Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İlköğretimde 100'lük not sistemi eğitim haberi

eğitim haberleriİlköğretimde 100'lük not sistemi

irfanerdogan.jpg Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, ortaöğretim kurumlarında uygulamaya konulan 100'lük not sistemine gelecek yıldan itibaren ilköğretim okullarında da geçileceğini belirterek ''Uygulamanın ilköğretimde de başlamasıyla eğitim sistemimizde not sisteminde birlik ve standart sağlanacak'' dedi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Erdoğan, MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişikliğe gidildiğini belirtti. Erdoğan'ın verdiği bilgiye göre ilköğretim okullarında yapılan sınavlara belli bir standart getirildi. Buna göre, her dersin öğretmeni, yazılı sınav yaparken en az üç soru soracak. Sınavlarda sorulan soruların konulara göre dağılımında da belli bir oranın göz önünde bulundurulması zorunluluğunun getirildiğini açıklayan Erdoğan, son yapılan sınavlarda sorulan soruların en az yarısından fazlasının, bir önceki sınavdan sonraki konuları kapsayacağını kaydetti.

Gelecek yıldan itibaren ilköğretim okullarında her dönemde bazı derslerden en az bir ortak sınav yapılması zorunluluğunun getirildiğini anlatan Erdoğan, ''Buna göre görsel sanatlar, beden eğitimi, müzik, teknoloji ve tasarım dersleri dışındaki derslerden her dönemde en az bir kez ortak sınav yapılacak. Bu sınavların cevap anahtarları okul yönetimi tarafından da onaylanacak'' diye konuştu. Yapılan yönetmelik değişikliğiyle daha önceden ortaöğretim kurumlarında uygulamaya konulan 100'lük not sistemine gelecek yıldan itibaren ilköğretim okullarında da geçileceğini ifade eden Erdoğan, ''Önceden, diploma notu 85 olan da 100 olan da 5 üzerinden mezun oluyor ve değerlendiriliyordu. Oysa bu, yüksek dereceden 5 alan öğrencilerin aleyhine bir haksız durum yaratıyordu'' dedi.

AA

tag İlköğretimde 100'lük not sistemi

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bir yudum gazlı içecek, vücuda bakın neler yapıyor Bir yudum gazlı içecek, vücuda bakın neler yapıyor

Beyninizi daha iyi kullanmanız için 20 öneri Beyninizi daha iyi kullanmanız için 20 öneri

Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları

Güncel Eğitim Haberleri