu değişimleri öğrencilerimize aktarmaya çalışıyoruz. Bunun için okuyor, araştırıyor kendimizi geliştiriyoruz" dedi.

Bu çerçevede, Rönesans döneminde başlayıp Endüstri çağında da devam eden "öğrenciye olabildiğince fazla bilgi yükleme anlayışı"nın yerini yeni yöntemlere bıraktığını da belirten Çelik, bu yöntemlerin odağında öğrenci merkezli eğitim anlayışının yer aldığını ifade etti.

Çelik, mesajında değişim yolunda yol gösterici olan Büyük Önder Atatürk'ün şu sözlerine yer verdi: "Çocuklarımızı artık düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız. Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde vatan, millet, aile ve yurttaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışmalıdır. Bence bunlar, çocuk terbiyesinde ana kucağından en yüksek eğitim ocaklarına kadar her yerde her zaman üzerinde durulacak önemli noktalardır. Ancak bu suretledir ki çocuklarımız memlekete yararlı birer vatandaş ve mükemmel birer insan olurlar"

Atatürk'ün yıllar önce söylediği "memlekete yararlı, ideal birey, ideal vatandaş ve ideal insanlara" öğretmenlerin sonsuz çabaları ve değişen eğitim sistemiyle ulaşılacağını ifade eden Çelik, "Öğrencilerimize evrensel bilgileri verecek, bu evrensel bilgileri yerel potada eriterek özümsemelerini sağlayacağız. Yani çocuklarımız bizi biz yapan, bizi başkalarından farklı kılan özelliklerimiz ve güzelliklerimizle donatılırken evrensel değerlerin farkında olacaklar ayrıca küresel bir dünyada yaşadıklarını ve yaşamaya devam edeceklerini unutmayacaklar" dedi.

Bu yeni model sayesinde çocuklara "öğrenmeyi öğreteceklerini" belirten Çelik, bunu sevgiyle yapacaklarını, çocuklara eleştirel düşünceyi aşılayacaklarını vurguladı. Çelik, şunları kaydetti: "Milletlerin varlığını devam ettirmesi, gelişip kalkınması, öncelikle iyi yetişmiş, nitelikli insan gücüne bağlıdır. Nitelikli insan yetiştirmek de eğitim kurumlarının ve biz öğretmenlerin işidir. Topluma yön verici konumda olmak kolay değildir, ancak araştıran, sorgulayan açık fikirli insanlar topluma yön verir veya topluma yön verebilecek insanları yetiştirir. Hepimiz hatırlarız çocukluğumuzda iyi bir iş sahibi olmak, topluma yön veren makamlara ulaşmak için kurduğumuz hayalleri. Herkesin takdir ettiği, yaptıklarıyla öne çıkan insanlardan biri olmak isteğimizi. Şimdi hepimiz birer öğretmeniz. Türkiye'nin farklı yerlerinde farklı statülerde eğitimcileriz. Zor şartlar altında, çoğu insanın yüceliğinin farkına bile varamadığı bir işle uğraşıyoruz. Zaman zaman toplumun bizi yeteri kadar önemsemediğini düşünsek de mesleğimizin manevi hazzı ile yaşıyoruz. Her şeye rağmen başı dik, alnı açık, dogmatik düşüncelerden uzak, eleştiren, düşünen yönlerimizle sadece öğrencilerimize değil tüm topluma örnek oluyoruz."

"ÖZLÜK HAKLARINIZIN DAHA DA İYİLEŞTİRİLMESİ..."

Çelik, öğretmenlerin gelir düzeyinin arzulanan seviyede olmadığını, özlük haklarının daha da iyileştirilmesi gerektiğini bildiğini belirterek, "Öğretmen olarak yapmak istediklerinizle elinizdeki imkânların örtüşmediğini, öğrencilere örnek olabilmek, sağlıklı bir eğitim verebilmek için iç huzurunuzun, refah seviyenizin daha iyi olması gerektiğinin de bilincindeyim" dedi.

Merkezi bütçeden bakanlığa ayrılan payın son yılların en yüksek düzeyine çıkarmayı hedeflediklerini ve bu hedefe ulaştıklarını ifade eden Çelik, şunları kaydetti: "Bu dönemde öğretmenlerimizin özlük haklarının iyileştirilmesi ve statülerinin yükseltilmesi için ek ders ücretlerinde kayda değer bir artış sağladık ancak bunları yeterli bulmuyoruz. Sizlerin refah ve huzur içinde yaşaması, daha iyi şartlarda eğitim vermenizin bilinciyle refah seviyenizin arttırılması için çalışmalarımız sürüyor. Ülkemiz şartlarında bu hedefe ulaşmanın çok da kolay olmadığını yılların tecrübesiyle biliyorsunuz. Ancak mevcut şartları zorlayarak yapılabileceğin en iyisini gerçekleştirme konusundaki kararlılığımız devam etmektedir."

"HER ZAMAN YANINIZDA OLACAĞIM"

Bakanlık olarak eğitim sisteminin iyileştirilmesi için pek çok çalışma yaptıklarını, derslik sayısının artırılması, öğretmen açığının giderilmesi, öğretim programlarının çağdaş anlayışa ve çağın gereklerine uygun hale getirilmesi gibi pek çok projeyi hayata geçirdiklerini belirten Çelik, eğitim adına yapılan bu tür çalışmaların artarak devam edeceğini kaydetti. Çelik, "Ancak tüm bu yapılanların anlam kazanması, beklenen faydayı sağlaması sizlerin gayreti ve desteği ile mümkün olabilir. Çünkü eğitimin en önemli unsuru siz değerli öğretmenlersiniz. En gelişmiş ülkenin eğitim alanında yaptığı uygulamaları ülkemize aktarsak da bu sistemi başarıya ulaştıracak olanlar yine siz öğretmenler olacaksınız" dedi.

Öğretmenle öğrenci arasındaki iletişimin, öğrenme sürecini olumlu yönde etkilediğini vurgulayan Çelik, öğretmende olmazsa olmaz olan insan sıcaklığının, sevgi, şefkat, gözlerdeki gülümseme ve parıltının öğrenci üzerindeki olumlu tesirinin hiçbir zaman göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti. Çelik, şunları kaydetti: "Şunu bilelim ki herkesin eserine bir kıymet, değer biçilebilir ama öğretmeninkine asla. Sizlerin de karşılaşacağınız tüm zorluklarda her zaman yanınızda olacağımı bilmenizi istiyorum. Aydınlık bir geleceği hep beraber inşa edeceğimize olan inanç ile hepinizi sevgiyle selamlıyor, 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü kutluyor, şahsınıza, ailenize, öğrencilerinize ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum."

AA

tag Bakan Çelik'in 24 Kasım mesajı

23.11.2007 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ağız kokusunu önlemenin yolları Ağız kokusunu önlemenin yolları

İnsan vücudu, mucizelerle dolu bir makinedir İnsan vücudu, mucizelerle dolu bir makinedir

İki dil bilmek bunama riskini azaltabilir İki dil bilmek bunama riskini azaltabilir

Güncel Eğitim Haberleri