Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

2008 öğretmen maaşına ortalama %8,5 zam yapılacak eğitim haberi

eğitim haberleri2008 öğretmen maaşına ortalama %8,5 zam yapılacak

lira.jpg Maaşları yüzde 2+2 zamlanacak memurların taban ücretlerine ocakta seyyanen 10 yeni lira eklenecek. Katsayı düzenlemeleriyle birlikte en düşük memur aylığı toplamda yüzde 10,5, en yükseği de yüzde 4,1 oranında yükselirken, ortalama artış yüzde 7,6'ya çıkacak. Yeni yıl için aile yardımı dahil en düşük maaşa 82, en yükseğe 287 yeni lira zam yapılmış olacak. Zammın ortalama tutarı ise 81 YTL'yi buluyor.Ortalama memur maaşı Ocak 2008'de 1 milyar 134 milyon, Temmuz 2008'de 1 milyar 172 milyon YTL'ye çıkacak. Ayrıca 2007 yılının ikinci altı aylık döneminde enflasyon yüzde 4'ün üzerinde çıkarsa, aşan kısmı telafi edecek şekilde 2008 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere enflasyon farkı aylıklara yansıtılacak. Unakıtan, "Zam oranını, düşük maaş alana daha yüksek, yüksek maaş alana daha düşük oranda yansıyacak şekilde ve bütçe imkanları ile enflasyon hedefi dikkate alınarak belirlendi." ifadesini kullanırken, sendikalar orandan memnun olmadıklarını açıkladı.

Bütçede, söz konusu ilaveten çeşitli adlar altında ek ödeme alamayan kurumlarda istihdam edilen yaklaşık 1 milyon 550 bin personel için de bazı iyileştirmeler yer alıyor. Bu durumdaki personelin halen 90 yeni lira civarında ödenmekte olan denge tazminatı tutarı ocaktan itibaren 20 lira artırılarak 110 YTL'ye, temmuzda da yine 20 lira daha artırılarak 130 YTL'ye çıkarılacak. Bu arada daha önce yapılan vergi düzenlemesi sonucunda getirilen asgari geçim indirimi Ocak 2008'de yürürlüğe girecek.

Dolayısıyla aylık ücretler, bu tarihten itibaren kişilerin durumuna bağlı olarak yaklaşık 45 ile 90 yeni lira arasında değişen tutarlarda artacak. Maliye Bakanı Unakıtan, 2008 için tüketici fiyatlarında öngörülen kümülatif artışın yüzde 4 olduğu dikkate alındığında, özellikle alt gelir grubunda yer alan devlet memurlarının aylıklarında yapılacak artışın 'enflasyonun üzerinde' olduğunun görüldüğüne dikkat çekti. Unakıtan, "Böylece bugüne kadar olduğu gibi, 2008 yılında da çalışanlarımızın enflasyon karşısında alım güçlerinin korunması sağlanacaktır." ifadesini kullandı.

Merkezi Yönetim Bütçesi'nde yer alan yeni memur maaş katsayıları ile halen aile yardımı hariç 734 YTL olan hizmetli maaşı, ocak ayında 776 yeni liraya, temmuzda ise 812 YTL'ye yükselecek. Meclis'e sunulan tasarıya göre, şu anda 0,04835 olan aylık katsayı Ocak 2008'de 0,049318'e, temmuzda da 0,05031'e çıkacak. Halen 0,62804 olan taban aylık katsayısı da, yeni yılın ocak-haziran döneminde 0,65061, temmuz-aralık döneminde ise 0,66360 olarak uygulanacak. Yan ödeme katsayısı ise 0,01533'ten ocakta 0,015637'ye, temmuzda 0,015946'ya yükselecek. Yeni katsayılar, memurlara yeni yılın ilk yarısında yüzde 2,2 ile yüzde 5,7 arasında maaş artışı getirecek. Temmuz zammı ile birlikte memur maaşlarındaki en düşük artış yüzde 4,2'ye, en yüksek artış ise yüzde 10,5'a çıkacak. İşe yeni başlayan bir öğretmenin halen 928 yeni lira olan aylık maaşı da ocakta 973, temmuzda ise 1.013 YTL'ye ulaşacak.

Öte yandan KİT'lerdeki sözleşmeli personelin 2.529 YTL olan ücret tavanı yıl başında 2.590 YTL'ye, temmuzda 2.641 yeni liraya çıkacak. 2.610 YTL olan en yüksek devlet memuru sözleşme ücreti ise ocak-haziran döneminde 2.672, temmuz-aralık döneminde 2.726 YTL olarak uygulanacak. Kıdem tazminatı tavanı da yıl sonunda 2.122,59 YTL'ye çıkarılacak.

