Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğrencilere 'iğneli' haber eğitim haberi

eğitim haberleriÖğrencilere 'iğneli' haber

3.jpg Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, ilköğretim okullarında 3-6 sınıflarda okuyan öğrencilerin Hepatit-B'ye karşı aşılanacağını, geçen öğretim yılında iki dozu yapılan 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin 3. doz aşılarının da yapılacağını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, ilköğretim okullarında 3-6 sınıflarda okuyan öğrencilerin Hepatit-B'ye karşı aşılanacağını, geçen öğretim yılında iki dozu yapılan 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin 3. doz aşılarının da yapılacağını bildirdi.

Çom, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulunun, Hepatit-B Kontrol Programı kapsamında ilköğretime devam eden çocukların aşılanması yönünde tavsiye kararı aldığını söyledi.

Bu aşının 1998 yılında rutin aşı şemasına girdiğini ancak aşılama oranlarının ilk yıllarda düşük seyretmesi nedeniyle bu yaş grubundakilerde eksik aşılı çocuk bulunabileceği göz önüne alınarak, 1999 doğumlulardan itibaren aşılama başlatılmasına karar verildiğini anlatan Çom, geçen öğretim yılında 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin Hepatit-B'ye karşı aşılanmaya başlandığını bildirdi.

Bu yıl 7. ve 8. sınıf öğrencisi olan ve geçen yıl iki doz aşıları yapılan bu çocukların kalan tek dozlarının yapılarak aşılarının tamamlanacağını kaydeden Çom, "Bu öğretim yılında ayrıca ilköğretim okullarında 3-6 sınıflarda okuyan öğrenciler de Hepatit-B'ye karşı aşılanacak. İlk doz aşının yapılmasının üzerinden bir ay geçtikten sonra ikincisi, 6 ay sonra da üçüncüsü yapılacak. Böylece bu yaş grubundaki tüm çocuklarımız Hepatit-B'ye karşı aşılanmış olacak" diye konuştu.

KIZAMIKÇIK AŞISI DA YAPILACAK

Geçen yıl ayrıca, Kızamıkçık ve Konjenital Rubella Sendromu Kontrol Programı kapsamında ilköğretim 8. sınıf öğrencilerine kızamıkçık, 1. sınıf öğrencilerine de kızamık-kızamıkçık-kabakulak (KKK) aşısı uygulandığını kaydeden Çom, bu öğretim yılında da 3 ve daha üst sınıflarda okuyan tüm öğrencilere kızamıkçık aşısı yapılacağını belirtti.

Çom, "İlköğretim 1. sınıfta oral polio aşısı, KKK, tetanos-difteri (Td) ve 8. sınıfta Td aşısı şeklinde uygulanmakta olan rutin aşılama şemasına devam edilecek" dedi.

"AİLELER AŞI KARTLARINI SAKLASIN"

Çocukların tam aşılanması için ailelere büyük görev düştüğünü kaydeden Çom, "Aileler çocuklarının aşı kartlarını saklamalı ve eksik aşılar varsa okul çağında bunlar mutlaka tamamlanmalıdır. Anne-babalarımız çıkarılan maksatlı söylentilere kanmamalı ve çocuklarına aşı yaptırmaktan kaçınmamalıdır" diye konuştu.

Hürriyet

tag Öğrencilere 'iğneli' haber

2.11.2007 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 100 aktivite Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 100 aktivite

Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor

Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz

Güncel Eğitim Haberleri