Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB den yeni yönetici atama yönetmeliği eğitim haberi

eğitim haberleriMEB den yeni yönetici atama yönetmeliği

3.jpg Danıştay 2. Dairesinin 13 Nisan 2007 tarihli "Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Atama Yönetmeliği"nin bazı düzenlemelerinin yürütmesini durdurması üzerine, bakanlıkça yeni bir yönetmelik hazırlanıyor.

Yönetmelik taslağında eğitim kurumlarının daha önce 4 olan yönetim kademeleri 5'e çıkarılıyor. Buna göre, birinci kademeyi "Eğitim kurumları müdür yardımcılığı", ikinci kademeyi "Eğitim kurumu müdür başyardımcılığı", üçüncü kademeyi "C tipi eğitim kurumu müdürlüğü", dördüncü kademeyi "B tipi eğitim kurumu müdürlüğü" ve beşinciyi kademeyi ise "A tipi eğitim kurumu müdürlüğü" oluşturacak.

Atamalarda, kariyer ve liyakatin esas alınması, norm kadro esaslarının göz önünde bulundurulması, hizmet gereklerinin ve puan üstünlüğü ile kamu yararının birlikte dikkate alınması temel ilkeler olacak.

Doğrudan bakanlığa bağlı eğitim kurumlarının yöneticilikleri ile öğretmen evi ve akşam sanat okulu müdürlüklerine, Anadolu statülü eğitim kurumları, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve spor liseleri yöneticiliklerine öncelikle bu eğitim kurumlarında görev yapan ya da yapmış olanlar arasından atama yapılacak. Ancak bu şartları taşıyan aday bulunmaması durumunda diğer eğitim kurumlarında görev yapan adaylar arasından da atama yapılabilecek.

Taslak yönetmelikte de müdür olarak (C) tipi eğitim kurumu müdürü olarak atanacaklarda, eğitim kurumu yöneticiliklerinde en az 1 yıl görev yapmış olmak, (B) tipi eğitim kurumu müdürü olarak atanacaklarda, eğitim kurumu yöneticiliklerinde en az 2 yıl görev yapmış olmak ve (A) tipi eğitim kurumu müdürü olarak atanacaklarda eğitim kurumu yöneticiliklerinde en az 3 yıl görev yapmış şartı aranacak.

Yönetmeliğin taslak haline BURADAN ulaşabilirsiniz
AA

tag MEB den yeni yönetici atama yönetmeliği

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (5 yorum yazılmış)

box Okeanus :Bu ülkeyi yıllarca yönetenler ne yaptılar? Evet mevcut iktidar ve Bakan çok iyi mi ? Hayır çook hata yapıyorlar. Ama herkes biraz vicdanlı olsun.Ben çoook atamalar gördüm.Bunları mumla aratacak DİL BİLMEYEN,BİLGİSAYARDAN ANLAMAYAN,VİZYONU DAR,ANTİ SOSYAL İNSANLAR SINAV KAZANSA NE OLUR?

box nena :Yönetici okulu, ardından başarı sıralama sınavı nasıl olur? Nasılsa talep arzdan fazladır...

box necla :Sınavla yöneticilik olmaz arkadaşlar.Sorumluluk yok,göreve sadakat yok,iki kelimeyi bir araya getirme yok.Neymiş sınav kazanmış.Bu yönetmelikle Türk eğitim sistemi kaybetti.Madem sınavla oluyor öncelik okulun kadrosu bile olmak yetmiyor.İlk sınavda ilk masada olacağım.Hak etmeyen insanların benim okulumda görev yapmalarına izin vermeyeceğim.Nasılsa bu atamalarda iptal olacak görürsünüz.Hak yerini bulacak.

box Alper ÇETİN :Sınavın kaldırılması çok olumlu.Çünkü yöneticilik bir kariyer işidir

box mehmet :Arkadaşlar bir sınavı kazanamayandan ne tecrübe beklersin. Tabiki sınavla yöneticiler alınmalı. Ancak yöneticilik yenenek ve bilgisini ölçen bir sınav...

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

PH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın PH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın

Uykusunu Alamayan Çocuk, Matematikte Zorlanır Uykusunu Alamayan Çocuk, Matematikte Zorlanır

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

Güncel Eğitim Haberleri