Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Memura 2008 zammı açıklandı eğitim haberi

eğitim haberleriMemura 2008 zammı açıklandı

lira.jpg Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, basın toplantısında konuşuyor. Unakıtan 2008 bütçesini açıklarken memur maaşlarına yapılacak zammı da açıkladı.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, memur maaşlarına 2008 Ocak-Temmuz döneminde yüzde 2 2 zam yapılacağını, ayrıca Ocak ayında taban aylığında seyyanen 10 YTL artış olacağını bildirdi.

Maliye Bakanı Unakıtan, 2008 yılı Merkezi Yönetim Bütçesinin TBMM'ye sunulması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, memurlara verilecek zam oranının, ''düşük maaş alana daha yüksek, yüksek maaş alana daha düşük oranda'' yansıyacak şekilde bütçe imkanları ve enflasyon hedefleri dikkate alınarak belirlendiğini söyledi.

Unakıtan buna göre memur maaşlarına 2008 Ocak-Temmuz döneminde yüzde 2 2 zam yapılacağını, ayrıca Ocak ayında taban aylığında seyyanen 10 YTL artış olacağını belirtti.

Bakan Unakıtan, bu artışlara ilaveten çeşitli adlar altında ek ödeme alamayan kurumlarda istihdam edilen yaklaşık 1 milyan 550 bin personele halen 90 YTL civarında ödenmekte olan denge tazminatı tutarının Ocak 2008'de 20 YTL artırılarak 110 YTL, Temmuz ayında 20 YTL daha artırılarak 130 YTL'ye çıkarılacağını bildirdi. Bakan Unakıtan şöyle devam etti:

ENFLASYON YÜZDE 4'Ü GEÇERSE FARK YANSITILACAK

''Ayrıca 2007 yılının ikinci altı aylık döneminde enflasyon oranının yüzde 4'ü aşması halinde, aşan kısmı telafi edecek şekilde 2008 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere enflasyon farkı memurlarımızın aylık ücretlerine yansıtılacak. Yapılacak bu artışlar sonucunda 2008 yılında en düşük memur maaşında yüzde 10,5 , ortalama memur maaşı yüzde 7,6 , en yüksek memur maaşı ise yüzde 4,1 oranında artış olacaktır. Daha önce yapılan vergi düzenlemesi sonucunda asgari geçim indiriminin 2008 yılı Ocak ayında yürürlüğe girecek olması nedeniyle ayrıca aylık ücretler, anılan tarihten itibaren kişilerin durumuna bağlı yaklaşık 45 YTL ile 90 YTL arasında değişen tutarlarda artacaktır.''

2008 yılı için tüketici fiyatlarında öngörülen kümülatif artışın yüzde 4 olduğu dikkate alındığında, özellikle alt gelir grubunda yer alan devlet memurlarının aylıklarında yapılacak artışın 'enflasyonun üzerinde' olduğunun görüldüğünü vurgulayan Bakan Unakıtan, ''böylece bugüne kadar olduğu gibi, 2008 yılında da çalışanlarımızın enflasyon karşısında alım güçlerinin korunması sağlanacaktır'' dedi.

Unakıtan, büyüme ile istikrara geçiş dönemini başlattıklarını belirtti. Ekonominin 2003-2006 döneminde yıllık ortalama yüzde 7.3 büyüdüğüne işaret eden Unakıtan, Tükiye'nin en hızlı büyüyen ülkeler arasına girdiğini belirtti.

Unakıtan, 'Daha öncede sürdürdüğümüzü büyüme politikasına uygun hazırladık. Önümüzdeki dönemde küresel ekonomide rekabet gücünü artırarark, büyümeyi kalıcı hale getirmeyi hedefliyoruz. Mevcut imkanları sürdürdükçe ülkemiz cazibe merkezi olmaya devam edecektir.

Türkiye ekonomisi 2003-2006 dönemindeki büyüme ile dünyanın en hızlı büyüyen ekononimlerden biri olduk. 2007 yılı sonu ile de hedeflenen yüzde 5'lik hedefe ulaşacağız. Bunu ekonmik göstergeler göstermektedir.

Makro ekonomik istikrar ve büyüme istikrarının kalıcı hale gelmesi temel hedefimizdir. İktidara geldiğimizden bu yana enflasyonu düşürerek tarihi performans gösterdik. 2006 Eylül'de 10,56 olan enflasyon bugün 7,12 olarak kayıtlara geçmiştir. 35 yıl sonra tek haneli enflasyonu yakalama başarısı gösterdik.' dedi.

Unakıtan, Türkiye'de işsizlik sorunu olduğunu buna karşın, işçi talebininde olduğun söylerken 'Bu durumda mesleki liseler ve kursları fazlalaştırarak yetişmiş ara elamanlara yetiştirerek buna çare bulabiliriz. Eğitim şart' dedi.

Unakıtan, düşük maaşlı memurlara daha fazla zam verileceğini söyledi.

En düşük memur maaşına yüzde 10.7 ortalama memur maaşlarına ise yüzde 7.6 zam yapılacak. En düşük memur maaşına 10 YTL seyyanen zam yapılacak.

Zam Ocak Temmuz döneminde yüzde 2+2 olarak yapılacak.

haber7

tag Memura 2008 zammı açıklandı

18.10.2007 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box yiğit :biz memurlara maaş bile çok geliyor bizler ailemize sülalemize akp yi önerdik oy kullandırdık ama boşa gitti bütün oylar anamızı ağlattı herşeye zam verdi ama maaş larımıza vermedei utanmasalar verdikleri maaşımızıda elimizden alacaklar 0/2 zamla 7 nufus geçindiriyorum 4 çocuk okutuyorum kira veriyorum tokiye gidiyoruz eve yazılmak için onlar bile bize ev vermiyor siz memursunuz maaşınız yüksek hepsi aynı şirket olmuş 400 ytl alan bir aile nasıl toki evlerinden ala biliyor akıl sır erdiremiyorum ay içinde eflasyon tavana çıkıyor nedense aybaşı gelince birden enflasyon düşüyor verdiğimiz oylar zehir zıkkım olsun şunu iyi öğrendim bu hükümet sadece kendini polisi ve imamları iyi doyurdu ayrıca öğretmenleri,de besledi geriye kalan bütün memurların anasını ağlattı ben hakkımı helal etmiyorum yazıklar olsun adam ayırımcılığı yaptılar okadar söylenecek söz varki ana ne desek boşuna

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Sabancıdan başarı için altın tavsiyeler Sabancıdan başarı için altın tavsiyeler

İki dil bilmek bunama riskini azaltabilir İki dil bilmek bunama riskini azaltabilir

Yatmadan önce yememeniz gereken gıdalar Yatmadan önce yememeniz gereken gıdalar

Güncel Eğitim Haberleri