Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

36 öğretmene hapis istemi eğitim haberi

eğitim haberleri36 öğretmene hapis istemi

polis.jpg Geçen yıl 14 Aralık'ta KESK'in çağrısı doğrultusunda tüm Türkiye'de Eğitim Emekçileri Sendikası'na (Eğitim-Sen) üye 80 bin öğretmen ile yaklaşık 200 bine yakın diğer kamu çalışanları birlikte vizite eylemi yaptı. Bu eyleme Balıkesir'in Gönen ilçesinde görevli 36 öğretmen ile bir memur da katıldı. Öğretmenler için önce "görevi ihmal"den idari soruşturma açıldı ancak takipsizlik kararı verildi. Bunun ardından ise, öğretmenleri şok eden gelişme Gönen Cumhuriyet Savcılığı'ndan geldi. Savcılık 36 öğretmen ve bir memur için Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) "Kamu görevinin terki veya yapılmaması" eylemini düzenlenen 260. Maddenin 1. ve 2. fıkralarına dayanarak, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası istemi ile 27 Ağustos'ta iddianeme hazırladı ve dava açtı. İddianamede, öğretmenlerin yargılandığı bir başka madde ise TCK'nın 53. maddesi. Buna göre, mahkûmiyet verilmesi durumunda infazdan sonra da verilen cezanın yarısından bir katına kadar hak ve yetkilerinin kullanılmasının yasaklanması öngörülüyor. 16 Ekim Pazartesi günü hakim karşısına çıkan ve ikinci duruşmaları 28 Aralık tarihine ertelenen öğretmenler sendikal haklarını kullandıklarını ve yaşananların sadece bir hukuk komedisi olduğunu söylüyor.

GÖZDAĞI VERMEYE ÇALIŞIYORLAR

Eğitim-Sen Gönen Temsilcisi ve 27 yıllık meslek lisesi öğretmeni Ali Gözübüyük, bu eyleme Türkiye'den yüz binlerce memurun katılmasına rağmen yalnızca Gönen'deki 36 öğretmen ile bir memurun yargılanmasını "hukuk komedisi" olarak tanımlıyor. Gözübüyük, "Bu katıldığımız ilk eylem değil. Ama öğretmenlerin böyle bir eyleme katıldığı için hapis istemi ile yargı karşısına çıkarılması ilk olay" diyor ve ekliyor: "Yasalarla koruma altına alınan hakkımızı kullandığımız için açılan bu dava sendikalı olmak isteyenlere karşı bir gözdağı verme isteğidir."

Sabah

tag 36 öğretmene hapis istemi

21.10.2007 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box cobra :Bence puma haklı bu ülkede çok konuşanlar gerginlik yaratıp hak ve özgürlük adına enayilerin sırtına binmektedirler.Siz önce kendi enayiliğinize bakın ki sendikalar ve sivil toplum örgütü adı altında sizleri leyleğe çevirmişler.Önce siz yapın ki alnınızda öpelim.Nenemde nasihat verirdi.Bakanımızda iyi devletimizde geçmişte sizin gibiler uşak olmasaydı bu duruma düşmezdik.Artık laklaklığığı bırakın en azında birine bir bardak su verin.kahve köşeleri dikoducuları sizin gibi özgürlükçü köleler olmassa yasa dışı örgütler nereden beslenecekler.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Beyine zarar veren alışkanlıklar Beyine zarar veren alışkanlıklar

Kalitesiz güneş gözlüklerinden uzak durun Kalitesiz güneş gözlüklerinden uzak durun

Sabancıdan başarı için altın tavsiyeler Sabancıdan başarı için altın tavsiyeler

Güncel Eğitim Haberleri