Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Lise ders programlarında köklü değişiklik eğitim haberi

eğitim haberleriLise ders programlarında köklü değişiklik

okul.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, gelecek öğretim yılında okutulacak Tarih, Fizik, Kimya,Biyoloji, Yabancı Dil derslerini 11 üniversitede görevli 25 akademisyenle birlikte hazırladı.
Yenilenen İlköğretim programlarının da akademisyenlerle birlikte yeniden ele alınması kararlaştırıldı. Milli Eğitim ve YÖK ilk kez bu kadar geniş kapsamlı bir işbirliği yaptı.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında ilk kez kapsamlı bir işbirliği yapıldı ve gelecek öğretim yılından itibaren okutulacak lise 9. sınıf ders kitapları programları değiştirildi. Daha önce değiştirilen İlköğretim programlarının da yine üniversitelerle işbirliği yapılarak yenilenmesi kararlaştırıldı.

Tarih, Fizik, Kimya, Biyoloji, Yabancı Dil (Almanca, İngilizce ve Fransızca) derslerinin 9. sınıflarına ait öğretim programlarında yapılan köklü değişiklik, Talim ve Terbiye Kurulu'nun da onayından geçti. 10, 11 ve 12. sınıflara ait öğretim programlarında yapılacak değişikliklerin de bu yıl sonuna kadar tamamlanması planlandı. Böylece 2008-2009 öğretim yılından itibaren bu derslerin öğretim programlarının uygulanmasına 9. sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak başlanacak.

11 ÜNİVERSİTEDEN 25 AKADEMİSYEN

"Öğretim programlarını yenileme çalışmalarına başlarken olabildiğince çoklu, çeşitli üniversite ve akademisyen katkısı almaya çalışıldığını belirten Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof.Dr. İrfan Erdoğan, Abant, Ankara, Bahçeşehir, Gazi, Hacettepe, İstanbul, Kırıkkale, ODTÜ, Pamukkale, Yeditepe, 9 Eylül üniversitelerinden 25 akademisyonenin çalışmalara katıldığını söyledi. Yeni program hazırlıklarında 15'i profesör, 4'ü doçent, 6 yardımcı doçent görev yaptı.

SON SÖZ ÖĞRETMENİN

Program taslaklarının akademisyenlerin katkılarıyla hazırlanmasından sonra değişik illerde branş öğretmenleriyle toplantı yapıldı. Kurul Başkanı İrfan Erdoğan, ilk kez uygulanan çalışma yöntemini şöyle anlattı:

"Toplantılarda mevcut öğretim programları hakkında uygulayıcıların görüşleri ile taslak öğretim programlarının karşılaştırılmasını istedik. Ortaya çıkan bilimsel, mantıklı, kabul edilebilir görüş ve öneriler dikkate alınarak bunların öğretim programlarına yansıtılması sağlandı. 20 yılı aşkın bir süredir ortaöğretimin fizik, yabancı dil gibi bir çok alanında programlar yenilenmemişti. Çalıştıkları alanda uzmanlığı kabul görmüş olan akademisyenlerle eksik olan yenileştirme çalışmalarını yaptık."

İLKÖĞRETİMDE DE YAPILACAK

Yenilenen ilköğretim programını da akademisyenlerle birlikte gözden geçireceklerini belirten Kurul Başkanı Erdoğan, "Aklın ve bilimin ışığında tespit ettiğimiz sorunlara neşter atacağız. Programları geliştirme ve daha sonra da revizyon çalışmaları esnasında kimin, nasıl katkı sağlayabileceğini öğrenmiş olduk. Talim ve Terbiye Kurulunda uzmanlıklarından yeterince yararlanılamayan kadrolarımızın katkılarıyla çalışacağız. Öncelikle Türkçe, Teknoloji ve Tasarım, Matematik gibi derslerin programlarını yeniden gözden geçireceğiz" dedi.

Saygı ÖZTÜRK

tag Lise ders programlarında köklü değişiklik

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (14 yorum yazılmış)

box halgul :simyacı değerli öğretmenim.lise9.sınıf kimya dersi günlük hayatımızdaki kimyayı genel olarak kavratmak.üst sınıflarda göreceği konular hakkında temel oluşturmak amacı ile hazırlanmış.ilk dört ünite beşinci üniteye hazırlık olup matematik işlemlerden kaçınıp örnekleri belirgin güncel ve öğrencinin dersin işlenişinde aktif olduğu şekilde verilmesi gerekiyor.çok detaylandırmayın etkinlikleri mutlaka yapın.üst sınıfta kimya almayan öğrenciler çevresindeki değişimlere bilimsel bakması amaçlanmış.örneğin deterjan,sabun temizleme özelliği çimentonun nasıl donduğunu bilmesi isteniyor başarılar dilerim.

box :HAFTADA 2 ŞER SAAT İLE FİZİK KİMYA OLURMU BEYLER,FEN BAŞARISI OLURMU,FEN BÖLÜMÜ OLURMU?(BİZİM 5 SAATTE KAVRATMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ DERSİ İKİ SAATE DÜŞÜRDÜLER)

box ASİ :AVUKATLIK GİBİ MESLEKLER SÖZEL BÖLÜMEMİ GEÇECEK.GEÇERSE ÇOK İYİ OLUR ÇÜNKÜ AVUKATLIK GİBİ MESLEKLERİN HİÇ BİR ALKASI YOK EŞİTAĞIRLIKLA BUNUN NEDENİ İSE BU MESLEKLER EZBER İSTEYEN MESLEKLERDİR.İNŞALLAH SÖZEL BÖLÜME GEÇER...

