Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Saati Fazla Olan Dersler Önemli eğitim haberi

eğitim haberleriSaati Fazla Olan Dersler Önemli

oks2006.jpg Ortaöğretim Geçiş Sistemi kısaca OGES'in ikinci ayağını Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) oluşturuyor. YBP, ilköğretimin 6, 7 ve 8'inci sınıflarında, öğrencinin o yıl derslerden aldığı notun haftalık ders saati ile çarpılarak elde edilen ağırlıklı puan toplamının, haftalık ders saatine bölümü ile hesaplanan bir puan. Yani öğrencinin okul derslerinden aldığı her puanın önemi bulunuyor. Bu nedenle öğrencilerin özellikle ders saat sayısı fazla olan derslere çok dikkat etmeleri ve bu derslerde başarılarını artırmaları önemli oluyor.

NOTLAR 100 ÜZERİNDEN
Öğrencinin, öğretim sürecinde elde ettiği notlar, 100 tam puan üzerinden verilecek. Puanlama daha sonra 500 tam puana dönüştürülerek YBP hesaplanacak. Öğrencilerin Yıl Sonu Başarı Puanıı, kendi grubu içinden ve her yıl için hesaplanacak. Yani 6'ncı sınıf için ayrı, 7'nci sınıf için ayrı, 8'inci sınıf için ayrı yapılacak. Öğrencilerin haftalık ders saatleri ile yılsonu ders notunun çarpılması ile elde edilen puanlar toplanıp, haftalık ders saat sayısına bölünecek. Bu hesap 100 tam puan üzerinden yapılıyor. Hesaplamaya tüm dersler katılıyor. Yerleştirme puanında Yıl Sonu Başarı Puanı yüzde 25 etkili. Yıl Sonu Başarı Puanı'nda öğrencinin sene içerisinde gördüğü tüm dersler etkili olacak. Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) yer almayan görsel sanatlar, teknoloji ve tasarım, müzik ve beden eğitimi gibi seçmeli derslerden aldığı puanlar da YBP'ye katkı sağlayacak. Yani öğrencinin puanının yüksek olması için okulda verilen tüm derslerden aldığı puanlar önemli olacak.

DAVRANIŞ PUANI NEDİR?
Üç ana unsura dayanan Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nin üçüncü ayağını ise Davranış Puanı oluşturuyor. Bu puan, öğrencilerin tavır, davranış ve yetenekleri ile ilgili olarak belirlenen kriterlere göre derslerine fiilen giren öğretmenlerin ayrı ayrı verecekleri puanların aritmetik ortalamasından elde edilecek. Her öğretmen 100 üzerinden puanlama yapacak. Davranış Puanı öğrencilerin yıl içerisinde okulda gösterdikleri tüm kriterleri baz alacak. Sistemle ilgili velilerin en büyük endişesini, Davranış Puanı'nın öğretmenin inisiyatifinde kalması oluşturuyor. Birçok veli, öğretmenlerin objektif olamayacağı, bu nedenle de haksızlık olacağı endişesini taşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'na göre ise bu endişe yersiz. Puan oluşturulurken, birçok öğretmenin katılımı sağlanacağı için subjektif değerlendirmeler olmayacağı savunuluyor. Yerleştirme puanında davranış puanı yüzde 5 etkili olacak. Davranış Puanı'nda etkili olacak kriterler şöyle: "Disiplin cezası almaması, devamsızlık durumu, katıldığı etkinlikler (ilk üç), okul düzeyi (ilçe, il, bölge, ülke, uluslararası düzey), teşekkür ya da takdir alması, SBS başarıları (bir, iki ya da daha fazla dersten aldığı birincilikler dikkate alınacak) okuduğu kitap sayısı, okuldaki sorumluluklarını bilme ve davranma.

SINIF PUANI NEDİR?
6, 7 ve 8'inci sınıflar için Seviye Belirleme Sınavı Puanı yüzde 70, Yıl Sonu Başarı Puanı yüzde 25 ile Davranış Puanı yüzde 5 etkili olmak üzere her üç yıl için ayrı ayrı Sınıf Puanı hesaplanacak. Bu puan yerleştirmede esas alınacak.

Sabah

tag Saati Fazla Olan Dersler Önemli

17.11.2007 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box m£rw!$ :bencede çocuklar arış atı giibi kendimde bu durumda olduğum için biliyorum bu sınavdan o sınva die hazırlanırken dersimizi unutuyoz birinden vazgeçsinler ya dersler ağır olmaın yada sınavlar yoksa bu gidişle sonumuz ii değil

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hormonlu gıda ''erken ergenlik'' nedeni Hormonlu gıda ''erken ergenlik'' nedeni

Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor

Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın

Güncel Eğitim Haberleri