Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İşsiz öğretmenler ordusu çözüm bekliyor eğitim haberi

eğitim haberleriİşsiz öğretmenler ordusu çözüm bekliyor

kep.jpg Ülkemizdeki ‘işsiz lise branş öğretmeni' sayısı resmî verilere göre 100 bini geçti. ‘İşsiz lise öğretmenleri' bu konuya dikkat çekilmemesinden şikâyetçi...

‘İŞSİZ Öğretmeler' adıyla kurdukları sitede seslerini duyurmaya çalışan ‘işsiz öğretmenler' lise branşlarından son dört yılda yapılan atama sayısının sadece sekiz bin civarında olduğunu kaydediyor. Özellikle Edebiyat, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya ve Felsefe Grubu derslerine az sayıda öğretmen atandığı belirten işsiz öğretmenler bu branşlara son 4 yılda sadece 7 bin 700 kişinin atandığını belirtiyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen açığını ‘Ücretli öğretmenlik' uygulaması ile de kapamaya çalışıyor. Eğitim camiasında ‘ücretli kölelik' olarak da anılan bu sisteme göre, öğretmenler ders saati 5 YTL'den derslere giriyor. ‘İşsiz öğretmenler' bu uygulama ile Millî Eğitim Bakanlığı'nın kadrolu öğretmen atayarak 930 YTL maaş vermektense aynı öğretmeni ‘ücretli' olarak görevlendirip yaklaşık 300 YTL ödeyerek hallettiğini savunuyor.

"MEB kamuoyunu yanıltıyor"

Öte yandan ‘Sözleşmeli öğretmen' adıyla MEB'in halkı aldattığının söyleyen ‘İşsiz Öğretmenler', "Ağustos atamasında 10 bin kadrolu, 10 bin de sözleşmeli öğretmen olmak üzere toplam 20 bin öğretmen atandı. Ancak Ağustos'ta sözleşmeli atanan öğretmenler, Şubat'ta karolu öğretmen olarak atanmakta ve MEB aynı kişiyi iki defa atanmış gibi göstererek ‘40 bin öğretmen' atadık diye kamuoyunu yanıltmaktadır" diyor. ‘Öğretmenlik Kariyer Basamakları' arasında, Başöğretmen, Uzman öğretmen, Öğretmen, Aday öğretmen, Sözleşmeli öğretmen (4/b'li), Mevsimlik öğretmen (4/c'li. Bu uygulama, Danıştay tarafından iki defa iptal edildi), Vekil öğretmen, Ücretli öğretmen ve Öğrenci öğretmen (Eğitim fakültesi öğrencileri, staj amaçlı olarak okullarda öğretmenlik yapıyor)

"Öğretmenin vekili ve sözleşmelisi olmaz"

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez, Ağustos'ta 10 bin kadrolu ve 10 bin sözleşmeli olmak üzere 20 bin öğretmen atanmasının yeterli olmadığını söyleyerek, "Bunun yeterli olduğunu söylemek mümkün değil. Sınıfların 30 kişilik sisteme göre düzenlenmesi halinde 200 bin öğretmen açığı vardır.

Vekil ve sözleşmeli öğretmen uygulaması büyük bir sorun oluşturmaktadır. Bu öğretmenlerimizin iş güvenceleri bulunmamaktadır. Sendika olarak, öğretmenin vekili ve sözleşmelisi olmaz diyoruz. Tüm sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesini talep ediyoruz" dedi.

"Öğretmenler yoksulluk sınırının altında yaşıyor"

Öğretmenlerin tamamı yoksulluk sınırının altında maaş aldığını hatırlatan Etyemez, "Eğitim-Bir-Sen olarak, öğretmenlerin hayat standartlarının yükseltilmesini, bir saatlik ek ders ücretinin 12 YTL olarak belirlenmesini, öğretim yılına hazırlık ödeneğinin yılda iki defa ve bir maaş tutarında olmak üzere ayrım yapılmaksızın bütün eğitim çalışanlarına ödenmesini, yine tüm eğitim çalışanlarına Öğretmenler Günü'nde bir maaş tutarında ikramiye verilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Milli Gazete

tag İşsiz öğretmenler ordusu çözüm bekliyor

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ellerinizi Sık Sık Yıkayın, Hastalıktan Uzak Kalın Ellerinizi Sık Sık Yıkayın, Hastalıktan Uzak Kalın

Akıllı para harcamanın püf noktaları Akıllı para harcamanın püf noktaları

İyi bir anne baba olabilmek için... İyi bir anne baba olabilmek için...

Güncel Eğitim Haberleri