Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Dershaneler kapanıyor mu? eğitim haberi

eğitim haberleriDershaneler kapanıyor mu?

ozdebir.jpg Özel Dershaneler Birliği (ÖZ-DE-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, Türkiye'de değişik alanlarda kurslar düzenleyen 4 bin 26 dershane bulunduğunu belirterek, önümüzdeki eğitim-öğretim yılında 500'e yakın dershanenin kapanmasının beklendiğini söyledi. Köprülü, "dershanelerin çoğalması haksız rekabeti doğurdu. Öğrenci bulabilmek için ücretle rekabet eder hale gelindi" diye konuştu.

ANKA'nın sorularını yanıtlayan Köprülü, sektörün son iki yıl içerisinde kontrolsüz ve hızlı bir büyüme gösterdiğini ve Türkiye'de 15-16 milyon öğrencinin, 900 bin ile 1 milyonunun dershanelere gittiğine dikkat çekti. Ancak dershanelerin öğrenci potansiyelinin çok üzerine çıktığını ve bu nedenle de öğrenci bulamadıklarını ifade eden Köprülü önümüzdeki eğitim-öğretim yılında 500'e yakın dershanenin kapanmasının beklendiğini söyledi.

Köprülü, "kontrolsüz şekilde açılan dershaneler umduğunu bulamadı. Bu durum da haksız rekabeti doğurdu. Öğrenci kapasitesini doldurmak isteyen dershaneler fiyatlarıyla beraber eğitim kalitelerini de düşürdü. Öğrenci bulabilmek için ücretle rekabet eder hale gelindi" dedi.

Köprülü, OKS yerine getirilen SBS uygulamasının dershaneye gitme sınıfını 4. sınıfa kadar indirdiği açıklamalarını ise, "biz olaya öğrencinin lehine midir, değil midir? Şeklinde bakıyoruz. Yeni gelen sınav sistemi dershanelerin lehine midir, değil midir? Gibi bir düşüncemiz olamaz. 8 yıllık kesintisiz öğretim uygulaması dershanecilik için avantaj değildi, ancak biz bu uygulamayı sonuna kadar destekledik. Önemli olan ülkenin menfaatidir" şeklinde değerlendirdi.

Köprülü ayrıca, SBS'yi mantık olarak doğru bulduklarını belirterek, öğrencilerin OKS'ye göre daha az sıkıntıya düşeceklerini ifade etti.

Köprülü, "öğrencilerin kaderi OKS'de tek bir sınava bağlıydı. Öğrencilerin üç yıldaki başarısı tek bir sınavla ölçülüyordu, bu da öğrencide yoğun strese neden oluyordu. Oysa SBS ile öğrencinin her yıl ki çalışmaları değerlendirilecek" şeklinde konuştu.

ANKA

tag Dershaneler kapanıyor mu?

21.11.2007 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box polat can :böle saçma iş olmaz dershaneleri kapatmak fikri çok yanlış bence.genel anlamda meb sanki çok iyi eğitim veriyomuyş gibi konuşuyo milli eğitimin nasıl eğitim verdiğini herkes biliyo ya adam gibi bi sistem kursunlar yada iyi ve sağlam eğitim veren dershanleri kapatmasınlar!!!sonuçta bi normal liseye gidenle anadolu lisesine gidenin eğitimi farklı oluyo ama insanlar dershaneye giderek eğitim almaya çalışıyo bence dershaneler KAPATILMASIN!!!!!!!

box melih :Öncelikle iyi günler ben melih çanakkkale ili çan ilçesinde bulunan modern fen dershanesine gidiyorum.Fakat oradaki 6. sınıf fen öğretmeninden memnun değilim bizim birşey yapmamıza rağmen yiyeceklerimizi çöpe attı ve bana teke ile vurdu!!!Lütfen bu konuda yardım edin gerekli cezayı alsın lütfen saygılarımla arz ederim!!!

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın

Sağlıklı ve uzun yaşamın altın kuralları Sağlıklı ve uzun yaşamın altın kuralları

İki dil bilmek bunama riskini azaltabilir İki dil bilmek bunama riskini azaltabilir

Güncel Eğitim Haberleri