Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bakan Çelik: Doğu illerine ekstra puan verilsin eğitim haberi

eğitim haberleriBakan Çelik: Doğu illerine ekstra puan verilsin

celik2.jpg Milli Eğitim Bakanı Çelik, eğitimde fırsat eşitsizliğini gidermek için doğu illerine ekstra puan sinyali verdi. Bakan Çelik, "Lütfen herkes fırsat eşitliğini nasıl sağlarız diye düşünsün. Bunu tartışmaya açıyorum" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'nin eğitim açısından dezavantajlı olan bölgelerine sınavlarda fırsat eşitliği tanınması için getirdiği teklifini tartışmaya açtı. Fırsat eşitsizliğinin sona erdirilmesi için Amerika'da uygulanan dezavantajlı bölgelere ekstra puan uygulamasını öne çıkaran Çelik, bu uygulamanın kamuoyunda tartışılmasını istedi.

Çelik, dün düzenlediği basın toplantısında yıllardan beri şikayet edilen, Türkiye'de bir fırsat eşitsizliğinin olduğunu, bu konuyla ilgili olarak ilk kez bu basın toplantısında açıklama yapacağını söyledi.

UZMANLARA ÇAĞRI

Çelik şöyle konuştu: "Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki çocuklarımız da, Çankaya'daki, Kadıköy'deki, Nişantaşı'ndaki çocuklarımız üniversite sınavına girerken aynı sorulara muhatap oluyorlar. Verdikleri cevaplar aynı kıstaslara göre değerlendiriliyor. Aynı şey, ilköğretimden ortaöğretime geçerken de söz konusu. Halbuki ABD'de dezavantajlı bölgelerin dezavantajlarını asgariye indirecek uygulamalar yapılıyor. Dezavantajın oranına göre ekstra puanlar verilir. Bu, MEB'in şu anda uyguladığı, uygulamaya karar verdiği bir şey değildir. Ben kamuoyunda tartışılsın diye bunu ilk defa burada ifade ediyorum. Lütfen, bu işe aklı eren, sistemi bilen bütün eğitim uzmanlarımız, düşünce adamlarımız, bu alanda da 'fırsat eşitliği nasıl oluşturabiliriz' üzerinde kafa yorsunlar. Ben bunu tartışmaya açıyorum."

Bakan Çelik İngiltere'de de eğitim müfredatının merkezden belirlendiğini, ancak ilçe ilçe farklı şekilde uygulamalara gidilebildiğini örnek gösterdi.

yeni şafak

tag Bakan Çelik: Doğu illerine ekstra puan verilsin

27.10.2007 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Günün hangi saatinde ne içmeli? Günün hangi saatinde ne içmeli?

Organik gıda efsanesini bitiren araştırma Organik gıda efsanesini bitiren araştırma

Bu gıdalar kanserden korunmanıza yardımcı! Bu gıdalar kanserden korunmanıza yardımcı!

Güncel Eğitim Haberleri