Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İlköğretimde her derse zorunlu performans görevi eğitim haberi

eğitim haberleriİlköğretimde her derse zorunlu performans görevi

3.jpg İlköğretim öğrencilerinin "yaratıcılığını kullanma, eleştirel düşünme, araştırma yapma, problem çözme" gibi becerilerini geliştirmeyi amaçlayan "performans görevleri", evde değil öğretmenlerin rehberliğinde sınıflarda yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İlköğretim Genel Müdürü İbrahim Er imzasıyla "Ölçme ve Değerlendirmede Tereddüt Edilen Hususlar" başlıklı genelge yayımlandı.

Genelgede, özellikle öğrencilerin "performans görevleri"ni nasıl yapacaklarına ilişkin esaslara yer verildi.

Genelgede, bir süre önce yenilenen ilköğretim programları doğrultusunda ölçme ve değerlendirme amaçlı uygulamalar yürütüldüğü belirtilerek, bu çerçevede öğrencilere "performans ödevi" verilmesinin öngörüldüğünü anlatıldı. Ancak daha sonra, "performans ödevi"ni öğrencilerin velilerinin yaptığının veya öğrencilerin ödevi internetten ya da bir kaynaktan doğrudan bilgi aktararak hazırladığının anlaşıldığı vurgulanan genelgede, bu nedenle "performans ödevi" yerine "performans görevi" uygulamasının getirildiği belirtildi.

"Performans görevi"nin problem çözme, okuduğunu anlama, yaratıcılığını kullanma, araştırma yapma, eleştirel düşünme" gibi becerilerini geliştirmeyi amaçladığı belirtilen genelgede, bu çerçevede çeşitli çalışmalar yürütüleceği kaydedildi. Öğrencilerin becerilerini kullanmalarına imkan vermesinden dolayı bu tür çalışmalar yapılması gerektiği belirtilen genelgede, performans görevlerinin öğretmenlerin gözetiminde yürütülmesinin önem taşıdığı vurgulandı.

Genelgede, "Gerek görüldüğü takdirde çalışmanın araştırma ve veri toplama gibi ön hazırlıkları sınıf dışında, ürünün oluşturma ve sonuçlandırma aşamaları ise sınıf içinde yapılmalıdır. Böylece öğrencilerin görevi yaparken sergilediği performans öğretmen tarafından gözlenerek daha gerçekçi bir şekilde değerlendirilmiş olacaktır" denildi.

Genelgeye göre, öğrenciler her dersten proje almak zorunda olmayacak.

Öğrencinin bir dersten birden fazla proje hazırlaması halinde projelerin ortalaması değerlendirmeye katılacak. Ancak performansı belirlemeye yönelik çalışmaların her dersten yapılması zorunlu tutuluyor.

Performans görevleri, "röportaj yapma, deney düzeneği hazırlama ve deneyi sonuçlandırma, anket yapma, poster hazırlama, hayatta karşılaşabileceği problemi çözme, maket hazırlama, araştırmalardan elde ettiği bilgilerden yararlanarak bir sonuca ulaşma, öykü yazma" gibi çalışmalardan oluşacak.

Performans görevlerinin sayısı, öğrencilerin gelişim düzeyleri, ilgi, istek, öğrenme ihtiyaçları, okul ve çevre imkanlarına göre her yarıyıl için öğretmen tarafından belirlenecek. Ancak görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi, teknoloji ve tasarım derslerinde öğrenci başarısının belirlenmesi ise öğretim programlarında belirtilen ölçme ve değerlendirme etkinliklerine göre yapılacak notla değerlendirilmeyen seçmeli derslerde ise performans görevlerini öğrenciler isterlerse yapacaklar.

Öğrencilerin her dönem ders ve etkinliklere katılımını gösteren çalışmalar, "Ders ve Etkinliklere Katılım Puanı" olarak not çizelgesinde yer alacak. Dönem sonunda bu çalışmaların ortalaması not çizelgesine tek not olarak yansıtılacak.

tag İlköğretimde her derse zorunlu performans görevi

11.10.2007 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (11 yorum yazılmış)

box Onur :okulda internet bilgisayar odalarını kapatıyorlar çocuk ya internet cafelere alışacak yada ailesinin akrabalarından ödevi araştırmasını isteyecek halle getirdiler eşimin yiğenin ödevini int. araştırıp veriyorum sürekli ne ben nede eşim ailesine durumu anlatamıyoruz ödevi çocuğun yapması gerekiyor ve okulda yapması gerekiyor.

box zuhal :arkadaşlar bende katılıyorum sizlere evet dogru bişeydir. ama uygulanma konusunda ki zorlukları göz ardı edenlere sormak lazım birde diyilmiş ki unutmayalım herşey çocuklarımız için ne saygısızlık kim diyor ki bunlar bizim için gelde uygula o zaman müfredat zor yetişiyor.nasıl sınıfta pyapılacak.anlatırmısınız.dışardan konuşmakkolay.ögretmenleryetiştirmek için yapacaklar ve cocuklar için ne kadar sağlıklı olcaak size soruyorum.

