Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Danıştay:Öğretmenlik için KPSS yeterli eğitim haberi

eğitim haberleriDanıştay:Öğretmenlik için KPSS yeterli

danistay.jpg Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, öğretmen adaylarına alan seçme sınavı getiren yönetmeliğin yürütmesinin durdurulmasına yapılan itirazı reddetti.

Eğitim-Sen, 18 Ocak 2007 tarihli Resim Gazete'de yayımlanan, ''Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik''in iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Danıştay 12. Dairesi adına görev yapan Danıştay Nöbetçi Dairesi, öğretmen adaylarına ÖSYM tarafından yapılan KPSS dışında, MEB tarafından yapılacak ''alan sınavı'' getiren yönetmeliğin yürütmesini durdurdu. Dairenin gerekçesinde, KPSS sınavından alınan puanın yeterli olduğu, öğretmenlerin ayrıca alan sınavına tabi tutulmamaları gerektiği vurgulanmıştı.

Davalı Başbakanlık ve Milli Eğitim Bakanlığı, karara itiraz ederek, kaldırılmasını istedi.

İtirazı görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Başbakanlık ve Milli Eğitim Bakanlığının itirazını reddetti.

Yönetmelik, öğretmen adaylarına ÖSYM tarafından yapılan KPSS dışında, MEB tarafından yapılacak ''alan sınavı'' şartı getiriyor ve KPSS sonucuna göre alınan puanın yüzde 50'si ile Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan alan seçme sınavı sonucunda alınan puanın yüzde 50'si esas alınarak atama yapılmasını öngörüyordu.

tag Danıştay:Öğretmenlik için KPSS yeterli

2.11.2007 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (4 yorum yazılmış)

box umutsuz :DEĞERLİ GÖZLERİ KÖR OLMUŞ DİRSEKLERİ ÇÜRÜMÜŞ ÖĞRETMEN ARKAAŞLARIM. SIKI DURUN! BEN DE SİZLERDENİM AMA NEDEN UMUTSUZUM. 2005 AÇIK ÖĞRETİM MEZUNU KUZENİM YURTDIŞINDAN ALDIĞI SAHTE DİPLOMAYA TORPİLLE DENKLİK ALIP EN DÜŞÜK PUANLI ALANDAN ATANDI. BOŞUNA OKUDUK. AİLELERİMİZİN BİZİM İÇİN ÇEKTİĞİ ÇİLE BİZİM ÇİLEMİZ EMEĞİMİZ İDELİSTLİĞİMİZ BOŞUNA. HÜSEYİN ÇELİK MÜSLÜMAN GEÇİNME BU HAKLARI ÖDEYEMEZSİN. SADECE ÖĞRETMEN ADAYLARININ DEĞİL ANNE VE BABALARIN ÖĞRENCİLERİN HAKLARINI ÖDEYEMEZSİN.

box umutsuz öğretmen :arkadaşlar 50 ytl kpss 50 ytl de alan sınavı parası toplarlarsa gelir artacak. başka hiçbir şey değişmeyecek. alan sınavı gelince kadro mu artacak sanki. 3 kişilik kadroya 3000 bin kişi yarışacak. alan sınavı da ne.

box sevim :Bıktım artık şu kpss denen sınavdan.yaşım 29 oldu ve halen işsizim.Ne yapacağımı artık bilmiyorum.Benim gibi zor durumda olanlara allah yardım etsin.

box CELAL :benim sorunum daha farklı ben 2001 yılında yurtdışında ingilzve öğretmenliğini bitirdim lakin denkliğimi bir türlü alamıyorum Kpds sınavı çok ağır başka çözümü varmı yetkililere soruyorum lütfen bana çözüm . ben öğtermen olmak istiyorum 3 yıl usta dil okutucusu olarak çalıştım daha sonra okula kadrolu ingilizce öğretmeni geldi .şuanda işsizim . Lütfen yardııııııım ediiiiin kimse yokkkkkmmmmuuuuu. Gsm : 0538 500 0794

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ailelere doğru internet kullanım tavsiyeleri Ailelere doğru internet kullanım tavsiyeleri

Akıllı para harcamanın püf noktaları Akıllı para harcamanın püf noktaları

Elektrik faturasını düşürmek için tasarruf yöntemleri Elektrik faturasını düşürmek için tasarruf yöntemleri

Güncel Eğitim Haberleri