Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Seçmeli dersler notla değerlendirilecek eğitim haberi

eğitim haberleriSeçmeli dersler notla değerlendirilecek

3.jpg Seçmeli dersler yeni öğretim yılından itibaren notla değerlendirilecek. İlköğretim 4 ve 5'nci sınıflarında haftada 2 saat olan ve notla değerlendirilmeyen yabancı dil dersinin okutulma süresi haftada 3 saate çıkarıldı. Beden Eğitim dersinin de haftada iki saat yapılması kararlaştırıldı. Uygulama için illere talimat verildi.

Yeni öğretim yılında, eğitimle ilgili sürpriz kararlar alındı. Bugüne kadar notla değerlendirilmeyen "seçmeli dersler" yeni öğretim yılından itibaren notla değerlendirilecek. Talim ve Terbiye Kurulu, ders saatlerinde yeni bir düzenlemeye gitti, bu kapsamda ilköğretim 4 ve 5'nci sınıflarında seçmeli olarak haftada 2 saat olan yabancı dil dersi 3 saate, Beden eğitim dersi ise bir saatten 2 saate çıkarıldı.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecini başlatan Türkiye'de yabancı dil eğitimine daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirtti. Erdoğan, bunu sağlamak için atılan adımlardan birinin de İngilizce derslerine okullarda daha fazla yer verilmesi olduğunu belirtti. Erdoğan, yeni düzenlemenin esaslarını Hürriyet'e şöyle anlattı:

"Öğrenmede ilk çocukluk dönemlerinin etkisi hemen herkes tarafından bilinen bir geçektir. Bu yaş dönemi, yabancı dil söz konusu olduğunda daha fazla önem kazanıyor. Ülkemizde yabancı dil eğitimi daha önceden ilköğretim 6'ncı sınıftan başlıyordu. Ancak bunun yanlış olduğu fark edildi ve yabancı dil, ilköğretim 4'ncü sınıftan itibaren okutulmaya başlatıldı".

DAHA ÇOK EĞİTİM

Erdoğan, AB'ye üyelik yolunda öolan ülkemizde, bunun da yeterli olmadığı belirtti, "Çalışmaların sonucunda ilköğretim 4 ve 5. sınıfta yabancı dil ders saati sayısının haftada 2 yerine 3 saat olması kararlaştırıldı. Bakanımız da bunu çok yerinde buldu" dedi.

SINAV SORUSU

Bu uygulamayla öğrencilerin erken yaşlarda ve daha çok yabancı dil dersi göreceklerini belirten Erdoğan, bunun sonucunda da Türkiye'deki yabancı dil eğitiminin nicelik açısından olduğu gibi nitelik açısından da artacağını ifade etti. Erdoğan, Ortaöğretime Geçiş Sisteminde yabancı dil dahil tüm derslerden soru sorulacağını hatırlattı, "Bu sisteme göre 6, 7. ve 8'inci sınıfların sonunda yapılacak olan merkezi sınavlarda yabancı dilden de soru sorulacağını, böylece öğrencilerin bu derse daha fazla ilgi ve gayret göstereceklerini" söyledi.

BÜYÜK EKSİKLİK

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof.Dr. Erdoğan, İlköğretim ve ortaöğretimde eğitimin merkezi sınavlara odaklı olarak sürdürüldüğünü, bu nedenle öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkarmalarına katkı sağlayacak, becerilerini geliştirecek olan derslere bugüne kadar gereken önemin verilmediğini anlattı. Erdoğan, gelişme çağındaki öğrencilerin "bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı yetişmelerinde önemli bir rol oynayan beden eğitimi dersi"nin de müfredatta hak ettiği kadar yer almadığını , bu durumun hem psikoloji ve pedagoji bilimi hem de toplumun geleceği açısından doğru bir yaklaşım olmadığını kaydetti.