box Raşit :Vallahi ben bu yeni müfredat programının bizim ülkemize üç numara büyük geldiğini düşünüyorum.Eğer sınıflarımız on-onbeş kişilik olsa,velilerimiz daha bilinçli olsa,okullarımızın fiziki imkanları ileri düzeye olsa,birleştirilmiş sınıflar olmasa,öğretmenlerin ders yükü daha az olsa,bir sürü konuyu yetiştirmek için parçalanmasak,eğitim-öğretim dışında bir de bir yığın evrakın içinde boğulmasak iyi bir program diyebilirdim.Fakat bu şartlarda öğretmene de,öğrenciye de eziyettir.Yazıktır,günahtır bunca insanın zamanına emeğine.Ülkemizin geleceğiyle oynanıyor.Bu programı bir İskandinav ülkesinden almışlar.peki iskandinav ülkelerinin öğrenci sayısının nüfusuna oranı ve de öğrenci başına düşen öğretmen sayısında da örnek alsalar ya bu ülkeleri.

box örtmen :öğretmenlik sonuçta vicdani bir meslek,vicdanımızı rahatlatmak için,ne denilirse yapar olduk.Buda bizim performans görevimiz olsa gerek.

box semra :keşke enerjimizi sadece sınıfta kullanmamıza izin verseler.belge yığınlarını düşünmekten, öğretmenlik dışında beklenen görevleri teneffüslere,mesai dışına sıkıştırmaya çalışmaktan(yetmiyor tabi)mahvoluyoruz.eğitimi böyle yaparak kalitesiz hale getiriyorlar.tüm stresimiz sınıfa yansıyor böyle olunca.çocukların karşısında teleşlı ve panik hale geliyoruz.umarım bir gün sadece öğretmenlik yapabiliriz

box ÇİĞDEM :kazanımlar için verilen süreler zaten bazı dersler için az. sınavlar için 1 ders saati boşa giderken bir de dersi öğrencilerin performans görevlerini yapmaları için harcayacağız. eee biz hangi arada kazanımları vereceğiz?

box nur :Performans görevi araştırma, zaman, emek ve de en önemlisi düzenli bir ev ortamı gerektiriyor.Kasabada öğrenci performans görevi için kısıtlı imkanlarla araştırma yapıyor,okulda öğretmeninden kısıtlı zaman içerisinde rehberliği de alıyor eve geliyor manzara süper: Çalışma odası değil çalışma odaları+yemek odası+ yatak odası+tv izleme odası. Cümbür cemaat tüm nüfus ve farklı istekler bir arada. Zavallı öğrenci büyüklerin sesli muhabbetleri, tv nin dikkat dağıtan sesi, kardeşleri, hatta evin küçüğünün yer yer çalışmalarına saldırması arasında, bulabildiği kısıtlı alanda performans görevini yapacak. Öğretmen de ölçecek. Kaynak kullandı mı?, Düzgün mü? Yeni bir şeyler ortaya çıkmış mı ? vb. ADALET! Bir yığın kağıt israfı.

box nur :Performans görevi araştırma, zaman, emek ve de en önemlisi düzenli bir ev ortamı gerektiriyor.Kasabada öğrenci performans görevi için kısıtlı imkanlarla araştırma yapıyor,okulda öğretmeninden kısıtlı zaman içerisinde rehberliği de alıyor eve geliyor manzara süper: Çalışma odası değil çalışma odaları+yemek odası+ yatak odası+tv izleme odası. Cümbür cemaat tüm nüfus ve farklı istekler bir arada. Zavallı öğrenci büyüklerin sesli muhabbetleri, tv nin dikkat dağıtan sesi, kardeşleri, hatta evin küçüğünün yer yer çalışmalarına saldırması arasında, bulabildiği kısıtlı alanda performans görevini yapacak. Öğretmen de ölçecek. Kaynak kullandı mı?, Düzgün mü? Yeni bir şeyler ortaya çıkmış mı ? vb. ADALET! Bir yığın kağıt israfı.

box sanane :bence çok saçma resmen öğrencilere işkece

box salim özdemir :sayın eğitimciler,3. ncü sınıfa giden bu yaştaki çocuğun bu ödevi nasıl hazırlamasını bekliyorsunuz .Biz velisi olarak bile bu işi çözemedik .Öğretmeni hiç bir yönlendirme gösterim yapmadan tutuştur eline yolla evine mantığıyla hareket ederek öğrencinin kendisinden çok velileri çözsün mantığıyla verilmiş. Benim sizde ricam ,ETÜD adı altındaki paralı çalımaların takip edilmesi,öğretmenlerin verdikleri bu gibi ödevleri anlatarak dersişlemesini istiyorum . yoksa ben hergün eve geldiğimde baba bunu verdiler ama sen bilirsin sorusuyla karşılaşırım O zamanda ödevin öğrenciye değil babaya verildiğiğ düşüncesi meydana gelir.Kısaca nalatmak istedim şuydu bence öğrenciden daha çok öğretmenlerin becerilerini araştırılması lazım . SAYGILARIMLA.

box ahmet özcan :performans görevleri diye anılan ve dereceli ölçeklerle ölçüt kulaandığımız bu etkinlik öğrencilere uyguladıgımız angaryadan baska bir şey değil ve aynı zamanda subjektif olmakta bu bir yadsınamaz bır gerçektir çünkü herkesin her konuda ve her zaman aynı performansı göstermesini bekmek çok yanlıs

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Verimli araba kullanmanız için öneriler Verimli araba kullanmanız için öneriler

Verimli bir yaz tatili  için öneriler Verimli bir yaz tatili için öneriler

Çayın sağlığımıza faydaları ve zararları Çayın sağlığımıza faydaları ve zararları

Güncel Eğitim Haberleri