Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

5 bin öğretmen adayı 'bakaya' çıktı eğitim haberi

eğitim haberleri5 bin öğretmen adayı 'bakaya' çıktı

3.jpg Öğretmen olmak için Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurmak isteyen üniversite mezunları, bakaya (yoklama kaçağı) çıktı. Bu durumdan 5 bin öğretmen adayı mağdur oldu.

MEB, Askeralma Dairesi Başkanlığı (ASAL), adayların askerlik durumunu elektronik ortamda alınca binlerce öğretmen adayı, başvuru ekranındaki 'Askerlikle ilişiğiniz olduğu için başvuramazsınız' uyarısıyla karşılaştı.

Adayların zamanında askerlik tecillerini yaptırmamaları, üniversitelerinin de kendileri adına askerlik şubelerine öğrenci belgelerini göndermemesi, sorunun kaynağını teşkil etti. Yaklaşık 5 bin öğretmen adayı 2 gündür ne yapacağını şaşırırken, konuya Milli Eğitim ve Milli Savunma bakanlıkları ortak çözüm buldu. Askerlik sorunu olan adaylar öğrenci belgeleriyle askerlik şubelerine gidip askerliklerini erteletecek, askerlik şubeleri de adayın askerlik durum bilgilerini düzelterek Milli Eğitim'e gönderecek.

Ayrıca MEB başvuru engelini oluşturan askerlik bilgisini devre dışı bırakarak adayların başvurularına imkan verdi. Ancak başvurularını yapan öğretmen adaylarının askerlik şubelerinden alacakları erteleme belgesini başvurularını onaylatacakları il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine vermeleri gerekecek.

MEB, adayın her şeyini biliyor

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, başvuruları 8 Ağustos'ta başlayan ve 19 Ağustos'ta sona erecek 20 bin öğretmen atamasında önemli bir e-devlet projesine imza attı. Emekli Sandığı, ASAL ve Adalet Bakanlığı gibi kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliğine giden MEB, artık kimin askerde veya bakaya olduğunu biliyor.

MEB, ayrıca öğretmen adaylarının adli sicil kayıt bilgilerini kendi sistemine yansıttı. Böylece, adli kaydından dolayı başvuru imkanına sahip olmayanların daha ilk aşamada başvuruları önlendi. Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı verilerini de ilgili kurumlardan alarak başvuru ekranına koyan MEB, kimin memur, kimin ilk defa atanacak bir aday olduğunu ayırt edebiliyor. Böylece, memur olarak çalışırken istifa eden ve 6 aylık bekleme süresine uymadan hileli yolla öğretmenlik atamalarına katılmayı deneyenlerin başvuruları önleniyor.

Zaman

tag 5 bin öğretmen adayı 'bakaya' çıktı

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı

Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Uykusunu Alamayan Çocuk, Matematikte Zorlanır Uykusunu Alamayan Çocuk, Matematikte Zorlanır

Kulak kiri neden oluşur? Kulak kiri neden oluşur?

Uzun süre ayakta durmak zararlıdır Uzun süre ayakta durmak zararlıdır

Güncel Eğitim Haberleri