ÇOK YÖNLÜ YARAR

Erdoğan, beden eğitimi dersinin ilköğretim okullarında 1 saatten 2 saate çıkarıldığını belirtti ve şunları söyledi:

"Bu ders öğrencilerin okulu daha çok sevmesine, okula bağlanmasına ve enerjilerini olumlu yönde harcamalarına katkı sağlayacak. Beden Eğitimi dersiyle ekip ruhuna sahip olmayı, sorumluluk almayı ve bunu yerine getirmeyi, paylaşmayı, dayanışmayı öğrenecek. Böylece çocuklarımız arkadaşlarıyla daha çok kaynaşacak, sosyalleşecek. Tüm bu nedenlerle biz de beden eğitimi dersini haftada iki saate çıkarma kararı aldık ve bunu uygulamaya koyuyoruz."

hürriyet

tag Seçmeli dersler notla değerlendirilecek

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (13 yorum yazılmış)

box eda :seçmeli derler karnede 2 kez yazılıyomuş 2 zayıf olarak geçiyo dogru mu

box neziha kapucu :ya biri beni milli eğitim bakanı ile konustursun sırf yeni yönetmelik yüzünden diploma notum düşüyor.ayrıca şu oks konusu,performans ödevleri,tkn.tasarım dersleri bunaltı geldi.tkn.tsrm dersleri yerine test çözelim

box kardelen gogo :ben de öğretmen olmak istiyorum ama meb yüzünden nerede ise vazgeçicem,bu arda isyanım sadece meb ,yoksa başbakanımızla gurur duyuyorum

box ümit :seçmeliderslerin sizlere ne zararı varki!nota eklenmesin tama dogru ama 4 ve 5 lerde olmasın seçmeililerin nota eklenmesi by

box simge :dersler zaten zor. biraz bizede acıyınm

box aydın :ben yorumları biraz geç okudum ama ramazan arkadaşı şiddetle kınıyorum biz beden eğitimi öğretmenleri olmasak okulların halini düşünün herşey bizim sırtımızda bütün törenler dahil arkadaşlar giysimizden dolayı bizi kıskanıyorlar ve her zaman bize çamur atıyorlar el vicdan yahuuuu

box fatih :benim ensevdiğim ders matematik dersidir çünkü matematik dersi hem eğlenceli ve çok güzel dir bazıları hiç sevmez bazıları ise hiç bir dersi sevmez yani endoğ rusu bütün dersleri sevelim.

box fatih :EĞİTİM ŞART okuyamiyanlara lütfen yardım edelim.EĞİTİM ŞART:)

box betül :benim sosyal bilgiler kitabım olmadığı için sınavlara çalışamıyorum internetten kitabıma çalışmak istiyorum ama bulamıyorum ne yapmalıyım

box Bilişim :Bilişim Çağında olmamıza rağmen Bilişim Teknolojileri dersi seçmeli. Artık her insan için zorunlu olan bilişim teknolojileri nasıl olurda müdürlerin insafına bırakılır anlamış değilim. Bilişim Teknolojileri sadece bilgisayar değildir. ATM ler, akıllı ev aletleri, pda lar, cep telefonları, vs. vs. günlük hayatın içinde ve her yerinde yer alan bu cihazların tümü bilişim teknolojileri kapsamındadır. Ve günlük hayatımızın içinde yer alan teknolojik cihazların sayısı her geçen gün artmaktadır. Meb çocuklarımızı nasıl olurda bu alanın eğitimi konusunda müdürlerin insafına bırakır. Bu dersin seçmeli olması çok saçma ve akıl almazdır. Çağı yakalama iddiasını her an tekrarlayan bir bakanlık için utanç verici bir durumdur bu. Lütfen eyleminiz ile söyleminiz bir olsun. Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine ve bu derse iadeyi itibar yapın. BT derslerini müdürlerin insafından kurtarın ve BT öğretmenlerinin okullların kadrolu sekreteri yapılmaya çalışılmasının önüne geçin.

box münire :bu eğitim çok güzel..ben tebrik ediyorum.

box :ben ise müzik dersinin mecbur tutulmasına çok karşıyım oğlum müzik öğretmeni yüzünden müzikten nefret etti

box m g :Bilişim teknolojileri dersi mutlaka notla değerlendirmesinin olması gerekir.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çocukları erken yaşta mesleklere yönlendirmeyin Çocukları erken yaşta mesleklere yönlendirmeyin

Ramazan'da nasıl beslenmeliyiz? Ramazan'da nasıl beslenmeliyiz?

Kredi kartı kullanımıyla ilgili çok önemli uyarılar Kredi kartı kullanımıyla ilgili çok önemli uyarılar

Güncel Eğitim Haberleri