Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

ÖSS'de Doğru Tercih Nasıl Yapılır? eğitim haberi

eğitim haberleriÖSS'de Doğru Tercih Nasıl Yapılır?

osym.jpg 2007 ÖSS'nin sonuçları dün açıklandı. Sınavda bütün adaylar Ortak Test adı verilen testleri cevapladı. Şimdi tercih zamanı. İşte doğru tercih yapmanın yolları...
2007 ÖSS'de lisenin tüm sınıflarında okunan ders ve konulardan soru soruldu. Adaylar,hangi okuldan, hangi alandan mezun olursa olsunlar Ortak Test adı verilen Türkçe, Sosyal Bilimler-1, Matematik-1, Fen Bilimleri-1 testlerini çözdüler.

ÖSS'de geçen yıla göre sınavın konu alanında ve sınav sonrasında oluşacak puan türlerinde ve bu puanlarla tercih edilebilecek yükseköğretim programlarında bir değişiklik söz konusu değil..

Alana uygun tercih yapacak Meslek Lisesi çıkışlı adayların sadece 30'ar soruluk 4 testten oluşan Ortak Testleri çözmeleri yeterli oldu. Bu testlerin sonuçlarına göre oluşacak SAY-1,SÖZ-1 ve EA-1 puanlarına göre lisans programlarına girebilecekler.Kendi alanlarının devamı niteliğindeki programları tercih ettiklerinde ayrıca EK PUAN alacaklar.

Lise çıkışlı adaylar ise Ortak testlere ek olarak Alan Testi adı verilen 2 testi daha çözdüler alanlarına göre. Böylece 30'ar soruluk 6 testte 180 soru çözmüş oldular.Bunun sonucunda oluşacak SAY-2,SÖZ-2,EA-2 puanlarıyla lisans programlarına,SAY-1,SÖZ-1,EA-1 puanlarıyla da,bazı lisans programlarıyla, isterlerse, sınavsız geçişten boş kalacak Önlisans programlarına veya Açıköğretim Fakültesi programlarına girebilecekler.

Her yükseköğretim programı için bir puan türü belirlendi ve tüm adaylar o programa aynı puan türüyle yerleşecek.

Sınav sonuç belgesindeki bilgilerin değerlendirilmesi hayati önem taşıyor...

Bu yıl da SAY-1,SÖZ-1 ve EA-1 puan sıralamalarında tüm adaylar yer alacak. Birinci tür puanlarla tercih yapacak adaylar,bir önceki yıla göre barajı geçen öğrenci sayısındaki değişikliğe bağlı olarak kendi verilerini geçen yılki verilerle ilişkilendirerek ve fazla bir zorluk yaşamadan karar verebilirler.Büyük olasılıkla aday sayılarında değişiklik olacak ve geçen yılla ilişkilendirirken kendi yüzdelik dilimini çarpacağı bir sayı oluşacak,bu çarpma işlemi sonrasında ‘GEÇEN YIL SINAVA GİRSEYDİM GEÇEN YILKİ ADAYLAR ARASINDAKİ YERİM NE OLURDU ?' sorusunun cevabını bulacaklardır.Ancak kılavuzda her programa geçen yıl yerleşen en son adayın başarı sırası bulunacağı için adayların başarı sırasını esas almaları yararlı olacaktır.Böylece tercih etmeyi düşündükleri programlara yerleşme olasılıklarını da daha gerçekçi biçimde değerlendirebileceklerdir.

DİKKAT!

SAY-2,SÖZ-2 ve EA-2 puanlarıyla tercih yapacak adaylar,başarı sıralarını değerlendirirken yanılgıya düşebilirler.Çünkü geçen yıl herhangi bir puan türündeki başarı sıralaması ile 2007'de Alan Testlerine göre oluşacak başarı sırası arasında çok fark olacaktır.Geçen sene Alana kaynaklık eden her iki testten de en az 0.5 ham puan yapılması gerekiyordu,bu sene alana kaynaklık eden testlerin herhangi birisinden 0.5 ham puan yapmak puanın hesaplanması için yeterli olacağından başarı sırasına farklı alan öğrencileri de girecek.Örneğin Söz- 2 puan hesaplamasında Ed-Sosyal ve Sosyal- 2 testlerini sözelciler çözeceği için Söz- 2 sıralamasında yine onlar olacak,ancak EA öğrencileri de Ed-Sosyal testini çözeceği için bu sıralamaya EA öğrencileri de girecek. Bu da başarı sıralamasında oynamalara neden olacaktır.Tercih listesi düzenlerken buna çok dikkat etmeli adaylar.

ÖSS'Yİ KAZANMIŞ OLMAK İÇİN GEREKEN PUAN NEDİR?