box clerk :yh fen bölümü 10. sınıf öğrencileri hangi dersleri görüyo lütfen bi yardımcı olunn....

box semih :gerçekten bıktık bu sistemden lütfen sabit bir şekilde değiştirin

box Simyacı :16 YILLIK KİMYA ÖĞRETMENİYİM MİDEME KRAPLAR GİRİYOR,SİNİRLERİM BOZULUYOR NE ZAMAN YENİ MÜFREDATA GÖRE YAZILAN KİMYA 9.SINIF DERS KİTABINI İNCELESEM.5 ÜNİTE BİRİ HANYADAN BİRİ KONYADAN İdda ediyorum ünite içindeki konular karmakarışık , lütfen bir meslektaşın 9. sınıf konularını nasıl anlatacağını birkaç cümleyle bari anlatırsa gerçekten COK MAKBULE GEÇECEK

box hikmet :Lise 9. sınıf YENİ KİMYA MÜFREDATINI hazırlayanların kimya öğretimiyle uzaktan yakından hiçbir alakasının olmadığını düşünüyorum. son sınıf fen öğrencilerin bile yeni müfredatı sizlerden bin kat daha iyi hazırlarlardı.YAZIK...

box lüle :yaw madem değişiklik yapıyosun ben kimya öğretmenyim soygazların bağ yapabildiğini koy kitaba avrupada 1960 lı yılrdanberi biliniyo olayların neden niçinini araşrırmalarını sağla konu çıkartmanın anklamı ne bizim çocukları ız gerizekalımı da anlamıcakalr ilerde vasızsız doktor mühendis eczacı yetiştirmek için ii bi program tebrik ederrim

box gencer98 :Yeni uygulamaya konulan fizik müfredatının okullarımızın, toplumumuzun gerçeklerinden uzak tamamen masa başında düşünülmüş ve uygulamaya başlanmış olduğunu düşünüyorum.ayrıca akademik olarak tüm fizik camiasında yeteri kadar tartışılmadığı,paylaşılmadığı kanaatindeyim.Bu nedenle yeniden değiştirilmeye aday görüyorum. Arkadaşlar biriniz bana söyleyin allah aşkına *Manyetik alan ile ilgili bir beste şarkı duydunuz mu?Etkinlik olarak kitapta var:( *9.sınıf ikinci ünite Enerji olur mu?kuvveti,yerdeğiştirmeyi,hareketi,gücü anlatmadan enerji anlatılır mı? *Enerji konusu ile ilgili şapka etkinliğini yaparken 30-40kişilik sınıf ne hale gelir düşünülmez mi? *Bu müfredatı hazırlayanlar 9.sınıfta fizik dersinin haftada 2 saat olduğunu bilmiyor lar mı? Daha çok söylenecek var ama… hepinize kolay gelsin…..:(

box :sizleri çok seviyoruz sitenizi çok sevdik .......... ama ,,,,,,,,,,

box reşat buşanlı :9. ve 10. sınıflarda alan seçimi yapılacak diye konular çok yüzeysel geçiliyor bütün yük 11.ve 12. sınıflara kalmış lise 4 seneye çıktı diye ders saatleri de azaltılmış fizik konularına 3 saat nasıl yetecek zaten öğrencilerin yetersiz anlatımdan dolayı fizik başarıları yerlerde sürünüyor

box fulya :9 sınıfın kimyası cok zor ya lise 3 konularını görüyoruz lütfen birileri bu müfradetı degiştirsin ya

box yasemin :yaw vallaha 9 sınıf dersleri çok iyiymiş ama mat çok kötü onda biraz bozugumm yani genelde herkesin takıldıgı bir ders mat oluyor ama site çok güzel olmuş tebrik ediyorum herkese kolay gelsin

box elif :müfredatların akademisyenlerle hazırlandığı belli oluyor.Çünkü akademik çalışma niteliğinde.Karşılarında lise öğrencileri olduğunu unutmışlar. Biz kimya öğretmenlerine amerikayı yeniden keşfettiriyorlar.10.sınıflar da Yıllardır anlattığımız,öğrencilerimizin de anladığı konu sıralamasını bir tarafa bıraktık,doktora tezi hazırlar gibi fizik bilgileriyle donanmış bir atom konusu anlatmaya çalışıyoruz.Daha doğrusu önce kendimiz anlamaya çalışıyoruz.Tanecikler arası etkileşimleri anlatmak için yapmadığımız şaklabanlık kalmadı. Üstelik hafta da sadece 2 ders saatimiz var. Bence bakanlık akademisyenlere değil bizlere sormalıydı.Önümüzdeki yıl 10. sınıf müfredatının değiştirileceğini umutla bekliyorum.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Sıvı içine düşen cep telefonu nasıl kurtarılır? Sıvı içine düşen cep telefonu nasıl kurtarılır?

Kansere karşı kim hangi taramayı yaptırmalı? Kansere karşı kim hangi taramayı yaptırmalı?

Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder? Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder?

Güncel Eğitim Haberleri