Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğrenciye 'üstün başarı' belgesi geliyor eğitim haberi

eğitim haberleriÖğrenciye 'üstün başarı' belgesi geliyor

irfanerdogan.jpg Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, yeni öğretim yılında üç kez üst üste takdir belgesi alan öğrencilere "üstün başarı belgesi" verileceğini açıkladı. Erdoğan, ayrıca ilköğretimde üç sınavdan en az birinin ortak sınav olacağını, ortaöğretimde de bu kararın kurulun onayından geçmek üzere olduğunu söyledi.

Öğrencileri motive etmek ve başarıya özendirmek için Talim Terbiye Kurulu uzun süredir üzerinde çalıştığı projeyi hayata geçiriyor. Başkan Prof. Dr. İrfan Erdoğan, üç yıl üst üste takdir belgesi alan öğrencilere "üstün başarı", teşekkür belgesi alanlara da "başarı" belgesi verileceğini açıkladı. Başkan Erdoğan, "Başarılı bir öğrenci bir yılda iki takdir veya teşekkür belgesi alır. Üç yılda toplam 6 başarı belgesi elinde olur. Sürekli başarı belgesi alan öğrencileri diğerinden ayırmak ve özendirmek istedik" dedi. Başkan Erdoğan, iki kez teşekkür alıp, bir kez takdir belgesi alanlara da "başarı belgesi" verileceğini sözlerine ekledi.

ORTAK SINAV

Prof. Erdoğan, ilk ve ortaöğretimdeki öğrencileri yakından ilgilendiren yeni bir uygulamayı da açıkladı. Bu öğretim yılında ilköğretimdeki öğrenciler resim, beden eğitimi ve müzik gibi uygulamalı ders dışındaki derslerden bir dönemde en az bir ortak sınava girecekler. Başkan Erdoğan, "Örneğin ilköğretim 6'ncı sınıftaki öğrenciler hepsi aynı sınava girecek. Amacımız, tüm sınıflarda zamanla ortak sınava geçmek" dedi. Erdoğan, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

KEYFİYETE ÖNLEM

"En az bir sınav ortak olacak. Böylece subjektif değerlendirme, keyfiyet ortadan kalkacak. Bu kültür yerleşince okulların verdikleri nota daha fazla inanılacak. Ve belki bu uygulama oturursa sınavlar bile belki ortadan kalkacak. Öğrenci de, öğretmen de kendisini sıkıştıracak, velinin talebi kişiselleşecek. Herkes için bu düzenleme faydalı olacak."

SOSYAL BİLİM LİSESİ

Başkan Prof. Dr. İrfan Erdoğan, ortaöğretimde de bu uygulamaya geçileceğini açıkladı. Talim Terbiye Kurulu'nun bu kararı aldığını ancak prosedürlerin sürdüğünü belirtti. Erdoğan, Sosyal Bilimler Lisesi'nde ders programının değiştiğini de açıkladı. Bu liselerde tarih, coğrafya gibi derslerinin sayısı arttırıldı. Felsefe ve sosyolojinin de aynı şekilde arttı. Diksiyon ve hitabet dersi seçmeli ders haline getirildi.

Hürriyet

tag Öğrenciye 'üstün başarı' belgesi geliyor

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bu gıdalar kanserden korunmanıza yardımcı! Bu gıdalar kanserden korunmanıza yardımcı!

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

Sabancıdan başarı için altın tavsiyeler Sabancıdan başarı için altın tavsiyeler

Güncel Eğitim Haberleri