Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Okulda eğitim önemi artacak eğitim haberi

eğitim haberleriOkulda eğitim önemi artacak

irfanerdogan.jpg OKS ve ÖSS'yi 'öğrenciyi ya hep ya hiç noktasına getirdiği için' rulet oyununa benzeten Kurul Başkanı, ÖSS'de de liselere giriş sistemine benzer değişiklikler yapılması gerektiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in önceki gün açıkladığı yeni modelin 'öğrencileri dershanelere yönlendireceği' eleştirilerine tepki gösteren İrfan Erdoğan, 'asla böyle bir yönelme beklemediklerini' vurguladı. Veli ve öğrencilerin ilk yıl 'durumu tam algılayamadıkları için kısa vadede dershanelere giden öğrenci sayısının artabileceğini' ifade eden Erdoğan, uzun vadede dershane öğrencilerinde azalma beklediklerini kaydetti. Yeni liselere giriş modelinin okulun ve dersin önemini artırdığının altını çizen Erdoğan, dershanelerin de okuldaki müfredatı anlatan yapıya dönüşeceklerini belirtti. Erdoğan, dershane odaklı sistemin artık okul ve ders merkezli işleyeceğini vurguladı. Yeni sistemde 'okulun ve dersin hakkını veren öğrencilerin başarılı olacağını' vurgulayan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı, yeni modelin sadece üç sınavdan ibaret olmadığını, öğrencinin okul başarısının yüzde 30 seviyesinde modelde etkisinin olduğunu ifade etti. OKS'yi 'sadece bir yerleştirme sınavı' olarak niteleyen Erdoğan, yeni sistemin diğer amaçlarıyla birlikte aynı zamanda ilköğretimin de niteliğini artırmayı garanti altına almaya çalıştığını dile getirdi.

Bakan Çelik'in 'eğitimde fırsat eşitsizliğine karşı dezavantajlı yerlerde eğitim gören öğrencilere merkezî sınavlarda ek puan benzeri destekte bulunulması gerektiği' yönünde açtığı tartışmaya destek veren Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı İrfan Erdoğan, bu yerleri sadece Doğu ve Güneydoğu bölgeleri olarak algılamamak gerektiğini söyledi. Ülke genelinde fırsatı az olan tüm öğrenciler için bu modelin düşünülmesi gerektiğine işaret eden İrfan Erdoğan şöyle devam etti: "Bu modelde bölge bazında değil, ülkenin her yerinde fırsatı az olan yetersiz olan okullara katkı çıkar. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, bir bilgisayara düşen öğrenci sayısı, okulun kaynakları gibi objektif kriterler belirlenir ve ülke genelinde bir fırsat eşitliği envanteri çıkarılabilir. Bu şekilde her okulun belirli katsayısı oluşabilir ve fırsatı zayıf olan ülkenin her yerindeki okullar için işler. Ankara ve İstanbul'da da böyle okullar olabilir." dedi.

Zaman

tag Okulda eğitim önemi artacak

28.10.2007 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box elif :bence bu sınav sistemi daha iyi olucak...ben ondan ziyade şuna yorum yapmak istiyorum. ben öğrenciyim ve öğrencilerin mantığını çok iyi anlıyorum. Öğrenciler okulda aldıkları eğitim bedava diye pek dikkate almıyorlar oysa planlı bir şekilde çalışılsa bence kendilerine çok faydalı olur. ben hiç dersaneye gitmedim ve o şekilde kazandım üniyi. ve okul 2. siyim. bence okulu suçlamaktan ziyade çocuğunuz ne kadar okula önem verip derslerine çalışıyor ona bakınız. Çocuğumla yetertince ilgileniyormyum diye sorun kendinize ??

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Günün hangi saatinde ne içmeli? Günün hangi saatinde ne içmeli?

İnternette güvenli alışveriş için kurallar İnternette güvenli alışveriş için kurallar

Bilgisayar başında çok oturanlardansanız... Bilgisayar başında çok oturanlardansanız...

Güncel Eğitim Haberleri