'Üvey evlatlıktan kurtulamadık'

Memur konfederasyonları, hükümetin gelecek yıl memur maaşlarına yapacağı zam oranlarına tepki gösterdi. 'Ciddi bir şok' yaşadıklarını aktaran Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, "İş bırakma, işi yavaşlatma, süreli grev olabilir. Vatandaşlardan oluşacak rahatsızlıklar için şimdiden özür diliyoruz." dedi. Memurun bir türlü üvey evlatlıktan çıkarılamadığını kaydeden Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu da, "Yüzde 2+2 zamla biz geçinemiyoruz, Sayın Unakıtan geçinsin." diye tepki gösterdi.

Bütçe 222 milyar YTL, faiz dışı fazla düştü

Yeni iktidar dönemine, 'büyümeyle istikrara geçiş' sloganıyla başlayan hükümet, 2008 bütçesini 222,3 milyar yeni liraya bağladı. Kişi başına milli gelir hedefi 7 bin dolar. Faiz dışı fazla, 1 puan geri çekildi. Başta Uluslararası Para Fonu olmak üzere çeşitli çevrelerden 6,5 oranının korunması için telkinde bulunulmasına rağmen hükümet, yatırım harcamalarında elini bağlayan bu oranı yüzde 5,5 olarak ilan etti.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Kamu borç stokundaki düşüş eğilimini devam ettirecek bir FDF gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Faiz giderlerinin bütçe üzerindeki baskısını hafifletmeye devam edeceğiz." dedi. 2008 bütçesinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na 37 milyar, mahalli idarelere 15 milyar, fonlara 3,6 milyar YTL, tarımsal destekleme için de 5,4 milyar yeni lira kaynak ayrıldı. Faize de 56 milyar YTL ödenecek.

Önceki gece TBMM'ye sunulan 2008 yılı bütçesinin görüşülme takvimi belirlendi. Meclis'in bütçe maratonu, 25 Ekim Perşembe günü başlayacak. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bütçeyi, 25 Ekim Perşembe günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunacak. 30 Ekim'de başlayacak komisyon görüşmeleri, yaklaşık 3 hafta sürecek. Bütçenin, aralık başında Genel Kurul'da ele alınması bekleniyor.

Unakıtan, hazırlığını tamamladıkları 2008 bütçesini açıkladı. Buna göre gayri safi milli hasıla (GSMH) 716 milyar 596 milyon YTL'ye çıkarken yüzde 5,5'lik büyüme kaydedilecek. Bu arada enflasyon 2008 sonunda yüzde 4'e gerileyecek. Yeni yıla ilişkin maliye politikası hedeflerini anlatırken, "Tesis edilen mali disipline devam edilecek." vurgusu yapan Kemal Unakıtan, yapısal reformların devam edileceği teminatını verdi.

Maliye Bakanı, "Bu, Türkiye için alternatifi olmayan bir yol. İstikrar, büyüme, enflasyonun düşmesini ve borçların azalmasını istiyorsak buna önem vereceğiz. Mali disipline devam, yapısal reformlara devam. Enflasyonla mücadele politikasını destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. Türkiye, tarihinde ilk kez 22 çeyrek dönem sürekli büyümeye imza atıyor. Unakıtan, 2008'deki büyümenin de özel sektör ağırlıklı olacağını belirtti.

Toplantıda, makro göstergeler konusunda da bilgi veren Unakıtan, 2008 hedeflerini şöyle açıkladı: "Bütçe harcamalarını sağlam gelir kaynakları ile karşılamak. Kamu harcamalarının kalitesini artırmak, makro ekonomik istikrar ile birlikte sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak, hesap verilebilirliği ve mali saydamlığı güçlendirmek, verimliliği ve üretimi teşvik edecek bir tarımsal destekleme politikası oluşturmak, sosyal politik ve programlarla gelir düzeyi düşük kesimleri desteklemek, kırsal kesimin altyapısını güçlendirmek." Önümüzdeki yıl ÖTV'den bütçeye 44,7 milyar, dahilde alınan KDV'den 17,7 milyar, ithalde alınan KDV'den 30,5 milyar, Gelir Vergisi'nden 38,1 milyar, Kurumlar Vergisi'nden 14,5 milyar yeni lira gelmesi sağlanacak.

