Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Başarısız öğrenci öğretmenini de yakacak eğitim haberi

eğitim haberleriBaşarısız öğrenci öğretmenini de yakacak

ogretmen1.jpg Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), mesleki eğitimde dersi iyi işleyemeyen ve öğrencilerini işgücü piyasasına uygun yetiştiremeyen öğretmenleri geri hizmete çekmeye yönelik çalışma başlattı.

Buna göre, Mesleki Yeterlilik Kurumu'nca (MYK) yapılacak beceri ve bilgi ölçme sınavında başarısız olan öğrencilerin öğretmenleri hizmet içi eğitim kurslarına gidecek.

AB'ye uyum kapsamında oluşturulan MYK tarafından 2008 - 2009 öğretim yılında tüm meslek lisesi öğrencilerine yönelik sınav yapılacak. Başarılı olan öğrencilere teknisyenlik unvanını içeren, "4. derece mesleki yeterlilik sertifikası" verilecek.

Bir sınıftaki öğrencilerin yüzde 50'si sertifika alırsa öğretmen başarılı sayılacak. Başarı oranı yüzde 50'nin altına düşerse öğretmen, okul yönetimince uyarılacak ve "hizmet içi eğitim kurslarına" yönlendirilecek.

Derse giremeyecek

Öğretmen, hizmet içi eğitim kursu boyunca öğrencilerle bir araya gelemeyecek ve derslere giremeyecek. AB'de de geçerliliği bulunan sertifika sistemi 8 dereceli olacak. Öğrenciler, 4. dereceyi meslek lisesi eğitiminin ardından girdikleri sınavda başarılı olurlarsa elde edecek. Öğrencilerin, 5. derece için meslek yüksekokuluna, 6. derece için ise 4 yıllık lisans programına gitmeleri gerekecek.

Sertifika sisteminde ilerlemek isteyen öğrencilerin 7. derece için yüksek lisans ve 8. derece için de doktora yapmaları istenecek.

Milliyet

tag Başarısız öğrenci öğretmenini de yakacak

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Verimli bir yaz tatili  için öneriler Verimli bir yaz tatili için öneriler

Aşırı temizlik de hasta ediyor Aşırı temizlik de hasta ediyor

Kulaklıklar, cep telefonlarının vücuda etkisini azaltıyor mu? Kulaklıklar, cep telefonlarının vücuda etkisini azaltıyor mu?

Güncel Eğitim Haberleri