Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İlköğretimde 100'lük not sistemi eğitim haberi

eğitim haberleriİlköğretimde 100'lük not sistemi

irfanerdogan.jpg Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, ortaöğretim kurumlarında uygulamaya konulan 100'lük not sistemine gelecek yıldan itibaren ilköğretim okullarında da geçileceğini belirterek ''Uygulamanın ilköğretimde de başlamasıyla eğitim sistemimizde not sisteminde birlik ve standart sağlanacak'' dedi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Erdoğan, MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişikliğe gidildiğini belirtti. Erdoğan'ın verdiği bilgiye göre ilköğretim okullarında yapılan sınavlara belli bir standart getirildi. Buna göre, her dersin öğretmeni, yazılı sınav yaparken en az üç soru soracak. Sınavlarda sorulan soruların konulara göre dağılımında da belli bir oranın göz önünde bulundurulması zorunluluğunun getirildiğini açıklayan Erdoğan, son yapılan sınavlarda sorulan soruların en az yarısından fazlasının, bir önceki sınavdan sonraki konuları kapsayacağını kaydetti.

Gelecek yıldan itibaren ilköğretim okullarında her dönemde bazı derslerden en az bir ortak sınav yapılması zorunluluğunun getirildiğini anlatan Erdoğan, ''Buna göre görsel sanatlar, beden eğitimi, müzik, teknoloji ve tasarım dersleri dışındaki derslerden her dönemde en az bir kez ortak sınav yapılacak. Bu sınavların cevap anahtarları okul yönetimi tarafından da onaylanacak'' diye konuştu. Yapılan yönetmelik değişikliğiyle daha önceden ortaöğretim kurumlarında uygulamaya konulan 100'lük not sistemine gelecek yıldan itibaren ilköğretim okullarında da geçileceğini ifade eden Erdoğan, ''Önceden, diploma notu 85 olan da 100 olan da 5 üzerinden mezun oluyor ve değerlendiriliyordu. Oysa bu, yüksek dereceden 5 alan öğrencilerin aleyhine bir haksız durum yaratıyordu'' dedi.

AA

tag İlköğretimde 100'lük not sistemi

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi

18 milyon öğrenci yaz tatiline girdi 18 milyon öğrenci yaz tatiline girdi

Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Güneş Işığı ve Zararlarından Korunmanın Yolları Güneş Işığı ve Zararlarından Korunmanın Yolları

Besin zehirlenmesi konusunda bilmeniz gerekenler Besin zehirlenmesi konusunda bilmeniz gerekenler

İnternette güvenli alışveriş için kurallar İnternette güvenli alışveriş için kurallar

Güncel Eğitim Haberleri