Motorlu Taşıtlar Vergisi gelir hedefi de 3,9 milyar YTL. Elektrik zammıyla ilgili gözlerin çevrildiği Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bu yöndeki soruya sert çıktı: "Eğer o kuruluş zammı yapacaksa, buna da karar veriyorsa, gerekli kurullarından da çıkardıysa, zamanı geldiğinde açıklar. Gerek yoksa da açıklamaz. Bu, bu kadar basit. Olacak mı, olmayacak mı diye bana soru sormayın." ÖTV ve KDV zammına ilişkin de "Şu anda bir şey yok, olunca 'oldu' deriz." karşılığını verdi.

zaman

tag 2008 öğretmen maaşına ortalama %8 5 zam yapılacak

19.10.2007 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (8 yorum yazılmış)

box baris :BİR ÖĞRETMEN rumuzlu ... kardeşim e cevaben..BURDA arkadaşların eleştirileri az para cok para değil...HAK.. bir doktor bi işçi nasıl senden fazla para alabilir bunu sorgula..bir örnek vereyim iyi anla diye..bir öğretmen arkadaşım mahallesinde bir GECE KONDU almak için yıllarca çalıstı ve aldı ama yan komsusu TELEKOM DA ÇALISAN BİR İŞÇİ onun eveinin yanında 3 KATLI BİNA YAPTI 40 MİLYARLIK ARABAYA BİNDİ....ŞİMDİ DÜŞÜN...nerde adalet ve kalkınma..nerde ampül....unutma HİÇ KİMSE TÜRK HALKININ EĞİTİLMESİNİ VE EĞİTİMCİLERİN BİRLEŞMESİNİ İSTEMİYOR...NEDEN? TÜRKİYENİN BÜYÜMESİNİ GÜÇLENMESİNİ İSTEMEDİĞİ İÇİN...

box ahmet :değerli arkadaşlar maaşlar konusunda şurada yorum yapmak o kadar ayıp ki öğretmenlik zengin olmak için yapılacak bir meslek değil basını da mı takip etmiyorsunuz bunca şikayetlere rağmen 10 binlerce genç arkadaş öğretmenliği aslanın ağzından değil karnından kapmaya çalışıyor. O ekmeği kaptıktan sonra da başka düşünülüyor ayıp be.Lütfen .Belki asıl ayıp olan öğrertmne reva görülen bu miktarda ki maaş olabilir.Ben de az diyorum ama lütfen ayıya köprüyü geçene kadar dayı deme felsefesini birakalım da öğrencilere eğitim adına terbiye adına ne veriyoruz onu düşünelim.Herkese SAYGILAR

box adalet :ben bir öğretmen olmama rağmen ortaokul mezunu polisin bir doktordan fazla maaş almasına bir anlam veremiyorum. verilen emeklere göre

box ankaralı :keşke maaşları tartışmak yerine ülkemizi kalkındırmaya nasıl faydalı olabilirim diye düşünsek o zaman ne maaş problemi ne ülkenin bu durumu kalırdı

box emektar :şu an 600 yeteleye çalışıyorum. evliyim ve 31 yaşındayım aldığı maaştan şikayeti olan, bu zam çok az diyen varsa lütfen istifa etsin ben yerine geçeyim. yok zammı beğenmiyorum diyorsa bana göndersin şükrederek kalın

box :bu maaşla geçınenler ne yazıkkı aç olan memur ve emeklilerdir kendılerıne gelince bolluk memur ve emeklilere gelince bütçe sorlamacakmış. tabı sorlanacaktır hortumlayan kendileri başkaları yapmış gibi göstermek gerekir onlar için bizlere aç açık olmamız onlara neki kendileri aç değilki açın halınden anlasın

box ASTSUBAY :MERHABA ARKADAŞLAR; DİĞER BİR MESLEK GRUBU HAKKINDA ELEŞTİRİ YAPARKEN LÜTFEN O MESLEK HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLALIM VE TEKNİK VERİLERİNİ DE YAZALIM (ÇALIŞMA KOŞULLARI,MAAŞ,İZİN,TAHSİL,KANUN VE KANUNLARA AİT ZAMAN, TAYİN YERİ VE ADEDİ VS.)BUNLARA GÖRE ELEŞTİRİ YAPARSAK MUKAYESE ETME ŞANŞIMIZ OLUR VE ONUR LA OYNAMAMIŞ OLURUZ. ŞUNUDA SÖYLEYİM ŞEHİT OLMA İHTİMALİNİN FAZLALIĞINI KENDİME HİÇ BİR ZAMAN NEMA KAYNAĞI SAYMAM ÇÜNKÜ CAN VERİLECEKSE ÖNCELİKLE BİZ VERECEĞİZ BİZİM GÖREVİMİZ BU ZATEN.. AYRICA YÜKSEK LİSANS MEZUNUYUM.. TEŞEKKÜRLER

box aklıbaki :Tasarruf dediniz aç bırakacaksınız ha, demedi demeyin... Hatırlatayım belki farketmemiş olabilirsiniz :)

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kişinin yalan söyleyip söylemediğini nasıl anlarsınız? Kişinin yalan söyleyip söylemediğini nasıl anlarsınız?

Meyve Suyunun Bilinmeyen Faydaları Meyve Suyunun Bilinmeyen Faydaları

Unutkanlığa iyi gelen besinleri biliyor musunuz? Unutkanlığa iyi gelen besinleri biliyor musunuz?

Güncel Eğitim Haberleri