Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

OKS de üçüncü yerleştirme yapılmayacak eğitim haberi

eğitim haberleriOKS de üçüncü yerleştirme yapılmayacak

celik2.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na (OKS) ilişkin işlemlerin, daha önce belirlenen takvime göre yapılacağını belirterek, 9-14 Ağustos'ta önceden yapılan 20 tercihe göre 2. yerleştirmelerin yapılacağını, bunun dışında üçüncü veya dördüncü bir yerleştirme yapılmayacağını söyledi.

OKS'ye ilişkin bütün işlemleri elektronik ortamda internet üzerinden yaptıklarını, buna göre öğrencilerin 11-20 Temmuz tarihleri arasında, elektronik ortamda 20 tercih yapacaklarını kaydeden Çelik, bir sefer tercih yapılacağını ve bu tercihlerin okullara onaylatılacağını belirtti. Çelik, öğrencilerin ve ailelerinin kafalarına soru işaretleri takılması halinde okullardan ve rehberlik servislerinden danışmanlık hizmeti alabileceklerini kaydetti.

Bakan Çelik, tercih sonuçlarının, 27 Temmuz Cuma günü açıklanacağını ve öğrencilerin hangi okullara yerleştiklerinin belli olacağını belirterek, 8 Ağustos'ta, birinci yerleştirmeden sonra boş kontenjanların elektronik ortamda ilan edileceğini, 9-14 Ağustos'ta ise önceden yapılan 20 tercihe göre 2. bir yerleştirme yapılacağını, bu yerleştirmenin sonuçlarının da 7 Ağustos'ta kamuoyuna açıklanacağını ifade etti.

Veliler, öğrenciler ve okul idarecilerinden "üçüncü veya dördüncü yerleştirme var mı?" şeklinde sorular sormamalarını rica eden Çelik, "Sistem zaten otomatik kayma sistemiyle işleyeceği için burada bir problem olmayacağını tahmin ediyoruz. İkinci yerleştirmenin sonucunda durumu değerlendireceğiz. Ama Türkiye genelinde bir üçüncü yerleştirme yapılmayacak. Bunu da özellikle duyurmak istiyorum. 'Benim ümidim üçüncü, dördüncü yerleştirmededir' deyip de kenarda, kıyıda kimse kalmasın. Herkes buna göre tercihlerini yapsın" diye konuştu.

"ÖSS'nin kaldırılması iddiaları çok uçuk"

Orta Öğretim Kurumları Sınavı'nı yeniden yapılandırdıklarını ve bugünkü şekliyle gelecek yıl son kez yapılacağını dile getiren Çelik, OKS'nin bugünkü formatıyla tarihe karışacağını söyledi. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öğrencilerimizin sırtındaki bu büyük yükü çok hafifleten ve daha pedagojik olan bir yöntem getirdik. Ümit ediyorum ki, seçimlerden sonra yeni iktidar döneminde ÖSS'yi de buna göre şekillendireceğiz. ÖSS'nin kaldırılmasıyla ilgili ortada çok uçuk iddialar dolaşıyor. Bunların hiçbiri inandırıcı değildir. Gençlerimizin ümitleri üzerinden kimse hesap yapmasın. Türkiye'de üniversitelerin kontenjanları ve üniversitelere talip insan sayısı bellidir. 1 milyon 640 bin kişi ÖSS'ye girdi. Ancak 'ben ÖSS'yi kaldırdım' dediğiniz anda, 'lise diploması olan herkes, üniversiteye başvursun' dediğiniz zaman müracaat 1 milyon 640 bin kişi değil, 3,5-4 milyon kişi olacak. Beş, on veya onbeş sene önce liseyi bitiren, üniversiteye girme ümidini tamamen yitirmiş olan insanlar, diplomalarını alıp üniversite kapısına dayanacak. Dolayısıyla gerçekleşmesi mümkün olmayan bu iddiaların kesinlikle ortaya atılmaması gerekiyor."

tag OKS de üçüncü yerleştirme yapılmayacak

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hareketli yaşamak için pratik öneriler Hareketli yaşamak için pratik öneriler

İnternet kesilince bunları yapabilirsiniz? İnternet kesilince bunları yapabilirsiniz?

Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder? Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder?

Güncel Eğitim Haberleri