Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

TTK: OKS ve ÖSS değişecek eğitim haberi

eğitim haberleriTTK: OKS ve ÖSS değişecek

irfanerdogan.jpg Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, "Müfredat reformu adı altında gerçekleştirilen çalışmaların hayat bulması için öncelikle OKS'nin daha sonra da ÖSS'nin yapısal olarak değiştirilmesi kaçınılmaz görünmektedir" dedi.
Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla ilgili olarak AA muhabirine değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Erdoğan, kurum olarak yaptıkları çalışmalara değindi. Geçen yıl ortaöğretimde başlatılan 100'lük not sisteminin bu yıl ilköğretim okullarında da uygulanacağını anımsatan Prof. Dr. Erdoğan, "Öğretmenlerimizin zümre düzeyinde eşgüdüm içinde çalışmalarını sağlayacak şekilde ortak sınav yapılabilecek nitelikteki derslerde en az bir sınavın okul düzeyinde ortak yapılması için de yönetmelikte bir düzenleme yaptık. Aynı çerçevede sınavlarda sorulacak soruların dönem başından beri işlenen konulardan dengeli bir oranda dağılımının sağlanması ve yine bu sınavlarda en az üç sorunun sorulması için de bir değişikliğe gittik" diye konuştu.

Bu değişikliklerin ölçme ve değerlendirme adına çok önemli yararlar sağlayacağına dikkati çeken Prof. Dr. Erdoğan, bu şekilde öğretmenlerin derslerde yaptığı çalışmaların belli bir standarda ulaşacağını söyledi.

"Hem ilköğretimde hem de ortaöğretimde sürdürülen eğitim ve öğretim çalışmalarını bloke eden merkezi sınavlarla ilgili bir düzenlemenin yapılmaması eksiklikti" diyen Prof. Dr. Erdoğan, son birkaç yıldır yoğun bir şekilde ileri sürülen eğitim ve öğretim yaklaşımlarının, merkezi sınavların bu haliyle devam etmesi halinde başarıya ulaşamayacağını ifade etti.

Prof. Dr. İrfan Erdoğan, müfredat reformu adı altında gerçekleştirilen çalışmaların hayat bulması için öncelikle OKS'nin daha sonra da ÖSS'nin yapısal olarak değiştirilmesinin kaçınılmaz göründüğünü belirterek, yükseköğretim kurumlarına girişte kullanılmak üzere yeni bir model üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Öğretmenlerin eğitim ve öğretimi iyileştirmek için birilerinin bir şeyler yapmasını beklemeden önemli eğitim sorunlarını görebileceğini ve kendi düzeyinde etkili çözümler geliştirebileceğine inandığını belirten Prof. Dr. Erdoğan, öğretmenler için şunları söyledi:

"Çok sözlerin sarf edildiği eğitim öğretimin bu öz güvenle ve somut bir şeyler yapmayı esas alan bir bakış açısıyla daha iyi noktalara getirilebileceğine inanmanızı istiyorum. Hep birlikte çekici söylemleri sıkça ve ulu orta dile getirme ve bu yüzden temel eğitim kavramlarını aşındırma yerine sonucu belli adımlar atmalıyız."

AA

tag TTK: OKS ve ÖSS değişecek

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

18 milyon öğrenci yaz tatiline girdi 18 milyon öğrenci yaz tatiline girdi

Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor

Öğretmenlik Performans Sistemi Öğretmenlik Performans Sistemi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ağız kokusunu önlemenin yolları Ağız kokusunu önlemenin yolları

Sağlığınızı ve formunuzu korumanız için 10 altın öneri Sağlığınızı ve formunuzu korumanız için 10 altın öneri

Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu

Güncel Eğitim Haberleri