Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Lise mezunları ÖSS'ye değil MÖSS'ye girecek eğitim haberi

eğitim haberleriLise mezunları ÖSS'ye değil MÖSS'ye girecek

sinav2.jpg Yeni ortaöğretim modeliyle ÖSS'nin yıllara yayılarak kaldırılması planlanıyor. Lise mezunlanrı için de Mezun Öğrenci Seçme Sınavı yapılacak.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni ortaöğretim modeline yönelik çalışmalarıyla ÖSS'nin yıllara yayılarak kaldırılması düşünülüyor. Bu durumda liseden mezun öğrenciler için özel bir değişiklik geliyor. Öğrenciler sürece dayalı bir seçme sistemine geçildiğinde Mezun Öğrenci Seçme Sınavı'na (MÖSS) girecek. ÖSS yerine her yıl yapılacak sınavlara giremeyecek olan lise mezunları, tek sınavlı sistemde üniversite için yarışmaya devam edecek.

SAĞLAM: 10 YIL ÖNCE DENEDİK

Eski Milli Eğitim Bakanı, AK Parti Milletvekili Mehmet Sağlam, ÖSS'yi yıllara yayarak kaldıran yeni sistemin uzun denemelerle hayata geçirilebileceğini söyledi. Çalışmayı fikir olarak başarılı bulan Sağlam, "Lise yıllarının tek tek değerlendirilmesi açısından olumlu. Ancak ayrıntılarının şekillenmesi için tek bir karar çıkartmak yetmiyor, Uzun denemeler yapılmalı" dedi. 10 yıl önce kendisinin de lise 2. sınıflara Türkiye genelinde bir deneme sınavı yaptığını kaydeden Sağlam, "Benim yaptırdığım da bu fikirle aynı çözüme dayanıyordu. 'Hakkarideki lise ile Galatarasay Lisesi aynı başarıyı yakalayamazsa ne olur, aradaki fark ne kadar' diye ölçmüştük. Müfredata dayalı yapılan sınavda farkı veren standart sapma yüzde 5 kadar çıkmıştı. Bunlardan da yararlanılarak merkezi yıllık sınavlarla ÖSS kabusundan öğrencileri kurtarabiliriz" diye konuştu.

Yeni Şafak

tag Lise mezunları ÖSS'ye değil MÖSS'ye girecek

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (8 yorum yazılmış)

box Asi :Ben 2007 yilinda mezun oldum universite sinavina girmek istiyorum ama yeni kanun nasil bilmiyorum nail girecegim sinava

box meal :ben sınava girdim çok güzel geçti

box nisan :ya ben psikoloji okumak istiyorum,bana neden trigonometri neden parabol soruyolar ya???neden alana göre sınav yapılmıyorki..biton konu çalışıyoruz.yarışmamız gereken konular artıyorda artıyor..

box taylan özgür uludağ :ya dostlarım bu ösdd zor gibi ya ben korktum ben şuan okuyorum üni. de ama mutlu değilim tekrar haızrlancam ama bunları duymak beni korkutuyor bu yeni sistem mezunlara ne getircek???

box servt :kardeş ben de okuyorum ünv. te de. aynı durum bende de gecerlı bolume alışamadım. sevmedım. sınava tekrar gırmeyı dusunuyorum. barı tam bır açıklama yapsalarda kafalar da soru işaretı bırakmasalar. boyle yarım yamalak açıklamalar daha da stres yaratıyor

box ahmet :universite okuyorum bolum sarmadi,tekrar sinava girecem.moss yapacaklarmis mezunlari.ayni oss yani bise degismeyecek bizim icin.

box esra :biz mezunlar için değişen bişi yok ama liseye gidenler boş boş çene yapıyolar bence ne kadar güzel her senenin sonunda sınava giricekler ama bizim zamanımızda tek bir sınav bu daha zor yani şükrediceğinize isyan ediyosunuz daha kolay sizin için keşke bu zamanda liseye başlasaydım

box kader :aslında kimse farkında değil ki bu her sene yapılması demek insanların derhanelere ve özel derslere biraz daha fazla yedirmesi oluyor.Çünkü her okulun her bölgenin eğitimi bir değil.Düşünün bi fen lisesiyle meslek lisesini aynı kefeye koyabilirmisiniz.Öğrencilerin bir çoğu dershaneye veye özel ders almadan üniversiteli olabileceğini düşünmüyor.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Uzmanlardan ailelere polen uyarısı Uzmanlardan ailelere polen uyarısı

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

Facebook kullanırken mahkum olmayın! Facebook kullanırken mahkum olmayın!

Güncel Eğitim Haberleri