Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Yeni sınav sisteminde dersaneye bağımlılık arttı eğitim haberi

eğitim haberleriYeni sınav sisteminde dersaneye bağımlılık arttı

ogrenciler.jpg OKS kalktı yerine 6, 7 ve 8'inci sınıflarda yapılacak seviye belirleme sınavı getirildi. Amaç öğrenciyi dersaneden kurtarmak, okula bağlamaktı ama tam tersi oldu. Bu kez ilköğretim 5'inci sınıftan itibaren öğrenciler dersaneye gitmeye başladı.
Oyun çağındaki çocuklar tıpkı büyükler gibi gelecek kaygısı taşıyor. Dersane okul arasında mekik dokuyor. Aileler çocuklarının geleceği için bu koşuşturmaya göz yumuyor. Bütün bu çabaların tek bir amacı var: Sınavda doğru şıkkı işaretlemek.


Çocuklar, şikayetlerini "Matematik kursuna gidiyorum. Türkçe kursuna, İngilizce kursuna gidiyorum", "Derslerimi daha iyi yapmak için okul sınavlarında başarılı olmak için kursa gidiyorum", "Hafta içi hafta sonu programların hep dolu canımdan bezdim", "17-18 gibi evde oluyorum ödev yapamıyorum verim düşüyor" sözleriyle dile getiriyor.


Okul yönetimleri de bu duruma tepkili. Çankaya İlköğretim Okulu Müdürü Süleyman Nazif Gariboğlu "Çocuğa okuma yazma öğreten biziz. Cumartesi, pazar verdikleri eğitimle bütün başarı dersanelerin gibi lanse ediliyor" dedi.


İlköğretim 5'inci sınıflar için özel programlar belirleyen dersaneler ise "Velilerden talep olduğu sürece karşılanır. Çünkü bu sınavı geçmek zorundalar" görüşünde.

Dersanelerin topu attığı ailelere göre ise suç sistemde. Aileler "Ne yazık ki bu sistemde gerek var. Yorulduğunu biliyorum ama gönderiyorum" fikrini benimsiyor.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in salı günü seviye tespit sınavıyla ilgili basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

tag Yeni sınav sisteminde dersaneye bağımlılık arttı

19.10.2007 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box miray yandaşları arkadaşları :bencede yaaa çok yoğun günü fulll doluyuz dershaneler kapatılmasını hem istiyorum hem istemiyorum kapaltılmasını şu yönden de istemiyorum cep telefonu serbest giyim serbest şimdi okulda olsa erkeklere şaç jölememe kızlara şaç topla at kuyruğu olsun geç kalma yoksa almayız ben bir keresinde okula geç kalmıştım müdür yardımcısı dfk bekletti o soğukta nie nie mi çünkü dk geç kaldık die bir keresinde dershanede saatleri yanlış söylemişlerdi bizim sınıftan bir kaç kişde geç kalmış ancak son derse girdik ama bişiy demediler bir kızda şaçlarını yaptırmış gelmiş dershanede birşey demediler ama okulda olsa kızılca kıyamet kopar dersheneler kapatılmasın sadece daha az olsun öyle daha güzel olur ama daha bu yaşta yarış atıgibi oluyoruz buda gençleri olumsuz etkiliyor çocuğa baskı yapılmasın ne kadar yapabiliyorsa o kadar yapsın benden bu kadar

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı

Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu

Sağlıklı yürüyüş kuralları ve yürümenin faydaları Sağlıklı yürüyüş kuralları ve yürümenin faydaları

Bilgisayar başında çok oturanlardansanız... Bilgisayar başında çok oturanlardansanız...

Güncel Eğitim Haberleri