Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Lise mezunları ÖSS'ye değil MÖSS'ye girecek eğitim haberi

eğitim haberleriLise mezunları ÖSS'ye değil MÖSS'ye girecek

sinav2.jpg Yeni ortaöğretim modeliyle ÖSS'nin yıllara yayılarak kaldırılması planlanıyor. Lise mezunlanrı için de Mezun Öğrenci Seçme Sınavı yapılacak.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni ortaöğretim modeline yönelik çalışmalarıyla ÖSS'nin yıllara yayılarak kaldırılması düşünülüyor. Bu durumda liseden mezun öğrenciler için özel bir değişiklik geliyor. Öğrenciler sürece dayalı bir seçme sistemine geçildiğinde Mezun Öğrenci Seçme Sınavı'na (MÖSS) girecek. ÖSS yerine her yıl yapılacak sınavlara giremeyecek olan lise mezunları, tek sınavlı sistemde üniversite için yarışmaya devam edecek.

SAĞLAM: 10 YIL ÖNCE DENEDİK

Eski Milli Eğitim Bakanı, AK Parti Milletvekili Mehmet Sağlam, ÖSS'yi yıllara yayarak kaldıran yeni sistemin uzun denemelerle hayata geçirilebileceğini söyledi. Çalışmayı fikir olarak başarılı bulan Sağlam, "Lise yıllarının tek tek değerlendirilmesi açısından olumlu. Ancak ayrıntılarının şekillenmesi için tek bir karar çıkartmak yetmiyor, Uzun denemeler yapılmalı" dedi. 10 yıl önce kendisinin de lise 2. sınıflara Türkiye genelinde bir deneme sınavı yaptığını kaydeden Sağlam, "Benim yaptırdığım da bu fikirle aynı çözüme dayanıyordu. 'Hakkarideki lise ile Galatarasay Lisesi aynı başarıyı yakalayamazsa ne olur, aradaki fark ne kadar' diye ölçmüştük. Müfredata dayalı yapılan sınavda farkı veren standart sapma yüzde 5 kadar çıkmıştı. Bunlardan da yararlanılarak merkezi yıllık sınavlarla ÖSS kabusundan öğrencileri kurtarabiliriz" diye konuştu.

Yeni Şafak

tag Lise mezunları ÖSS'ye değil MÖSS'ye girecek

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Elektrik faturasını düşürmek için tasarruf yöntemleri Elektrik faturasını düşürmek için tasarruf yöntemleri

Konut alırken nelere dikkat etmelisiniz? Konut alırken nelere dikkat etmelisiniz?

AVM'ler müşterilere nasıl harcatıyor? AVM'ler müşterilere nasıl harcatıyor?

Güncel Eğitim Haberleri