Adayların ÖSS'yi kazanmış olması için herhangi bir puan türünden 160 ve üstü puan almış olması yeterlidir. Ancak adayların Merkezi Yerleştirme ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için ve özel yetenek gerektiren yükseköğretim programlarına önkayıt için ilgili ÖSS puanlarının belli değerlerin üzerinde olması gerekir..

AÇIKÖĞRETİM TERCİHİ YAPABİLMEK İÇİN GEREKEN PUAN NEDİR?

Açıköğretim lisans(İngilizce öğretmenliği hariç) ve önlisans tercihi yapabilmek için tercih edilecek programın puan türünden ÖSS-SÖZ-1,ÖSS-SAY-1,ÖSS-EA-1 veya DİL'den en az 160 puan almak gereklidir.

ÖNLİSANS PROGRAMLARINI TERCİH EDEBİLMEK İÇİN GEREKEN PUAN NEDİR?

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar ve mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olup alanı dışında tercih yapacak adayların Meslek yüksekokullarının önlisans programlarını(sınavsız geçişten boş kalan kontenjanlar da dahil) tercih edebilmek için tercih edilen programın puan türünden ÖSS-SÖZ-1,ÖSS-SAY-1,ÖSS-EA-1 ve DİL'den en az 160 puan almaları gerekmektedir.

EA-1 PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALAN EN YÜKSEK BAŞARI SIRALI PROGRAMLAR

Üniversite Adı Fakülte / Yüksekokul Adı Programın Adı En Küçük Puan Başarı Sır.

DUMLUPINAR ÜNV Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Muhasebe 332.694 7.429

GAZİ ÜNV.(ANKARA) Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fak. İşletme Öğretmenliği 330.418 8.037

GAZİ ÜNV.(ANKARA) Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Pazarlama Öğretmenliği 326.495 9.094

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ Necatibey Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği 325.900 9.246

FIRAT ÜNV.(ELAZIĞ) Muş Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği 318.988 11.323

ODTÜ Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği 347.229 11.379

BOĞAZİÇİ ÜNV Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Uluslararası Ticaret 345.740 12.654

GAZİ ÜNV.(ANKARA) Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Muhasebe ve Finansman Öğret. 344.480 13.794

GAZİ ÜNV.(ANKARA) Mesleki Eğitim Fakültesi Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğret. 311.536 13.851

ANADOLU ÜNV Sivil Havacılık Yüksekokulu Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği 344.318 13.946

GAZİ ÜNV.(ANKARA) Mesleki Eğitim Fakültesi Giyim Endüstrisi Öğretmenliği 310.544 14.211

SELÇUK ÜNV.(KONYA) Mesleki Eğitim Fakültesi Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğret. 307.360 15.472

HACETTEPE ÜNV Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği 342.512 15.698

ANKARA ÜNİVERSİTESİ Ev Ekonomisi Yüksekokulu Ev Ekonomisi Yüksekokulu 305.478 16.311

GAZİ ÜNV.(ANKARA) Mesleki Eğitim Fakültesi Moda Tasarımı Öğretmenliği 303.950 16.982

MARMARA ÜNV Teknik Eğitim Fakültesi Matbaa Öğretmenliği 297.345 20.381

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Üstün Zekalılar Öğretmenliği 337.595 21.000

ANKARA ÜNİVERSİTESİ Eğitim Bilimleri Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği 337.515 21.428

BİLKENT ÜNV.(ANKARA) Uygulamalı Teknoloji ve İşlet. YO. Turizm ve Otel İşletmeciliği (Burslu) 336.856 22.303

aktifhaber

tag ÖSS'de Doğru Tercih Nasıl Yapılır?

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box özlem :ben muhasebe ve finansman bilgisayarlı muhasebe bölümünde okuyorum üniversitede bu yıl zor olucagını düşünüyorum gerek stajlar olsun 2 yıllık geçiş hakkımız bu yıl son ama ben bu yıl 4 yıllığı kazanamazsam sizce 2 yıllıga gecmeli miyim? ailem gecme önümüzdeki yıl daha iyi çalışıp 4 yıllıgı kazanırsın diyo napıcagımı şaşırdım bana akıl verebilirmisiniz? bu konuda bilgisi olanlara durulur lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler....

box melek :slm arkadaşlar ben düz lise mezunuyum ve say 1 den tercih yapmak istiyorum. bunun için 0,3aobp li puanmı ya da 0,8liaobp li puan mı gerekiyo

box oni :sevgili özlem bence iki yıllık tercih etme aileni dinle ve gelecek yılki sınava kendini motive et bende iki yıllık yazdım ve pişmanım

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İşyerinde başarı için öneriler İşyerinde başarı için öneriler

Verimli bir yaz tatili  için öneriler Verimli bir yaz tatili için öneriler

Uzmanlardan ailelere polen uyarısı Uzmanlardan ailelere polen uyarısı

Güncel Eğitim Haberleri